Bourjasotte Grise füge – fajtabemutató
A most bemutatásra kerülő Bourjasotte Grise füge (Ficus carica) igen jó minőségű füge hírében álló, régi fajta (már 1872-ben említést tettek róla), amely egyes leírások szerint a spanyolországi Burjassot településről származik. Angliában állítólag régóta termesztik Blanche néven ezt a fügét, ami jó hír, mert ha az ottani csapadékos környezetben jól teljesít, akkor magyarországi körümények között is reménykeltő fajta lehet.
A Bourjasotte Grise fája erős növekedésű, ágrendszere gazdagon elágazó, így sűrű lomkoronát nevel metszés nélkül. Fényes, sötétzöld levelei közepes méretűek, többnyire háromkaréjosak. Inkább elterülő, mint felfelé törő, így igen terebélyes bokorrá képes nőni. Első terméshullámában kevés fügét érlel. Azok mérete közepes, alakja kissé lapított, bőrének színe zöldes-bronzos vagy barnás-lila és fehéren pöttyözött. Húsa (a bőr és a pép közötti rész) krémes színű és nem túl vastag, pépje pedig sötét piros, mint az érett eper. Kiváló minőségő, lédús és zamatos.
A második terméshullám fügéi közepes méretűek, alakjuk gömbölyded, vagy kissé lapított. Nyaka rövid és vastag, súlya átlagosan 38-40 gramm. A kocsány rövid, bőre enyhén bordázott. Serlegnyílása közepes méretű, kissé nyitott, a pikkelyek lilás árnyalatúak. A bőr színe itt is zöldes-lilás vagy barnába hajló, a serlegnyílása felé sötétebb, sok esetben a nyaka körül viszont zöldesebb marad. A másodtermésre is jellemző a fehér pöttyözöttség. Pépje szintén sötöt piros, és minősége ennek is kiváló. Zamatos, aromákban gazdag, valamint enyhén savas.
A második hullámban igen bőtermőnek, és korainak írják le, ami szintén egy pozitívum, hiszen nálunk gyakorta elég rövid a szezon. Cefrésedésre nem hajlamos, a csapadékot viszonylagosan jól bírja. Ez szintén jó hír! 😀 Felhasználása pedig elsősorban friss fogyasztásra ajánlott, bár természetesen ebből is főzhető lekvár is.
Nekem még csak egy cserepes példányom van, így szabadföldi termesztésével kapcsolatban nincs tapasztalatom. Az viszont mindenképpen bíztató, hogy cserepes példányként is szép fügéket érlelt már egészen kis méretű korában is. Amint több tapasztalatom is lesz róla, frissíteni fogom a leírást. 😊
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!