Fügefa vagy fügebokor? Melyik a jobb válaszátás?
Folyamatosen felmerülő kérdés a házikertben fügét termeszteni szándékozók között, hogy bokornak vagy fának neveljék-e a fügéjüket. Ennek a megválaszolásához érdemes megvizsgálni a füge igényeit, és a környezeti tényezőket, hiszen a füge mint növény több féle módon is nevelhető.
Kezdjük azzal, hogy a füge nagyon szeret bokrosodni, és rengeteg új hajtást indít a talaj szintje alól, ezért elsősorban azzal van munkánt, ha fának akarjuk nevelni, nem azzal, ha bokornak. Ennek ellenére természetesen alkalmas a füge arra, hogy fává neveljük, de vajon érdemes-e? Kérdezheti a lelkes háztáji kertészkedő. A kertészek legtöbbször azt ajánlják, hogy bokornak neveljük a fügét, ne fává. Mondhatnám úgyis, hogy tíz kertészből tizenegy ezt ajánlja! 😊 De miért is? Hiszen a mediterrán országokban olyan gyönyörű fügefákat lehet látni, akkor mi miért ne nevelhetnénk fává?
Érdemes azonban tudni, hogy a füge nem viseli túl jól a nagy hidegeket. Szinte az összes fajtára jellemző, hogy ha több órát meghaladóan a hőmérő higanyszála -15 celsius fok alá csökken, akkor bizony könnyen elfagyhat. Erősebb fagyok idején akár még takarni is kell a fügét. Hazánkban pedig jellemzően - bár az elmúlt évek telei jelentősen enyhébbek, mint pár évtizeddel ezelőtt - elofordulnak ilyen hideg órák, akár napok is. Ilyenkor a füge talaj szintjéig elfagyhat, és bár tavasszal általában kihajt gond nélkül, de egyrészt oda az eddig befektetett munka, másrészt ilyenkor nagyjából két-három év mire ismét számottevő termésre számíthatunk.
És itt van a válasz a kérdésre, hogy fügefa vagy fügebokor? Mindenképpen bokor, mert egyrészt, ha nagyon hideg van, akkor megvan az esélyünk, hogy a több törzs közül nem fagy el mind, másrészt a bokrot könnyebb megvédeni a fagykártól, mint a fát. Igen, ha van egy négy-öt (vagy mégtöbb) törzsből álló fügebokrunk, akkor ahhoz nagyon tartósan kell nagyon hidegnek lenni, hogy biztosan az összes törzse tövig fagyjon. Ha pedig akár csak a fele is túléli a telet a törzseknek, akkor ugyan csak fele annyi termésünk lesz, mint előző évben, de mindenképpen több, mintha az egyetlen törzse fagyott volna tövig. Azt gondolom, ez egyáltalán nem mindegy. 😊 Másrészt pedig mint írtam, ha több törzse van, könnyebb megvédeni a fagytól. Hiszen nincs más dolgunk, mint a törzsek között amilyen magasra csak tudjuk, felkupacolni, feltölteni a törzsek közötti teret száraz avarral, szalmával, és máris csökkentettük az esélyét annak, hogy elfagyjon.
A fügebokor mellett szól még két másik érv is: 1.) a bokor formának a lombozata alacsonyan van, akár még az is lehet, hogy éri a földet. Ez jó, mert lassabban szárad ki a fügebokor körül a talaj, másrészt a gaz is kevésbé nő alatta a takarásban. 2.) a bokor formának már akár boka vagy térd magasságban is lehetnek gyümölcsei, ami jó, mert alacsonyabb magasság mellett szüretelhetünk róla ugyanannyit, vagy akár még többet, mintha fa lenne.
Persze a fügefa formának is megvannak az előnyei, hiszen könnyebb rendben tartani a fa alatti területet, mint a bokor alattit, és a bokor esetében előfordulhat, hogy a termések túl közel vannak a talajhoz, vagy akár le is érnek a földre, ami miatt éréskor a hangyák könnyebben megtalálják a mézédes, cukorban gazdag gyümölcsöket (lásd: Hangyák a fügén - mit tehetünk, hogy ne dézsmálják meg a termést? című bejegyzésem). De mindezek ellenére sokkal több az előnye hosszú távon a bokor formának a mi éghajlatunkon. De ha valaki olyan területen él, ahol a mikroklíma kedvező: például egy déli domboldal, ahol a fagylefolyás miatt nincs számottevő fagy a dombon, miközben a völgyben már a hóember is fázik (vannak olyan dombságok az országban, ahol akkor sincs -7-8 foknál hidegebb, mikor az alattuk lévő völgyben akár -18 fok is lehet), akkor nyugodtan nevelheti fának a fügéjét. De ha nem ilyen szerencsés, akkor mindenképpen a bokorformát javasolnám annak, aki fügét szeretne ültetni a kertjébe. Hosszú távon biztosan jobban jár vele. 😊
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Sántít az okfejtés.A füge is lombhullató. Tehát a törzs én nincs nedvesség ami elfaggyon. Ahogy a nagyszüleink is tették a szőlővel. Befedték védték a nedvesség visszahuzodásának határáig.
VálaszTörlésNem sántít az okfejtésem. Ellentétben a tiéddel. Mindig van benne valamennyi nedvesség, hiszen ha nem lenne, akkor azt már úgy hívnánk, hogy kiszáradt füge. Ha pedig nem tudna elfagyni a törzse, akkor sosem fagytak volna tövig a fügék Magyarországon (sem), és minden fügének hihetetlen vastag törzse lenne. De tudjuk, hogy nincs így. -15 fok a határa a füge hidegtűrésének nyugalmi állapotban, amikor alig van nedvesség a föld feletti részeiben. Nem nyugalmi állapotban pedig ennél is kevesebb a hidegtűrése. Ezt fogadjuk el így, mert így van. És ha ennek fényében vizsgáljuk meg az okfejtésemet, máris kiderül, hogy nem sántít. 😉 A szőlő pedig nem jó hasonlat, mert annak nyugalmi állapotban jóval magasabb a hidegtűrése, mint a fügének. Ezért nem fagy el olyan sűrűn. Nem azért, mert nem lenne benne nedvesség.
TörlésElső kommentre reagálva. Még, hogy nincs benne nedvesgég?! Ha megmetszed ömlik belőle a fehér lé...
VálaszTörlésSzia nekem egy kérdésem lenne. Nálunk van füge bokor sajnos az egyik kutyánk meg rágta a bokrot. Ki fog az még nőni? Esetleg valahogy helyre tudom hozni? Sajnos nem nagyon értek hozzá. Vagy kell venni másik bokrot és ki szedni teljesen a gyökerét?
TörlésIgen, ki fog nőni még, ha a maradt a talajszint alatt a tövén ép rügy.
Törlés