Áfonyafüge (Ficus vaccinioides), a füge, ami nem is áfonya...
A most bemutatásra kerülő fikusz fajról sajnos nagyon kevés az elérhető információ, de mivel nagyon megtetszett nekem az áfonyafüge, gondoltam, ami elérhető róla, abból megpróbálok összeállítani egy ismertetőt. A Ficus vaccinioides (Formosan Creeping Fig) elterülő örökzöld, talajtakaró cserje, amely Dél-Tajvan tengerparti bozótosok lejtőin és a tengerparti sziklákon őshonos.
A Vaccinium jelző az áfonya nemzetségére utal. A kis, sötét termései áfonyaszerűek, és ezért egy másik gyakori neve ennek a növénynek a „Blueberry Fig”, azaz áfonyafüge. Ezért én is ennek fogom hívni, mert nem találkoztam még sehol hivatalos magyar elnevezéssel.
Az áfonyafüge (Ficus vaccinioides) bemutatása
Sötétvörösesbarna, talajhoz simuló szárai a csomópontok mentén legyökereznek, vagy ha sziklákkal, kövekkel találkoznak, akkor felkapaszkodnak rá, így tehát az áfonyafüge a kúszófügék közé tartozik. Mélyzöld fényes, papírszerű levelei aprók és tojásdad alakúak, a száron átellenesen helyezkednek el. A levelek méretüket tekintve 1-1,5 cm hosszúak és 0,4-0,7 cm szélesek. Szereti a teljes napfényt, de félárnyékban vagy szűrt napfényben is kielégítően fejlődik. A legjobban a tápanyagban gazdag, jó vízelvezető laza talajokat kedveli.
Melegkedvelő, de az enyhe fagyokat – nagyjából -4 Celsius fokig – még elviseli. Hazai körülmények között mindenképpen védett helyen történő teleltetést igényel. Jól tűri a rendszeres metszést, ezért könnyedén nevelhető dézsában is, és bár nem egyszerű a tartása, de egyes leírások szerint sokkal könnyebben nevelhető, mint mondjuk a Ficus pumila fajok. A gömbölyded, apró fügéi körülbelül egy cm átmérőjűek és a levélhónaljakban nőnek, mint a fikusz fajoknál általában. Az áfonyára emlékeztető fügék színe teljes érésben lilás-fekete, felületüket pedig gyéren borítják durva szőrszálak.
Termésének ehetőségéről nem találtam információt. Egyes leírások szerint kétlaki, amely azt jelenti, hogy külön növényen vannak a nő- és külön növényen a hímivarú virágok. A fikusz fajoknál megszokott módon a beporzást csak bizonyos fügedarázsfaj tudja elvégezni. Ebből számomra az következik, hogy ha valakinek sikerülne is idehaza ilyen fügét beszereznie, akkor sem kell „aggódnia” a termés ehetősége miatt, mert a beporzók hazai hiánya nem fogja apró áfonyára hasonlító fügéit beérlelni a Ficus vaccinioides. Pedig bizonyos kutatások szerint ennek a fikusz fajnak két beporzó darazsa is van: Blastophaga taiwanensis, Blastophaga silvestriana.
Források: www.smgrowers.com, www.nparks.gov.sg
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!