Darazsak a fügén – hogyan védjük meg a fügét a darazsaktól?
Akinek van fügéje, és nem szokta féléretten leszedni (a Tudtad, hogy valószínűleg te is éretlenül eszed a fügét? című cikkemben írtam erről bővebben), mint sokan, azok tudják, mekkora problémát tudnak okozni a darazsak a fügén. Konkrétan a hangya okozta károk után a darázs a második számú legfőbb potyaleső a fügén, ráadásul még veszélyes is.
A darazsak mindennél jobban szeretik a kellően érett gyümölcsöket, főként ha azok esetleg már erjedésnek is indultak. Számukra egy fügebokor, amin ott lóg a sok gyönyörű, édes-mézes érett füge, maga a Kánaán. Ha felfedeznek egy ilyen fügebokrot, hamarosan csoportosan járnak oda táplálékért, amelyekkel utódaikat és a királynőt táplálják. Ehhez megkezdik az érett füge bőrét, majd szép lassan kirágják a belsejét, mígnem már csak egy fügebőr lóg majd a fán.
Ez nagyon veszélyes tud lenni, mert a gyanútlan füge-gazda ha megfog egy túlérett fügét, és nem veszi észre, hogy annak a belsejében ott van egy, vagy akár több darázs is, bizony kellemetlen élményben lehet része. Ezek az ádáz darazsak ugyanis nagyot tudnak csípni, és hát ha megtehetik, miért ne tennék meg, ugye? 😈A fő probléma azonban mégis csak a dézsmálás, a potyázás. A darazsak által megkezdett fügéket hamarabb fedezik fel a hagyák, valamint a sérült fügék előbb indulnak erjedésnek is, ami mégtöbb darazsat vonz a fügebokor közelébe, ígyhát ez egy öngerjesztő folyamat.
Mit tehetünk, hogy távol tartsuk a darazsakat a fügétől?
A rövid válaszom erre a kérdésre, hogy sajnos semmit! Elkezdhetnénk a terméseket egyenként organza tasakokba húzni, hogy megóvjuk őket, de egy kifejlett fügefán vagy fügebokron egy időben több száz füge is érhet. Lássuk be: bármennyire is jópofa dolognak tűnik ez az organza tasakos bütykölés, nem túl életszerű többszáz fügét bezsákolni. 😊 Ha pedig nem egy, hanem több fügebokrunk van, akkor meg egyszerűen lehetetlen.
Mégis van megoldás!
Igen, fellélehezgetsz! Létezik egy elég hatékonyan működő módszer a fügéink védelmében. Ez pedig nem más, mint a darázs csapda. Igen, az a házilag elkészíthető, PET palackban lötyögő ecetes-sörös-cukros koktél, amelyet annyira szeretnek ezek a kis sárga-fekete csíkos cukorimádók, hogy előnyben fogják részesíteni a fügével szemben. Ennek a módszernek a lényege, hogy nem vegyszerrel írtunk, hanem kontrollálni igyekszünk az egyedszámot, hiszen a darazsaknak is megvan a maga szerepe a természetben. Amellett, hogy ádáz ragadozók és sok más rovart zsákmányolnak el, kiveszik a részüket a beporzásból is. Ezért semmiképpen sem lehet rájuk írtandó kártevőként tekinteni.
Ugyanakkor az sem túl jó, ha nagyon felszaporodnak, mert képesek teljesen ellehetetleníteni a kertben kellemesen eltöltött időt, illetve a nagy forróságban szinte minden magas cukor- és víztartalmú gyümölcsöt megkezdenek. A PET palackos darázscsapda ebben a gyérítésben tud a segítségünkre lenni. Ehhez nem kell más, mint egy darab másfél literes vagy nagyobb PET palack. Ezt a kupakos rész alatt nagyjából tíz centivel vágjuk le, majd készítsük el a különleges darázsveszejtő koktélt, ami nem más, mint:
- 1 dl csapvíz
- 2,5 dl sör
- 0,5 dl ételecet
- öt-hat evőkanál kristálycukor
Ezek a mennyiségek egy 1,75 - 2,5 literes PET palackhoz vannak kimérve, ha más méretben szeretnéd elkészíteni, akkor át kell számolni a hozzávalókat. Cukor helyett tehetünk bele valamilyen magas cukortartalmú lekvárt, és önthetünk bele gyümölcslevet is. Ezt alaposan keverjük össze, majd öntsük a palackba úgy, hogy ha fejjel lefelé belefordítjuk a palack levágott tetejét, akkor a palack nyaka ne lógjon bele a koktélba. Fontos! Az ecetet nem szabad kihagyni belőle! Az ecet illata távol fogja tartani a kertünk számára hasznos méheket a csapdától, míg a darazsakat extrán vonzani fogja, mert az erjedő gyümölcs illatára emlékezteti őket.
