beszerzés , ültetés ,

Az első blogbejegyzés...

Az első bejegyzésemet nem azzal fogom kezdeni, hogy unalmas sorok tömegében arról írjak, hogy milyen növény is a füge. Ennek egyik oka, hogy a füge elég összetett növény, a másik ok pedig, hogy tematizálni szeretném a bejegyzéseket. Egy bejegyzés mindig egy bizonyos témakört, vagy témát fog körüljárni. Az első bejegyzés témája pedig a növények beszerzése lesz.

Ha valakinek megtetszik a füge, mint gyümölcstermő növény, akkor rögtön felmerül benne a kérdés, hogy honnan szerezhetem be?

Szerencsére ma már a magyar kertészetek, kertészeti webáruházak többsége is árul füge növényt. Sajnos azonban nagyjából ugyanazt a 10-12 fajtát árulják, már ahol egyáltalán van ekkora kínálat. Ugyanakkor tudni kell, hogy a fügének több száz fajtája létezik, amelyek mind mind mások valamiben egy kicsit. Vannak hatalmasra növő fajták (akár 6 méternél is magasabbak), közepesek (2-3 méter körüliek), és akadnak egészen kicsi, kompakt növekedésű fajták is (1,5-2 méteres törpe fajták), bár ezekből jelentősen kevesebb van, mint az előzőekből. Vannak sárgán érettek, lilán érettek, barnán érettek, zölden érettek. Van amelyik belül piros, van amelyik sárga. Van mézédes, és van bogyós gyümölcs ízű. Van egyszer termő, van kétszer termő, és van nagyjából folyamatosan termő. És akkor még nem soroltuk őket típusokba, mint Adriai-típusú füge, szmirnai típusú füge, kaprifüge, san pedro-típusú füge (ezekről is későbbi posztban írok majd). Szóval, nagyjából annyi fajta füge van (ezen a négy típuson belül), ahány csillag az égen, ezért ne is próbáljuk mindet felsorolni. Akit mélyebben is érdekel a füge, mint növény, annak ajánlom Jeszenszky Árpád - Kárpáti István: A füge című könyvét, ha be tudja szerezni, mert bizony azt 1963-ban adták ki az Akadémiai Kiadó gondozásában. Valószínűleg többször fogok idézni ebből a kiadványból.

De nagyon elkanyarodtunk. Szóval, a kertészetek az első beszerzési forrás, ha füge növényt szeretnénk beszerezni. A kertészetektől már élő növényt kapunk, amit csak ki kell ültetni a kertben a megfelelő helyre. Hogy mi a megfelelő hely a fügének? Erről részletesebben írok majd egy későbbi posztomban. Ha a kertészetek mellett döntünk, akkor annyi a dolgunk, hogy megvesszük, kifizetjük és elültetjük.

A kertészetekben általánosan kapható fajták közül amit én a legjobban ajánlani tudnék házi kertekbe, az a keszthelyi barna. Az egyik legrégebbi hazai szelekció. Megbízhatóan terem, sokat terem, és nagyon jó minőségű, finom fügét terem. A másik ilyen hazai szelekció a Babits füge, ami szintén jó választás. Ez szintén sokat és jó minőségben terem, és rendkívül jól érzi magát a házi kertekben. Mindkettő alapvetően barna színű éretten.

Mostanában nagyon terjed az interneten, hogy a legjobb a Jégfüge, aminek az igazi neve Györöki lapos. Én ezt nem ajánlom kimondottan senkinek (bár nagyon gusztusos a lila színe), mert magasra törő fajta, nagyobb korában nehézkes lehet a betakarítás, és a másod termése nem biztos, hogy beérik, ha olyan hűvös, csapadékos az ősz, mint idén is. Ugyan ez a helyzet a Pedro fügével is (sárga óriás néven futtatják mostanában), ami nagyon szép nagy fügéket terem amik nagyon édesek, de a másodtermés ennél is kétséges. Nekem mindkettőből van a kertben, de annyira nem vagyok elégedett velük, hogy erősen gondolkodom, hogy megtartsam-e őket.

Sajnos a kertészetek választéka, mint fentebb írtam, elég szegényes. De ki lehet fogni azért jó fajtákat. Én elég sok fajtával kísérletezem, és a jövőben bővíteni fogom a szaporított fügéim listáját. Jobbára nem élő növényt rendelek, hanem dugványokat (úgymond csupasz botokat), amelyeket magam gyökereztetek, és utána ültetek el. A célom, hogy a lehető legtöbb fajtát kipróbáljam, kitapasztaljam, megkóstoljam. Aztán a szerzett tapasztalatokat leírjam ebben a blogban.

