A füge téli metszése, avagy télen vagy tavasszal metsszük a fügét?
A füge téli metszése témában mostanában igen sok cikk jelent meg, amelyek azt sugallják, hogy nem szabad kihagyni a füge téli metszését, mert különben a következő szezonban olyan negatív következményekkel számolhatunk, mint hogy nem lesz megfelelő termés, vagy nem megfelelően fog növekedni a növényünk.
Sajnos manapság az a trend a neten, hogy egy-egy nagyobb forgalmú oldalon valaki ír egy cikket, és azt anélkül szemlézik (veszik át más portálok), hogy ellenőriznék a forrás cikk szakmai hitelességét. Így történhet meg, hogy téves információkat, helytelen tanácsokat tartalmazó írások elárasztják a magyar webet. Ennek szerintem roppant káros hatásai vannak azokra nézve, akik bíznak ezen oldalak hitelességében. Ilyen dolog a füge téli metszésének kihagyhatatlansága is. Ebből már sejthető, hogy nem feltétlen értek egyet ezzel gyakorlattal.
Kell-e a fügét télen metszeni?
Akik régebb óta olvassák a cikkeim, azok tudhatják, alaposan mélyre ástam magam a füge témában, és hogy igyekszem mindig szakmailag helyes cikkeket írni. Többször írtam már cikket a füge metszése témakörben, és általában én a tavaszi metszést szoktam ajánlani. E mellett a fő érvem az volt mindig, hogy a mi éghajlatunkon bármelyik télen jöhet olyan hideg, amelyben a füge vesszők egy része elfagy. Ha a füge tavaszi metszése mellett tesszük le a voksot, akkor van lehetőségünk arra, hogy bekalkuláljuk a metszésbe az elfagyott részeket is. Ha télen metszünk, könnyen előfordulhat, hogy a szépen megmetszett füge ágaiból is fagy el néhány, vagy akár több is, és akkor tavasszal újabb metszést kell beiktatni, így tulajdonképpen többet metszünk a növényünkről, mint szerettünk volna, és kevesebb termés lesz várható.
Ugyanakkor igaz, hogy az utóbbi években jelentős melegedés volt tapasztalható hazánk időjárásában, és egyre kevesebbszer van olyan hideg, amely komolyabb károkat okozhatna a fügén. Ha pedig nem kell esetleges elfagyást is bekalkulálnunk a metszésbe, akkor gyakorlatilag meg metsszhetjünk a fügénket télen is. Amiért leginkább tollat ragadtam az az, eloszlassam a kételyeket: nem lesz kevesebb termésünk csupán csak azért, mert tél helyett tavasszal metszettünk. Akármikor metszünk, a leendő termés egy részét mindenképpen lemetsszük előre, még akkor is, ha télen metszünk. A rügydifferenciálódás (azaz a termő és levélrügyek kialakulása) ugyanis már nyár végén elkezdődik, és az őszi nyugalomba vonulásig be is fejeződik. Ezen ok miatt tehát teljesen mindegy hogy télen, vagy tavasszal metszünk.
Függ-e a metszéstől a jövő évi termésmennyiség?
Természetesen igen. De nem csupán annak okán, hogy mikor metsszünk, hanem inkább amiatt, hogy hogyan végezzük el a füge metszését, ha már metszés mellett döntöttünk. A füge általában a nyári termését az előző évi vesszőkön hozza, az őszit pedig az az évi vesszőkön. Ezért a metszésnél fontos figyelni, mely ágaknak mely részét vágjuk le.
Ne vágjunk vissza ágakat a felénél, és ne csipkedjük az ágvégeket sem, mert egyrészt ezzel leendő termést vágunk le, másrészt ezzel újabb hajtások növekedésére késztetjük a fügét, ami túlzott elburjánzáshoz vezethet. Ez pedig tesz jót a fügének, mert ezzel együtt megnövekszik a víz- és tápanyag igénye is. Valamint a sok félbevágott ág mindig elkezd több új hajtást is növeszteni, amitől a bokor elsűrűsödik, a belső részeit nem éri kellő mennyiségben a napfény, és a levegő, amitől kevesebb lesz a termés, nehezebben érik be, illetve befülled, és utat enged a gombás megbetegedéseknek. Arról nem is beszélve, hogy a metszés miatt az ágon lentebb levő, úgynevezett alvó rügyekből kezd el kihajtani, ami későbbi rügyfakadást, majd ennek következményeként későbbi másodtermés megjelenést eredményez, amelyek a késés miatt nagyobb eséllyel nem fognak beérni őszre.
Ezért, ha már metsszük a fügét, akkor tegyük azt helyesen, és az elöregedett részeket az első elágazásig kövessük vissza, és ott egy, vagy maximum két rügy meghagyásával vágjuk le. Ezzel biztosítjuk, hogy a lemetszett ág helyébe ne három-öt új ág nőjön, hanem majd csak maximum kettő, amiből később is csak az erősebbet érdemes megtartani. A helyzet nagyjából ugyanez az elfagyott részekkel is, azzal a kivétellel, hogyha azt látjuk, csak a csúcsrügy fagyott el, de az alatta lévő rész él, akkor inkább ne is nyúljunk hozzá.
Mitől függ akkor a jövő évi termésmennyiség?
Mint fentebb írtam, a rügydifferenciálódás már vége felé elkezdődik. Ekkor dől el, hol alakulnak ki termő és hol hatásrügyek. A füge esetében szinte minden esetben kialakulnak a termésrügyek is a fentebb vázolt ágrészeken, de ha a környezeti feltételek nem megfelelőek a füge számára, akkor előfordulhat, hogy kevesebb termőrügyet képez. Ezért fontos a szezonban biztosítani a füge számára mindazt, amire természetes igényei szerint szüksége van. Ez volt a dolog egyik része.
A mások dolog, ami befolyásolja a következő évi termést az metszési mód. Az úgy nevezett Japán metszési mód lényege, hogy a szőlőhöz hasonlóan termőkarokat alakítanak ki, és azokon termő csapokat. Ezeken a termőcsapokon növekszenek a termő vesszők minden tavasszal, majd ezeket télen vagy tavasszal visszametszik egy-két rügyre. Látható tehát, hogy soha nincsen előző évi vessző az így metszett fügén, azaz nincs ahol kialakuljanak az első terméshullám (nyári füge) termései. Cserébe azonban sokkal több és jobb minőségű termés várható az idei hajtásokon növekvő második terméshullámból (őszi füge). Nálunk a viszonylag rövid őszi szezon miatt ez a metszési mód nem alkalmazható. Látható tehát, hogy a következő évi termés mennyisége részben függ a környezeti adottságoktól, részben pedig a metszés módjától.
Végső konklúzió
Én személy szerint továbbra is a tavaszi metszést javaslom általánosságban, de ha az ország olyan részén élünk, ahol ritkák az erősebb téli fagyok, akkor nyugodtan megejthetjük a füge metszését télen is. Én magam is metszek télen is fügét, meg tavasszal is. Arra azonban mindig figyeljünk oda, hogy a metszést szakszerűen és körültekintően végezzük.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!