A palack felső részéről szedjük le a kupakot mielőtt visszafordítjuk az aljába, majd két oldalán a szája körül készítsünk egy-egy lyukat. Fűzzünk bele drótot, és akasszuk ki a fügebokor egyik ágára. Több ilyen csapdát is készíthetünk nyugodtan, attól csak nagyobb lesz a sikerünk. A működési elve egyszerű, a bejáratot – mivel az tölcsér szerű – megtalálják a darazsak, azonban ki már nem tudnak jönni, ezért belepusztulnak a csapdába.
Mennyire hatékony ez a módszer?
Sajnos azonban ez a módszer sem nyújt 100%-os védelmet a darazsak ellen, de megfelelő számú csapdával jelentősen csökkenthető a darazsak okozta kártétel. Ennek a módszernek a lényege, hogy nem vegyszerrel írtunk, hanem kontrollálni igyekszünk az egyedszámot, mint ezt fentebb is írtam. Saját tapasztalatom ezzel a csapdával az, hogy nagyjából másfél-két hét alatt annyi darázs pusztul bele (következő fotók is ezt mutatják), hogy kénytelen vagyok cserélni a csapdák tartalmát. Ilyenkor a komposztra öntöm, ami benne van, kimosom, és keverek egy újabb koktélt, majd ismét kihelyezem a csapdákat. A csapda egyébként nem csak a darazsakat vonzza, hanem a legyeket is, így rögvest két bosszantó rovart is gyéríthetünk vele.
Sok panaszt hallok arra, hogy ezek a darázscsapdák nem működnek. Az ok a tartalmában lehet. Sok féle receptúra kering az interneten, de sajnos ezek nagy többsége nem működik. Én saját megfigyeléseimre alapozva állítottam ezt össze. Amikor kimegyek a kertbe sörrel a kezembe, mindig megjelennek körülöttem a dararzsak, szóval biztos, hogy a sör vonzza őket. A cukros gyümölcsöket nagyon szeretik, ezt látom a fügén, a szőlőn és a ringlószilván is. Így tehát alap volt a csapdába kell sör és cukor. De ezeket szeretik a méhek is, ezért kellett bele valami, amit ők nem szeretnek. Olvastam valahol, hogy az ecet szagát a méhek nagyon nem bírják, a darazsakat viszont nem nagyon zavarja. Így került bele egy kanál ecet is. Ezért én mindenkinek azt tanácsolom, pontosan kövessék a csapdába helyezendő koktél leírását a cikkben, és ez működni fog. Kihelyezni pedig olyan helyre érdemes, ahol sokat éri a nap és meleg van.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Annyival egészíteném ki a darázs elleni védelmet, hogy a védekezést már március végén, április elején el kell kezdeni egy-egy (akár) ilyen csapdával. A korán megfogott egyedek ugyanis a királynők! A darazsaknál csak ők telelnek át és a tavasszal elkapott néhány darázs később már ugyanannyi darázskolónia lenne!
VálaszTörlésA csapdát ilyenkor nem biztos, hogy a fügére kell tenni, hasznosabb a tipikus darázsfészek helyek környékére, ha tudunk azonosítani ilyet, ahol látjuk az áttelelt darazsakat tavasszal.
Nálam fügefánként 2 db csapdával tudtam kordában tartani ősszel (az elmulasztott korai védekezés után) a darázsinváziót. 8 fügefán és bokron 2-3 ezer darab darazsat fogtak, őszi főérésben az első időszakban 2-3 naponta megtelt a csapda, ami később erőteljesen fogyni kezdett, jelezve a védekezés hatékonyságát.
Köszönöm szépen a hasznos kiegészítést. 👍🙂
TörlésOrbán János, Fejér Megye: A tavaszi védekezés nálunk is bevált, most jóval kevesebb a darázs, remélem, nyár végén sem szaporodnak fel. A csapdaleírás igen jó. Lejjebb olvastam recepteket. Nekünk is van: lassú préssel az érett, nyers fügéből sűrű finom lé lesz (sajnos a mag nem jó a nejemnek), margarinos dobozban lefagyasztjuk, télen kiolvasztva kikanalazzuk, igen finom csemege. Érdemes kipróbálni.
VálaszTörlés