Fügefa-kéregmoly (Azochis gripusalis) – hogyan védekezzünk ellene?
Rendszertanilag a lepkék rendjébe (Lepidoptera) és fényiloncafélék (Pyralidae) családba tartozik a fügének ez a kártevője. A Fügefa-kéregmoly európai előfordulását eddig még nem jelezték, de Brazíliában rendkívüli károkat okoz. A maga testhosszának 13-16 milliméterével a füge többi kártevőjéhez képest jóval nagyobb. Szárnyainak színe sárgás barna, sötétebb mintázattal. Testét jól látható sárgás szőrök borítják. Tojásai fehér színűek, lárvája barna.
Biológiájáról túl sok információ nincsen, mivel egyelőre Dél-Amerikában okoz csak gondokat (mivel azonban az internetes online kereskedelem térhódításával már szinte bárhonnan rendelhetünk bármit, úgy gondoltam írok erről a kártevőről is). Annyi viszont teljességgel bizonyos, hogy két nemzedéke van egy vegetációs időszakban, és a kifejlett lárva képes áttelelni a fának a belsejében.
Kártétele súlyos tud lenni, ugyanis a tojásait csomókban a hajtások elágazásaihoz helyezi. A kikelő hernyók innen berágják magukat a növénybe, és szépen belülről fogyasztják el a növény belső állományát. Ennek hatására a fiatal hajtások először barnulnak, majd elpusztulnak. Az életciklusa hasonló nagyjából a nálunk is előforduló Ribiszkeszitkárhoz (Synanthedon tipuliformis), vagy másik nevén az üvegszárnyú ribiszkelepkéhez, amely a ribizli egyik legalattomosabb kártevője.
Védekezés: hazánkban mivel nincsen jelen, ezért itthon úgy tudunk ellene a legjobban védekezni, ha nem rendelünk Brazíliából füge dugványokat, vagy csak garantáltan bevizsgált, kártevő mentes forrásból rendelünk. Brazíliában azonban általában Káliszappannal képesek kordában tartani a Fügefa-kéregmolyt. Ha ezt keverik egyéb szintetikus rovarölő szerekkel, akkor azzal nagyban tudják a hatást fokozni.
Kapcsolódó cikk (angol): www.researchgate.net
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!