Én a füge kis mennyiségű
szaporítására nagyjából 100%-ban vízben előgyökereztetett füge dugványokat használok, amelyeket a megfelelő időben teljesen egyszerű általános virágföldbe ültetek.
A füge vízben gyökereztetéséről már írtam korábban cikket, amelyet meg is szoktam osztani az érdeklődőkkel.
Azonban mindezek ellenére a fügés közösségi tereken rendszeresen felmerül a kérdés, hogyha vízben gyökereztetjük a fügét, akkor azt mikor lehet elültetni, és vajon milyen közegbe. Erről szeretnék most egy nem túl hosszú cikket készíteni.
Miért vízben gyökereztetem a dugványokat?
Én azért szeretem a füge vízben gyökereztetését, mert láthatóbb a folyamat, mintha rögtön valamilyen nem átlátható közegben (föld+perlit, föld, vermikulit, kókuszrost) teszem ezt. Először is én az egyszerűség híve vagyok, ezért nem vásárolok össze mindenféle gyökereztető közeget. Nekem pedig fontos, hogy lássam a gyökeresedés folyamatát, mert fajta-gyűjtő lévén sokszor veszek különleges füge fajták dugványaiból Európa különböző országaiból (bár a címfotón lévő fajta éppen egy hazai, saját begyűjtésű fajta). Ilyenkor néhány dugványt kap az ember nem ritkán igen borsos áron, így biztosra kell menni a gyökereztetésnél, mert ha nem sikerül, ha berohad, akkor lehet drága pénzért újra rendelni, ha egyáltalán az a fajta még elérhető.
És hiába a gombaölőkkel kezelés
(a fenti képen egy begombásodott végű dugvány látható - ez még nem is annyira végzetes, és mivel látható helyen történt a fertőzés, még időben sikerült észrevenni, és megmenteni, de sokkal rosszabb is lehet, ha a föld alatti rész gombásodik be), sajnos van, amikor még minden elővigyázatosság ellenére sem marad meg a dugvány. Mire ezt észrevesszük, általában már nem menthető a dugvány. Most nem fogom leírni a vízben gyökereztetés teljes folyamatát, de akiket érdekel a folyamat, az kattintson az iménti linkre. Itt pedig a
füge egyéb szaporítási módjai érhetőek el.
Mikor ültethetem el a vízben gyökereztetett dugványokat?
A vízbe tett dugványok a fajta gyökeresedési erélye és a dugvány minősége alapján általában két-három hét alatt érik el azt az állapotot, amikor én már virágföldbe szoktam ültetni őket. A vízbe tett dugványokon eddigre fehér pettyek jelennek meg. Ezek a pettyek tulajdonképpen kicsike gyökérkezdemények, a majdani gyökerek ezen fehér pettyek helyén fognak növekedni. Én akkor szoktam virágföldbe ültetni a dugványokat, amikor már szép számmal megjelentek ezek a gyökérkezdemények. Innentől a cserép méretétől függően újabb két-három hét múlva kezdenek látszani a cserép alján (vagy ha átlátszó a cserép, akkor a cserép oldalán is).
Fontos megjegyeznem: attól még, hogy vízben kezdtük a gyökereztetést, és az első gyökérkezdemények, vagy akár az első pár milliméteres gyökerek megjelenését követően ültettük el, ugyanúgy nedvesen kell tartani a közeget egészen addig, míg a tényleges gyökerek meg nem jelennek. Ezt követően a víz mennyisége kicsit csökkenthető.
Nem jobb, ha akkor ültetem el, amikor már tényleges gyökerei is lettek?
Én ezt nem tanácsolom. Egyrészt a vízben kicsit másabb gyökeret növeszt a füge, mint amilyet a földbe növesztene, másrészt pedig sokkal nehezebb utána ültetni. Ezek az apró kis gyökerek ugyanis elég sérülékenyek, nagyon könnyen letörnek, és akkor a dugvány a korlátozott mennyiségű energiáját feleslegesen pazarolta el.
Ha már megjelentek a fehér pettyek, és már ki-ki kandikálnak a kis gyökércsúcsok is, nyugodtan elültethetjük cserépbe, onnan már szinte biztosan garantált a siker, ha csak nem áztatjuk el annyira, hogy berohadjon.
Megjegyzések
Szólj hozzá!