Filippínó füge (Ficus pseudopalma), a pálmalevelű füge
A Filippínó füge (Ficus pseudopalma) nevét bizarr alakjáról kapta, ugyanis megjelenésében nagyon hasonlít egy pálmafához: hosszú csupasz törzs, és egy jó nagy adag levél a tetején. Valójában a pseudopalma fajnév jelentése „hamis pálma”, mert a megjelenésén kívül ennek a fügének nem sok köze van a valódi pálmákhoz. 😊
Ettől persze még egy nagyon különleges növény, amelynek mindenképpen helye kell, hogy legyen egy fügékkel foglalkozó weboldalon.
A Filippínó füge bemutatása
Természetes élőhelyén a Ficus pseudopalma kilenc méter magas fává növekszik. A levelek is meglehetősen nagyok – akár egy méter hosszúak, és tizenöt centiméter szélesek. Szerkezete merev, bőrszerű, szaggatott szélű, zöld, sárgás erekkel. Gyümölcse tojás alakú, zöldesbarna, fehér foltokkal és nagyjából két-három centiméter átmérőjűre nő.
Napfény igénye közepes, jól fejlődik teljes napfényben, és félárnyékban is. Szereti, ha a talaja folyamatosan nedves, nyirkos, de nem tűri a túl sok vizet, és a talaj kiszáradását sem. Mindkettőre rosszul reagál. Ezért mérsékelten kell öntözni. Ha cserépben tartjuk, akkor érdemes jó vízáteresztő, laza és jól szellőző közegbe ültetni. A hideget nem bírja, egyáltalán nem fagytűrő, így teleltetni hazánkban télikertben, vagy fagytól védett, de világos épületben kell.
Mivel a Fülöp-szigetekről származik, szokás még Filippínó fügének, vagy Fülöp-szigeteki fügének is nevezni (Philippine fig). A Filippínó füge vadon élő növényként igen elterjedt Luzon szigetén, más országokban azonban leginkább dísznövényként termesztik. Őshazájában ennek a ficusnak a fiatal hajtásait élelmiszerként, azon belül leginkább zöldségként használják, valamint a levelek nagyon népszerűek a régió hagyományos gyógyászatában (részletek a következő bekezdésben).
A Filippínó füge felhasználása
A Ficus pseudopalma termése ehető, de nem túl ízletes. Ha azonban megfőzve fogyasztjuk, akkor íze a rebarbara ízére emlékeztet, de valamivel édesebb, diósabb annál. A Filippínó füge egy sokoldalú növény, amely számos, az egészségre gyakorolt hatással bír. A levelek fertőtlenítő, és görcsoldó hatásúak: teát készíthetünk belőle torokfájás csillapítására.
Gyümölcse gazdag B-, A- és E-vitaminban, ásványi anyagokban, mint például vasban és káliumban, illetve igen magas az antioxidáns tartalma. Segíthet székrekedés és emésztési problémák esetén, a gyökerekből nyert kivonatot pedig ízületi és izomfájdalmak enyhítésére lehet használni. Ez nem csak egy gyönyörű és szívós növény, de a hagyományos orvoslásig visszanyúló felhasználási területei is vannak.
Gyakori elnevezései még: Filippínó füge (Philippine fig), pálmalevelű füge (palm-leaf fig), dracéna füge (dracaena fig), Lubi lubi
Források: toptropicals.com, ficusplant.org, en.wikipedia.org, www.plantsofasia.com
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!