Az első blogbejegyzés...
Az első bejegyzésemet nem azzal fogom kezdeni, hogy unalmas sorok tömegében arról írjak, hogy milyen növény is a füge. Ennek egyik oka, hogy a füge elég összetett növény, a másik ok pedig, hogy tematizálni szeretném a bejegyzéseket. Egy bejegyzés mindig egy bizonyos témakört, vagy témát fog körüljárni. Az első bejegyzés témája pedig a növények beszerzése lesz.
Ha valakinek megtetszik a füge, mint gyümölcstermő növény, akkor rögtön felmerül benne a kérdés, hogy honnan szerezhetem be?
Szerencsére ma már a magyar kertészetek, kertészeti webáruházak többsége is árul füge növényt. Sajnos azonban nagyjából ugyanazt a 10-12 fajtát árulják, már ahol egyáltalán van ekkora kínálat. Ugyanakkor tudni kell, hogy a fügének több száz fajtája létezik, amelyek mind mind mások valamiben egy kicsit. Vannak hatalmasra növő fajták (akár 6 méternél is magasabbak), közepesek (2-3 méter körüliek), és akadnak egészen kicsi, kompakt növekedésű fajták is (1,5-2 méteres törpe fajták), bár ezekből jelentősen kevesebb van, mint az előzőekből. Vannak sárgán érettek, lilán érettek, barnán érettek, zölden érettek. Van amelyik belül piros, van amelyik sárga. Van mézédes, és van bogyós gyümölcs ízű. Van egyszer termő, van kétszer termő, és van nagyjából folyamatosan termő. És akkor még nem soroltuk őket típusokba, mint Adriai-típusú füge, szmirnai típusú füge, kaprifüge, san pedro-típusú füge (ezekről is későbbi posztban írok majd). Szóval, nagyjából annyi fajta füge van (ezen a négy típuson belül), ahány csillag az égen, ezért ne is próbáljuk mindet felsorolni. Akit mélyebben is érdekel a füge, mint növény, annak ajánlom Jeszenszky Árpád - Kárpáti István: A füge című könyvét, ha be tudja szerezni, mert bizony azt 1963-ban adták ki az Akadémiai Kiadó gondozásában. Valószínűleg többször fogok idézni ebből a kiadványból.
De nagyon elkanyarodtunk. Szóval, a kertészetek az első beszerzési forrás, ha füge növényt szeretnénk beszerezni. A kertészetektől már élő növényt kapunk, amit csak ki kell ültetni a kertben a megfelelő helyre. Hogy mi a megfelelő hely a fügének? Erről részletesebben írok majd egy későbbi posztomban. Ha a kertészetek mellett döntünk, akkor annyi a dolgunk, hogy megvesszük, kifizetjük és elültetjük.
A kertészetekben általánosan kapható fajták közül amit én a legjobban ajánlani tudnék házi kertekbe, az a keszthelyi barna. Az egyik legrégebbi hazai szelekció. Megbízhatóan terem, sokat terem, és nagyon jó minőségű, finom fügét terem. A másik ilyen hazai szelekció a Babits füge, ami szintén jó választás. Ez szintén sokat és jó minőségben terem, és rendkívül jól érzi magát a házi kertekben. Mindkettő alapvetően barna színű éretten.
Mostanában nagyon terjed az interneten, hogy a legjobb a Jégfüge, aminek az igazi neve Györöki lapos. Én ezt nem ajánlom kimondottan senkinek (bár nagyon gusztusos a lila színe), mert magasra törő fajta, nagyobb korában nehézkes lehet a betakarítás, és a másod termése nem biztos, hogy beérik, ha olyan hűvös, csapadékos az ősz, mint idén is. Ugyan ez a helyzet a Pedro fügével is (sárga óriás néven futtatják mostanában), ami nagyon szép nagy fügéket terem amik nagyon édesek, de a másodtermés ennél is kétséges. Nekem mindkettőből van a kertben, de annyira nem vagyok elégedett velük, hogy erősen gondolkodom, hogy megtartsam-e őket.
Sajnos a kertészetek választéka, mint fentebb írtam, elég szegényes. De ki lehet fogni azért jó fajtákat. Én elég sok fajtával kísérletezem, és a jövőben bővíteni fogom a szaporított fügéim listáját. Jobbára nem élő növényt rendelek, hanem dugványokat (úgymond csupasz botokat), amelyeket magam gyökereztetek, és utána ültetek el. A célom, hogy a lehető legtöbb fajtát kipróbáljam, kitapasztaljam, megkóstoljam. Aztán a szerzett tapasztalatokat leírjam ebben a blogban.
Ha minden úgy megy, ahogy szeretném, akkor ebben a blogban kicsiny hazánk legnagyobb füge irodalma lesz fellelhető, hogy mind azok, akiket komolyabban érdekel a füge, megtalálják, amit keresnek a saját anyanyelvükön is. No, akkor elmondtam most, hogy füge-világmegváltás a terv. :-) Aztán majd meglátjuk, ebből mi valósul meg. Azonban egy biztos. Az itthon alapvetően forgalmazott és a közösségi hálózatokon túltolt fajtákon kívül rengeteg alternatíva van külföldről. Én magam is a határainkon messze túlról szerzem be a dugványaimat, amelyekkel kísérletezem.
És itt érkeztünk el a másik beszerzési forráshoz. Az interneten rengeteg külföldi oldalról lehet különböző füge dugványokat rendelni. Ezek jobbára külföldi magánszemélyek, akiknek előre kell fizetni valamiért, aminek nem ismerjük a pontos fajtáját, eredetét, minőségét, és az eladó megbízhatóságát. Ezért sokan ezt a formát nem nagyon szeretik. De egyre több esetben vannak jelen a közösségi oldalakon a fügés csoportokban olyan magyar személyek, akik már nevelnek valamilyen külföldi füge különlegességet, és szívesen adnak el belőle dugványokat, vagy akár már kész, gyökeres növénykéket. Az én kedvenc magyar fügés közösségi csoportom az Facebookon van Füge kedvelők névvel. Ezen felül a füge növénynek beszerzési forrása nem sok más akad.
Talán az első bejegyzésem kicsit kuszára sikeredett, de igyekszem majd azon lenni, hogy a következő időkben ez letisztultabb legyen. Mindenkinek sok sikert és nagy-nagy kedvet kívánok a fügézéshez, mert ez egy csodálatos növény, ami nagyon finom gyümölcsöt terem. És ne engedje senki, hogy elvegyék a kedvét tőle azzal, hogy nem a mi éghajlatunkra való, mert elfagy, meg mert nem érik be. Ilyet csak a hozzá nem értők mondanak. Húsz évesnél öregebb füge bokrok is vannak az országban, amelyek rengeteg gyümölcsöt érlelnek.
Szóval hajrá! Tessék fügét ültetni, és követni ezt a blogot. Sok sok hasznos és érdekes fügés bejegyzéssel fogok még jelentkezni a jövőben.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!