Bolyhos füge (Ficus villosa), a bozontos levelű füge
A Ficus villosa, más néven bozontos levelű füge, vagy bolyhos füge egy Délkelet-Ázsiában őshonos fikuszfaj. A „villosa” faj jelzője a latin villōsa „szőrös”, a villus „haj” szóból és a -ōsus „tele van” melléknévi utótagból származik. Ez a növény leveleit borító finom szőrszálakra vonatkozik.
A Ficus villosa egész Délkelet-Ázsiában megtalálható Északkelet-Indiától, Dél-Kínától délre, Jáva, Sulawesi és az indonéziai Maluku szigetekig. Legfeljebb 1700 méteres tengerszint feletti magasságban fordul elő, főként elsődleges-, másodlagos esőerdőkben, monszunerdőkben, és édesvízi mocsári erdőkben. A Szingapúri Botanikus Kertben például kimondottan jól érzi magát, ahol gyakran látható a tamanu fákon (Calophyllum inophyllum).
A bolyhos füge (Ficus villosa) bemutatása
A bolyhos füge egy örökzöld kúszófüge, amely egyes beszámolók szerint házikertben elérheti a 2,4 méter hosszúságot. Eredeti élőhelyén azonban ennél jóval nagyobbra is felkúszik a fákon. Vízszintes felületek is boldogul, de besüllyedt levéllemezeiben megállhat a víz, és ezt nem szereti, így szebb és gyorsabb fejlődéssel hálálja meg, ha biztosított számára a függőleges irányú fejlődés, amihez azonban támrendszert igényel.
Változó állású, száras levelei vastagon bőrszerűek, 9–30 x 4,5–11 cm méretű, elliptikustól tojásdad alakúakig terjedő, lekerekített, vagy enyhén szív alakú formájúak. A levelek felső felületén besüllyedt levéllemezek láthatók. Fiatal leveleinek levéllemezei nagyon szőrösek, puhábbak, vöröstől zöldes narancsig. A Ficus villosa enyhén szőrözött szára rugalmasan hajlékony, és vágáskor a ficusokra jellemző fehér, latexes tejnedvet bocsát ki. Serlegvirágzatai kicsik, nem feltűnőek, krémszínűek, majd megfelelő körülmények között kerek narancssárga termésekké fejlődnek.
A bolyhos füge (Ficus villosa) gondozása
A megfelelő talaj számára a mindig nedves, de pangó víztől mentes laza szerkezetű, tápanyagokban gazdag talaj. Gyökere sekélyen fut, így nem igényel mély termőtalajt. A bolyhos füge lassú növekedésű, és alacsony vízigényű ficus faj, amely egyaránt jól érzi magát árnyékban, félárnyékban, és teljes napfényben is. A Ficus villosa jól viseli a páratartalom ingadozását, de a virágzáshoz mindig 40% felett kell tartani. Fontos tehát számára a magas páratartalom, de ha nagyobb lesz a növény, az alacsonyabb páratartalmú területekre is előszeretettel terjed majd át.
Jól tűri a rendszeres és erős metszést is, így szobanövénynek is alkalmas lehet. A levágott részeket nedves tőzegbe dugva könnyedén gyökereztethetjük, ezáltal a szaporítása is rendkívül egyszerű. Nem fagytűrő, így ha kint szeretnénk tartani, akkor csak a dézsás tartás jöhet szóba, mert védett helyen (akár lakásban is) kell teleltetni.
Források: www.nparks.gov.sg, junglejewelexotics.com, en.wikipedia.org
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!