Füge viaszos pajzstetű (Ceroplastes rusci) – hogyan védekezzünk ellene?
A füge viaszos pajzstetű (Ceroplastes rusci) rendszertanilag a szipókás rovarok (Hemiptera) rendjébe, a növénytetvek alrendjébe (Auchenorrhyncha) és a teknős pajzstetvek (Coccidae) családjába tartoznak. Bár hazánkban még egyelőre nem írták le a jelenlétét, de Horvátországban már jelen van és van rá esély, hogy lassan nálunk is jelentkezni fog, hiszen egyrészt Horvátország nincs annyira messze tőlünk, másrészt a füge hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő növény. Ennek köszönhetően a Horvátországi látogatásokról egyre többen hoznak haza dugványnak való ágakat, de az sem ritka, hogy online kereskedelem során rendelnek onnan dugványokat. Amennyiben pedig a hazai körülményeket alkalmasnak találja saját maga számára a kártevő, szinte biztos, hogy meg fog telepedni nálunk is.
A Füge viaszos pajzstetű (Ceroplastes rusci) számos fügét termesztő országban megtalálható, és ott a legkomolyabb kártevők közé tartozik. A kártevő pajzsa halványrózsaszínes árnyalatban tündököl, ami három viaszmirigyben végződik a pajzs minden oldalán. Ha az ember közelebbről szemügyre veszi a kártevőt, egyértelműen egy teknősbékára asszociól róla a nagy, összefüggő háti lemeze miatt. A háti és a hasi (oldalsó) lemezeket egy jól látható vékony pirosas sáv választja el egymástól.
A nőstény – általában sárga – tojásait mindig a pajzs alá rakja és innen rajzanak tovább. Egy vegetációban két nemzedéke fejlődik. A kifejlett, megtermékenyített nőstény képes áttelelni a vékony ágakon. Kelés után a lárvák egy helyet keresnek, ahol táplálkozni tudnak, majd miután elérték a második fejlődési stádiumukat, átvándorolnak a levélnyélre vagy egy másik helyre, ahol tojást raknak. Az ezekből kikeltek a lárvák késő ősszel raknak tojást, majd az ezekből kikelő és kifejlődő nőstények vonulnak telelőre.
Kártételük a szívogatás nyomán jelenik meg. A növény levelei deformálódnak, a gyümölcsök pedig visszamaradnak a növekedésben. Rajtuk mézharmat jelenik meg, ami a kártevő cukorban gazdag ürüléke. A mézharmaton pedig, mint ahogyan az levéltetvek esetében is szokott lenni, egy másodlagos kórokozó, a korompenész képes megtelepedni, ami mindamellett, hogy nem egy szép látvány, még az asszimilációs felületet is csökkenti. Tovább rontja a helyzetet, hogy a mézharmat vonzza a hangyákat is.
Védekezés: a pajzstetvek elleni védekezés stratégiája nem túl nehéz, ellenben nagyon sok minden múlik az időzítésen. Érdemes egy olajos lemosó permetezést elvégezni, mert ilyenkor a kártevő egyszerűen megfullad. A másik lehetőség, hogy meg kell várni, amíg a hím egyedek rajzanak mert azok ilyenkor nagyon sérülékenyek és őket elkapni egy kontakt idegméreggel. Őket fehér ragacslappal lehet jól nyomon követni. Illetve a nőstények rajzását kell megvárni és őket kezelni szintén egy idegméreggel. Azonban kiemelném, hogy minden pajzstetűnek más és más a biológiája, így a pontos rajzást nehéz megmondani, de valószínűleg a nőstények rajzását május végére és augusztus végére lehet tenni. Házi körülmények között mindenképpen azt tudom javasolni, hogy egy olajos lemosó permetezést alkalmazzunk ősszel a lombhullás után, valamint egyet még a tavaszi rügyfakadás előtt. De megismétlem, ez a kártevő hazánkban még nem lett észlelve. Ellenben védekezésre leírt módszer alkalmas a nálunk is előforduló (fehér) viaszos pajzstetvek ellen is, amelyek szintén szeretnek megtelepedni a fügén is.
Növényvédőszerek: lemosó: praffinolaj- Vektafid A, kontakt: Lambda-cihalotrin- Karate Zeon 5 CS; Deltametrin- Decis Mega Szisztemikus: Imidakloprid- Confidor 200 SL
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Üdvözlöm, úgy tűnik hazánkban is megjelent. Kertészetből pénteken elhozott magyal cserjén már láthatóak voltak a feher peték, tegnapra pedig a kifejlett egyedek is. Ebben az időszakban is lehet olajos permetezéssel védekezni ellenük? A kertészet tulajdonosa mospilannal történő permetezést javasol.
VálaszTörlésA pajzstetveknek elég népes "családja" van. Biztos, hogy ezt a fajt észlelted? És igen, lehet olajos permetezéssel védekezni, ha nem érik éppen a növényen termés. De ha most vettél kicsi fügéket, azokon valószínűleg most úgysincs ehető termés.
TörlésLemaradt:
VálaszTörlésKöszönettel,
Bedekovics Enikő