Fügefa, az első háziasított növény...
A füge háziasítása jóval a gabonafélék megjelenése előtt döntő változást jelenthetett az emberiség történelmében.
A régészbotanikusok bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan, hogy a mezőgazdaság hajnala a fügefák háziasításával kezdődhetett a Közel-Keleten, mintegy 11400 évvel ezelőtt, nagyjából 1000 évvel azelőtt, hogy a régióban háziasítottak volna olyan alapvető élelmiszereket, mint a búza, az árpa és a hüvelyesek. A felfedezés szerint a háziasított füge körülbelül 5000 évvel korábbi, mint azt korábban gondolták a szakemberek, így a gyümölcsfák a legrégebbi ismert háziasított növény.
Ofer Bar-Yosef, a Harvard Egyetem, Mordechai E. Kislev és Anat Hartmann, a Bar-Ilan Egyetem munkatársa pedig a Science folyóirat e heti számában számol be eredményeiről.
„Tizenegyezer évvel ezelőtt az emberi gondolkodásban egy alapvető változás történt – a Föld kiaknázása helyett a környezet aktív megváltoztatása felé, hogy az igényeinknek megfeleljen” – mondja Bar-Yosef, a Harvard Művészeti és Tudományos Karának antropológiaprofesszora. a paleolit régészet kurátora a Harvard Peabody Régészeti és Etnológiai Múzeumában. „Az emberek úgy döntöttek, hogy beavatkoznak a természetbe, és maguk termelik meg saját táplálékukat, ahelyett, hogy az istenek által biztosítottra hagyatkoznának. Ez a mozgásszegény életmódra való áttérés, amely a vadon élő termények, például az árpa és a búza termesztésén alapul, drámai változást jelentett ahhoz képest, hogy az emberek 2,5 millió éve mozgó vadászó-gyűjtögetőként éltek.”
A kutatók kilenc kis fügét és 313 fügevesszőt találtak Gilgal I-ben, egy faluban a Jordán alsó völgyében, mindössze nyolc mérföldre északra az ókori Jerikótól, amelyről ismert, hogy egy ideig lakott volt úgy 200 évig, majd nagyjából 11200 évvel ezelőtt elhagyták azt. Az elszenesedett füge nem ment teljesen tönkre, ami arra utal, hogy emberi fogyasztásra száríthatták. Hasonló fügevesszőket találtak egy második helyen, amely Gilgaltól mintegy 1,5 kilométerre nyugatra található.
A tudósok összehasonlították az ősi fügét a modern vadon élő és háziasított változatokkal, és megállapították, hogy az emberek által szelektíven szaporított mutánsok. Ebben a partenokarpikus fügefajtában a termés rovarok beporzása nélkül fejlődik, és nem esik le a fáról, így puhává, édessé és ehetővé válik. Mivel azonban az ilyen füge nem termel magokat, a szaporodási zsákutcát jelent, hacsak az ember nem avatkozik be a partenokarpikus fák hajtásaival.
Az angol nyelvű cikket Steve Bradt írta még 2006. Június 8.-án
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!