Budai barna aszalódó füge – fajtabemutató
A munkahelyemtől nem messze a lakótelep panelházai között találtam egymástól pár szász méterre három fügefát (Ficus Carica) is, amelyek megtetszettek nekem, és elkezdtem megfigyelni őket. Mivel a fajtájukat nem ismerem, adtam nekik én nevet. Az egyik a Budai zöld óriás füge, a másik a Budai barna bőtermő füge, míg a harmadik – amely a jelen poszt tárgyát képezi – a Budai barna aszalódó füge nevet kapta (az előzőekről a linkekre kattintva olvashatsz egy másik posztban)…
A Budai barna aszalódó neve már sejteti, hogy ez egy aszalható fajta. Az igazság az, hogy mikor felfigyeltem rá, akkor még fogalmam sem volt róla, hogy ily becses tulajdonsággal is rendelkezik. Figyelmemet hosszúkás, kecses, karcsú fügéivel vonta magára, így rendszeresen visszajártam, és meg-meg néztem, hogyan alakul a fejlődése. A talált bokor rendkívül fiatalka volt még, magassága alig haladta meg a két métert, és mindössze három törzse volt, amelyek vastagsága alig vastagabb, mint egy vaskosabb hüvelykujj.
De az már ezen a kicsike bokron is látszott, hogy szétterülő fajta lehet, ágai pedig gazdagon elágazóak. Levelei leginkább öt karéjosak voltak. A helyi viszonyok elég mostohák a füge számára, mert egyik oldalról egy hatalmas panelház, míg másik oldalról hatalmas fák árnyékolják be, így teljes napfényt a napnak csak igen rövid szakaszában élvezhet. Mindezek ellenére a rajta lévő fügéket beérlelte, bár nem volt rajta túl sok termés (ez akár betudható a fiatal korának, vagy akár a mostoha fényviszonyoknak is).
Budai barna aszalódó füge hosszú száron függő termései hosszában elnyújtott csepp alakúak, megnyúlt nyaki részük miatt. A vékony bőr barnás színű, és teljes érettségben enyhén ráncos. Húsa (a bőr és a pép közötti rész) szinte láthatatlan, olyan vékony. Húsa élénk vöröses piros, édes, de nem leveses. jól aszalódik, így nem csak friss fogyasztásra alkalmas. Íze amúgy szerintem átlagosnak mondható a fügék között. Semmi különlegesség, semmi bogyós íz. Édes, finom. A nagy kedvencemmel, a Kátai aszalódó fügével nem veszi fel a versenyt, de ennek ellenére azért szaporítottam belőle. Amiért mégis bekerült a gyűjteményembe az az aszalhatósága, hiszen a hazánkban előforduló fügék között meglepően kevés az aszalható fajta...
Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Kedves Fügés Ember!
VálaszTörlésEz a bokor véletlenül nem az Igmándi 11. sarkán van? Itt lakom átlósan a másik háztömbben. :)
Nem. Nem ott van. Ez a Tétényi úton van. :)
Törlés