Farmosi füge-fajtagyűjtemény – ültetés indul
Amikor legutóbb írtam a Farmosi füfe-fajtagyűjteményről, ott hagytam aba, hogy kimérem az első két sor füge helyét, majd nekiálltam fűkaszával lekaszálni. Ekkor jöttem rá, hogy ebben a jócskán térd fölé érő réti növényzetben nem lehet túl hatékonyan dolgozni egy fűkaszával. Lekaszáltam nagyjából 300 négyzetmétert, és úgy döntöttem, ehhez valami hatékonyabb megoldás kell, mert van még 6400 négyzetméternyi terület, aminek a nagy részén ráadásul ennél durvább a helyzet, mivel renkívüli módon el van szaporodva a leendő fügeföldemen a selyemkoró, aminek a szára igen vastag tud lenni.
Kerestem hát egy embert, aki jártas a mezőgazdasági munkákban, és gépei is vannak. Azt mondta, a terület egyenetlensége miatt kaszálni nem nagyon tudja, de szárzúzóval végig tud menni rajta. Leegyeztettünk egy napot, majd elköszöntünk. Pár nappal később, jött is az ember, és nagyjából másfél-két óra alatt az egész területet megtisztította. Még a szélén lévő akácos-nyárfás egy részét is ledarálta a géppel, mert azok elég vékonyak voltak még ehhez. Azért ez így mindjárt hatékonyabb volt.
Amikor végzett, elkezdtem a sorok kimérését. Mint már írtam, 4 méter sortávval, és 3,5 méter tőtávval terveztem a fügék ültetését. A földterület nagyon hosszú, így nagyjából a felénél a párhuzamos sorokat megszakítom egy merőleges bejárást biztosító úttal. Így lesz a sorokban 25 füge, majd egy kis megszakítással mennek tovább a sorok a föld végéig. Ezekkel a folytatásokkal most nem foglalkozok, csak majd ha minden sorban el van már ültetve az első 25 füge. Így egy ilyen sor hossza 84 méter.
Miután végeztem a sorok kimérésével, a jelző karók leütésével, zsinórt feszítettem ki a karókra, és elkezdtem az ültetőgödrök helyének kimérését, majd ezt követően az ültetést. A továbbiak nem egy nap eseményei, többször szántunk rá a fiammal fél-egy napokat. Míg én mértem, karóztam, ástam és ültettem, addig ő mindössze egy ásóval a kezében hősiesen igyekezett visszafoglalni számunkra a nyárfák, és akácok által elhódított területeket. Szépen haladt ezzel az amúgy nem kicsit fárasztó munkával (az alábbi képeken egy kezdeti, és egy jelenlegi állapot látható egy hónapos különbségekkel).
Jelenleg ott tartunk, hogy két kezdő sor van végig ültetve, és meg van kezdve egy harmadik is. A mai napig 63 fajta füge van kiültetve, és könnyen lehet, hogy az ültetés idénre már ennyi volt. Sok füge van még otthon ültető zsákokban, konténerekben, cserepekben, de azok még nagyon kicsik a kiültetéshez. Talán majd jövő ősszel. Idénre már csak némi tereprendezés, bozótirtás van hátra, és ami a legfontosabb: tervben van még a fagyok előtt egy kút furatása a későbbi öntözhetőség biztosítása érdekében, mert mint az első fügeföldről szóló posztomban írtam, a területen se áram, se víz nem elérhető. Amint haladunk a munkákkal, még jelentezni fogok.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!