Unifera vagy bifera, azaz egyszer, vagy kétszertermő a füge?
A blog hasábjait lapozgatva többször találkozhatott már az érdeklődő azzal a két kifejezéssel, hogy unifera és bifera. Most néhány szóban azt fogom leírni, hogy ezek mit jelentenek a valóságban, és mit kell alattuk érteni.
Tegyük tisztába...
A bifera azt jelenti, hogy két termést érlel, tehát a bifera típusú fügék első, és második terméshullámot is érlelnek. Ezek a fajták népszerűbbek, és szokványosabbak is hazánkban, hiszen vannak az országnak olyan tájegységei, amelyek annyira hidegek, hűvösek tudnak lenni, hogy rövid a füge idénye. A másodtermések rendszerint bár megjelennek, és kifejlődnek, de beérni már nincsen idejük. Ezeken a területeken tud nagy jelentőséggel bírni a füge első termése, ami azonban csak a bifera típusú fajtákra jellemző, ezért mindenképpen érdemes körültekintően fajtát választanunk, ha a füge igényeit tekintve kényes területen lakunk.
A blog hasábjain általánosságban elmondható, hogy alapértelmezetten minden fügét úgy kezelek, mintha kétszertermő lenne, azaz azt külön nem említem meg sehol, ha egy füge bifera típusú, csak azt, ha nem az. De azt minden esetben!
És gondolom ebből már kikövetkeztette mindenki, hogy az unifera pedig azt jelenti, hogy csak egy hullámban terem az adott fajta füge. Azaz, csak fő terméshulláma van, ami balszerencsénkre nem az első termés, hanem a második. Az unifera típusú fügék termésérése általában augusztustól október végéig tart, és mint fentebb írtam, az ilyen fügék nem alkalmasak Magyarország minden területére. Nyilván ezen fajták között is vannak koraibb, és későibb fajták, de mindegyikben közös, hogy hivatalos álláspont szerint nincs első termésük.
Azért írtam ilyen nyakatekerten fogalmazva, mert időnként előfordul, hogy produkálnak némi első termést is, de azoknak a mennyisége nagyon csekély, és sajnos sokszor le is hullik még érés előtt. Ezért - ismétlem önmagam - mindenképpen érdemes fügevásárlás előtt tájékozódni arról, hogy unifera, vagy bifera, azaz egyszer, vagy kétszertermő fajta.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!