Ha minden úgy megy, ahogy szeretném, akkor ebben a blogban kicsiny hazánk legnagyobb füge irodalma lesz fellelhető, hogy mind azok, akiket komolyabban érdekel a füge, megtalálják, amit keresnek a saját anyanyelvükön is. No, akkor elmondtam most, hogy füge-világmegváltás a terv. :-) Aztán majd meglátjuk, ebből mi  valósul meg. Azonban egy biztos. Az itthon alapvetően forgalmazott és a közösségi hálózatokon túltolt fajtákon kívül rengeteg alternatíva van külföldről. Én magam is a határainkon messze túlról szerzem be a dugványaimat, amelyekkel kísérletezem.

És itt érkeztünk el a másik beszerzési forráshoz. Az interneten rengeteg külföldi oldalról lehet különböző füge dugványokat rendelni. Ezek jobbára külföldi magánszemélyek, akiknek előre kell fizetni valamiért, aminek nem ismerjük a pontos fajtáját, eredetét, minőségét, és az eladó megbízhatóságát. Ezért sokan ezt a formát nem nagyon szeretik. De egyre több esetben vannak jelen a közösségi oldalakon a fügés csoportokban olyan magyar személyek, akik már nevelnek valamilyen külföldi füge különlegességet, és szívesen adnak el belőle dugványokat, vagy akár már kész, gyökeres növénykéket. Az én kedvenc magyar fügés közösségi csoportom az Facebookon van Füge kedvelők névvel. Ezen felül a füge növénynek beszerzési forrása nem sok más akad.

Talán az első bejegyzésem kicsit kuszára sikeredett, de igyekszem majd azon lenni, hogy a következő időkben ez letisztultabb legyen. Mindenkinek sok sikert és nagy-nagy kedvet kívánok a fügézéshez, mert ez egy csodálatos növény, ami nagyon finom gyümölcsöt terem. És ne engedje senki, hogy elvegyék a kedvét tőle azzal, hogy nem a mi éghajlatunkra való, mert elfagy, meg mert nem érik be. Ilyet csak a hozzá nem értők mondanak. Húsz évesnél öregebb füge bokrok is vannak az országban, amelyek rengeteg gyümölcsöt érlelnek.

Szóval hajrá! Tessék fügét ültetni, és követni ezt a blogot. Sok sok hasznos és érdekes fügés bejegyzéssel fogok még jelentkezni a jövőben.

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

Népszerű cikkek

Fügés ember – fügedugvány vásár – 2024 ősz

Idén ősszel metszésből származó füge dugványok korlátozott mennyiségben eladók. A dugványok nagyon szépek, egészségesek, és teljesen nyugalmi állapotban vannak. Minden dugvány legalább három nódusszal (rügy) rendelkezik. FRISSÍTÉS! A Violette de Sollies fajta sajnos elfogyott, már csak a másik kettőből lehet rendelni! Akik már leadták a rendelést, nekik nagyon rövid ideig el van téve, de ha nem utalnak holnap (11.26.) délig, akkor a nekik félretett dugványok újra eladók lesznek! A dugványok ára a fajta függvényében változik, lentebb részletezem. Minimum rendelés 3 db / fajta. Csomagolási- és postaköltség 1700 Ft ajánlottan feladva. Egy levélben több fajta is lehet, de összesen 12 dugvány fér el benne. 12 db felett két levélben tudom feladni (2 x 1700 Ft lesz akkor a postaköltség). Még így is olcsóbb, mintha csomagban küldeném, mert az 3600 Ft lenne. Csomagolás: nem bolyhosodó, nem szétfoszló nedves törlőkendőbe tekerem a dugványokat, majd így teszem nylon zacskóba. Végül ezt te...

Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?

Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét ( Ficus Carica) , és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően. A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell... Kell-e metszeni a fügét? A válasz összetett, mert igen és nem. Igen , az ültetést követően érdemes azonnal a kétharmadára visszavágni, valamint az ültetés utáni első évben ugyanezt megismételni. Ezt azért célszerű elvégezni, hogy az első időszakban több energiát tudj...

Időjárás

Címkék

Aclees taiwanensis adriai Afrikai fügelégy állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág Budai Vár bujtás Carpobrotus Carpophilus hemipterus Ceratitis capitata Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak darázscincér deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előadás előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség esemény fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény farmosi fügedarazsak Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana Fig endosepsis fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge ormányos füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelégy fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj gyümölcslégy hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kabóca kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kétszínű gyümölcsfénybogár kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem közlemény Krakatoa kukacos füge kultúra kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság levélhullás levéltetvek lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Mt. Etna Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus ujjas óriás unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak Zaprionus indianus

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- fugesember.hu