Fügerozsda (Cerotelium fici) – hogyan védekezzünk ellene?
Jelenleg a fügének (Ficus Carica) a fügerozsda (Cerotelium fici) a legkomolyabb ismert betegsége, mely nem füge specifikus kórokozó, azaz nem csak a fügén, hanem az eperfa félék családjába tartozó szinte minden növényen károsít. Rendszertanilag a bazídiumos gombák közé sorolható. Ez a rozsdagomba egy hiányos fejlődésű, egygazdás kórokozó. Ez azt jelenti, hogy egy, vagy több fejlődési alakja hiányzik és csak ezen a növény fajon károsít.
A növényen először apró sárga foltok jelennek meg, főleg a felső leveleken, majd később ez a színezet barnás narancssárgára vált és szögletessé válnak. A szögletes foltok gyakran egybeolvadnak és egy barnás sáv alakul ki a levélszélén. A levelek elkezdenek becsavarodni az erek felé, majd száradásnak indulnak és felületük csökken. A csökkenő zöld felület hatására a fotoszintézis nem lesz kielégítő. A levelek száradni kezdenek és súlyos fertőzés esetén pedig a fa gyakorlatilag szép lassan elveszíti a teljes lombozatát. Gyümölcsön egyelőre nem írtak le kártételt. A fertőzési forrás a területen maradt növényi maradványok. A fertőzés már korán, akár áprilistól megkezdődhet, de jelentős fertőzés csak meleg nedves körülmények között alakulhat ki magas páratartalommal párosulva. Hőoptimuma körülbelül 22-24°C-ra tehető és a 80%-os relatív páratartalom mellett fertőz a legjobban.
Ennek köszönhetően a forró és száraz időjárást nem kedveli, így ilyen években számottevő fertőzés kialakulására vajmi kevés az esély. Egy Ausztrál kutatás megállapította, hogy a 14 órás folyamatos levélnedvességre van szükség a sikeres fertőzéshez. A kórokozó alapvetően gyorsan terjed, mert spóráit a szél és a víz egyaránt közvetíti.
Védekezés a fügerozsda ellen: A fertőzött növényi részek eltávolítása és megsemmisítése sokat tud segíteni a fertőzés mértékének a csökkentésében. A megfelelő metszés szintén fontos, hogy a korona kellően szellős legyen. Továbbá a füge talajának mulccsal való takarása is sokat tud segíteni. Ha kémiai védekezésre van szükség akkor a rozsdák ellen használható készítményeket érdemes bevetni, mert ezekkel jó eredményeket lehet elérni, de azt tartsuk szem előtt, hogy jelenleg hazánkban a termő fügére engedélyezett növényvédőszer nincsen forgalomban.
Forrás: www.gardeningknowhow.com
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!