Napolitana bianco füge – fajtabemutató
Fogalmam sincsen, hogy milyen üzletpolitikai terv mentén, de minden évben nyár elején megjelenik a hazai Lidl boltokban a Napolitana negra füge (Ficus Carica) a polcokon. Aztán később ezekről a legtöbbször kiderül, hogy nem is azok, amiknek eladják. A szép lilás fekete termékfotó mögött ugyanis a dobozokban a legtöbb esetben inkább a Napolitana világos változata, a jelen poszt alanyát képező Napolitana bianco füge rejtőzik. De ezt a fajtát hosszú évek óta minden nyár elején rendületlenül kiteszik a polcokra. Soha nem mást, mindig pont a Napolitana fügét.
Ez több ok miatt is érthetetlen számomra. Az egyik ilyen ok, hogy a Napolitana a legkevésbé fagytűrő fügefajták közé tartozik, ami azt jelenti, hogy már akár -12 fokon is végzetes fagykárt szenvedhet, ami azért valljuk be, majdnem minden télen előfordul hazánkban hosszabb-rövidebb ideig még így, a melegedő éghajlati viszonyok mellett is. A másik ok, amiért nem nagyon értem, az említett áruházlánc miért pont ezt vette fel a termékpalettára, hogy bár ez egy kétszertermő füge, az időjárással kapcsolatos kényessége miatt könnyen megeshet, hogy az első terméshullámról le kell mondanunk. Ráadásul nem is éppen a legkorábbi fajták közé tartozik, így nem is biztos, hogy minden évben beérik majd a mi – sok esetben – hideg, és esős őszi időjárásunk mellett.
Ellenben vitathatatlanul gyönyörű és finom füge!
Nekem is ezt a bianco változatot sikerült beszereznem, de majd a következő években is figyelem az akciót, hátha egyszer elkapok egy ténylegesen negra változatot is. 😁 Addig élvezem a Napolitana bianco csodálatos ízeit, mert ez egy nagyon jó fajta. Azonban a fenti infókat a fagytűrésről és késeiségéről érdemes szem előtt tartani, mert ezeket az adatokat a Lidl nem mellékeli a fügéhez, és ha valaki meggondolatlanul egyből kiülteti a kertbe, könnyen csalódhat. Pedig a megfelelő körülmények között tartva akár boldog együttélés is lehet a story vége. 😍 Hogy mik ezek a megfelelő körülmények? Mindjárt kiderül...
A Napolitana bianco füge korán termőre forduló, és dézsában nevelhető fajta, noha szabad földben meglehetősen nagyra, akár négy méteresre is képes megnőni (ha persze nem fagy el). Sűrűn elágazó koronát növeszt, növekedése erőteljes, inkább elterülő, mint felfelé törő fajta. Levelei nagyok, szélesek, közepesen mélyen karéjozottak. Leginkább öt karéjosak. Az első, és második termések méretben nagyjából egyformák, ami rendhagyónak mondható. A Napolitana bianco szimmetrikusan tojásdad alakú, 60 gramm körüli terméseinek bőre ellenálló, rikítóan sárga színű, repedezettségre kevéssé hajlamos. Nyaka rövid, kocsánya pedig szinte nincs is. Pépje rózsaszín, vagy sötétvörös, lédús, édes. A szállítással, és a tárolással járó viszontagságokat viszonylag jól viseli, így akár piacos fajtának is alkalmas lehet. Ugyanakkor az érés közben jött csapadékra érzékeny, cefrésedésre mérsékelten hajlamos. Leginkább friss fogyasztásra alkalmas fajta.
Mindent összevetve tehát, ha Napolitana bianco fügénket dézsában neveljük, és tudjuk olyan helyen teleltetni, ahol kora tavasszal már 10-12 fok környékére melegszik a levegő, akkor viszonylag korán feléled téli álmából. Mire pedig kitesszük a szabadba, addigra akár egy-két hétnyi előnye is lehet szabadföldi társaival szemben, így jó eséllyel élvezhetjük ennek a remek fajtának mind az első, mind pedig a másodterméseit.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!