Itt a fügeszezon, tudtad, hogy a levele is gyógyhatású?
Néhány évtizede hazánkban a füge (Ficus Carica) még egy egzotikus növénynek számított, amit az országnak csak kevés pontján lehetett tartós sikerrel nevelni. Mára azonban annyira megváltozott az éghajlatunk, hogy szinte bárki ültethet a kertjébe fügét, és tartós sikereket érhet el a nevelésével, gondozásával. És ha egyszer ültethetünk fügét, miért is ne tennénk? Hiszen egy rendkívül finom és egészséges gyümölcsöt termő növényről van szó, amelynek még a megjelenése is kimondottan kellemes a szemnek.
A füge már az ókorban is fontos része volt az étrendnek az egyiptomiak, a görögök vagy éppen a rómaiak körében. Mivel a leszüretelt füge gyorsan romlásnak indul, nehezen tárolható és szállítható, a friss fügét a lehető leghamarabb együk meg, vagy valamilyen formában dolgozzuk fel. Ehetjük például nyersen, aszalva, sőt lekvárt is főzhetünk belőle, de keverhetjük salátába is, valamint ínycsiklandó előétel lehet a kecskesajttal tálalt füge is. A vállalkozóbb szelleműek pedig készíthetnek belőle fügelikőr, vagy házi fügebort is. A fügében rejlő lehetőségek tárháza végtelen.
A fügének rendkívül magas a rosttartalma, valamint találhatunk benne B-vitaminokat, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt és káliumot is. Az egészségünkre gyakorolt kedvező hatásai részben ennek a magas rosttartalomnak köszönhető. A füge hatékonyan tudja támogatni az emésztést, és a székrekedés megelőzésében segítségünkre lehet. A gyümölcsben található vitaminok, rostok és ásványi anyagok segíthetnek normalizálni a vérnyomást és a vér koleszterinszintjét, ezáltal pedig részt vesznek az ereink megóvásában, valamint csökkentik az érelmeszesedés kockázatát.
Mivel a füge kálium-tartalma magas, segít csökkenteni az inzulint, ezáltal hű társunk lehet a cukorbetegség megelőzésében is. A füge áldásos hatásairól egyébként korábban már összeállítottam egy bejegyzést a Füge, füge, füge – egy finom gyógyszer, mellékhatások nélkül címmel, így az ott leírtakat nem kívánom tovább ismételni. Azt azonban eddig nem említettük, hogy...
A fügefa levele is gyógyhatású
Igen! Egyes kutatások szerint a fügének nem csak a gyümölcse, de a fügefa levele is jótékonyan hat a vérnyomásunkra. A leveleiből készült tea ajánlott övsömör, májcirrózis, szemölcsök, magas vérnyomás, gyomorfekély, és különböző bőrbetegségek ellen. Tanulmányok alapján bizonyították, hogy a fügefa leveléből készített tea nagyon hatékonyan csökkenti a vércukorszintet és csökkenti a diabétesszel összefüggő gyulladások kialakulásának az esélyét, ezért ajánlott napi egy bögrével elfogyasztani belőle. Sőt! A füge friss leveleit összeturmixolva hatásos csodaszert készíthetünk a pattanások ellen. A pépet csak kenjük fel az arcunkra, és hagyjuk ott 10-15 percig, majd mossuk le.
Hogyan készítsünk fügelevél teát?
A friss zöld, ép leveleket szedjük le, mossuk meg, és szárítsuk több napon keresztül szellős, de közvetlen napfénytől védett helyen. Akkor lesznek teljesen megszáradva, ha jól megbarnulnak. Ezután zúzzuk őket porrá (maradhatnak benne nagyobb darabok is), majd tegyük egy légmentesen záródó befőttes üvegbe. Egy liter forrásban levő vízhez tegyünk két-három evőkanál fügelevél port, majd forraljuk 5-6 percig. Ezután szűrjük le, és igyunk meg egy bögrével belőle. De, hogy az édesszájúaknak is mutassunk valami csemegét, ne csak mindig gyógyuljunk, készíthetünk fügelevél szörpöt is, amelyet jégkockával, citromkarikával tálalva egy fantasztikus hűsítőt kaphatunk a forró nyári napokra.
Azt azonban érdemes szem előtt tartani, hogy vannak akik allergiásak a füge levelében és éretlen terméseiben lévő tejnedvekre, így mindenképpen kis mennyiségben próbáluk ki először. Csak akkor alkalmazzuk az itt leírtakat, ha semmiféle allergiás reakciót nem tapasztaltunk.
Felhasznált tartalmak:
www.egeszsegkalauz.hu
filantropikum.com
tarjomefa.com
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
www.ijrpb.org
www.eztfaldfel.hu
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!