Volt egyszer egy közel 400 éves fügefa Roscoffban...
Szeretem az öreg fügefák történeteit, és azok utáni olvasgatást, nyomozást, mert mindig magába szippant és elragad. Ennek köszönhetően már több fügematuzsálemet is bemutattam a Fügés ember honlapon, és most is egy ilyen történet következik. Véletlenül futottam bele a minap egy cikkbe, amely nem kevesebbet állít, minthogy a világ talán legöregebb fügefája nőtt a franciaországi Roscoffban található kolostor kertjében.
Ez a fügefa állítólag 353 éves volt amikor kivágták, és évi 500 kilogramm fügét termett. Ha felkeltettem az érdeklődésedet, olvass tovább. 😉 A roscoffi kolostor kápolnájában őrzött archívum szerint ezt a fügefát 1634-ben ültették a misszionáriusok, akik a portugáliai sintrai kolostorból (Lisszabon közelében) érkeztek. A Roscoff füge egyébként minden tekintetben megfelel a portugáliai „São João Branco” fajtának, így akár igaz is lehet a történet.
Alexandre Dumas Dictionnaire de Cuisine (1873) című művében egy bretagnei, pontosabban roscoffi utazást ír le, ahol így fogalmaz a híres fügefáról:
„Végül egyfajta erdőn keresztül érkezik Roscoffba. Ez a helyi polgármester tulajdona, akinek a kertjében egy fenomenális fügefa áll: árnyékában százötven ember is elfér, és ágait ötven gránitoszlop támasztja alá.”
Az évszázadok során ez a tiszteletreméltó fa igazi látványossággá vált.
Az idegenvezetők a hagyományos bretagne-i utazás során nem mulasztották el ajánlani a „Figuier des Capucins” látogatását. Igazi turisztikai látványosság vált tehát, ami nem is csoda, hiszen nem kevesebbet állítanak róla, minthogy a lombkoronája több, mint 600 m² területet fedett le, amelyet megközelítőleg 80 darab oszloppal támasztottak alá.
Ezen oszlopokból 48 gránitból, a többi pedig fából vagy acélból készült. Magassága 8-10 méter körül volt, egyetlen törzsének kerülete pedig közel két és fél méter. A teljes lomkorona állítólag három kertet is lefedett, és olyan sűrű volt, hogy teljesen felfogta a napfényt. Ezáltal hatalmas, hűvös árnyékot adott.
Félix Sahut (1835-1904) kertész és pomológus, többek között a filoxéra felfedezője 1890 szeptemberében Bretagne-ba utazott. A Revue Horticole-ban pedig hosszasan beszél erről a rendkívüli méretű fáról:
„A Roscoff kertjeit benépesítő figyelemre méltó növények közül mindenekelőtt érdemes megemlíteni egy igen nagy fügefát. Fajtájának valószínűleg a legerősebb példánya, amely Európában és valószínűleg az egész világon is létezik. Tény, hogy arányait tekintve messze maga mögött hagyja az általunk ismert legnagyobb azonos természetű alanyokat…”
Elie-Abel Carrière (1818-1896) francia kertész és botanikus, a párizsi Természettudományi Múzeum faiskoláinak főkertésze 1879-ben megerősítette, hogy a fát nem ok nélkül tekinthetjük a világ egyik nagy csodájának.
A botanikusok szerint a Roscoff füge egy közönséges fügefa (Ficus carica), amely nagy, hosszúkás, zöldes, finom ízű gyümölcsöket hozott (itt utalnék megint arra, hogy merőben hasonlatos a leírása a São João Branco fajta leírásához). Állítólag a XX. század első éveiben már több mint ötszáz kilogramm fügét termett évente.
1987-ben kivágták...
Egy ingatlanberuházási projekt részeként (én ezt csak modernkori barbárságnak nevezném) sajnálatos módon 1987-ben kivágták ezt az akkorra már világhírű fügematuzsálemet. Szerény véleményem szerint egy hatalmas kincs veszett akkor oda majdnem véglegesen. Azért csak majdnem veszett oda teljesen, mert a kivágott fügefa ágaiból szaporítottak legalább egy példányt (állítólag a Daoulas-i apátság kertjében több példány is növekszik belőle), amelyet a felajánlottak Jean-Charles Pouliquennek, a fenntartható fejlődésért felelős alpolgármesternek, hogy ütesse méltó helyre.
A Ty Dour völgyében található gyümölcsösben kapott helyet. Ezt az ültetvényt eredtileg a régi alma- és körtefajták megőrzésére hozták létre, de azóta már több féle növényt is ültettek. A kertben sok oktatási célú projekt is zajlott az elmúlt években. Így tehát tovább él a Roscoff füge. Vajon megél újabb majdnem 400 évet?
Források:
www.nhu.bzh,
figuesdumonde.wordpress.com,
www.ouest-france.fr,
www.hortiquid.org,
web.archive.org, és itt
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!