metszés , tavaszi munkálatok , téli munkálatok ,

A füge téli metszése, avagy télen vagy tavasszal metsszük a fügét?

A füge téli metszése témában mostanában igen sok cikk jelent meg, amelyek azt sugallják, hogy nem szabad kihagyni a füge téli metszését, mert különben a következő szezonban olyan negatív következményekkel számolhatunk, mint hogy nem lesz megfelelő termés, vagy nem megfelelően fog növekedni a növényünk.

Sajnos manapság az a trend a neten, hogy egy-egy nagyobb forgalmú oldalon valaki ír egy cikket, és azt anélkül szemlézik (veszik át más portálok), hogy ellenőriznék a forrás cikk szakmai hitelességét. Így történhet meg, hogy téves információkat, helytelen tanácsokat tartalmazó írások elárasztják a magyar webet. Ennek szerintem roppant káros hatásai vannak azokra nézve, akik bíznak ezen oldalak hitelességében. Ilyen dolog a füge téli metszésének kihagyhatatlansága is. Ebből már sejthető, hogy nem feltétlen értek egyet ezzel gyakorlattal.

Kell-e a fügét télen metszeni?

Akik régebb óta olvassák a cikkeim, azok tudhatják, alaposan mélyre ástam magam a füge témában, és hogy igyekszem mindig szakmailag helyes cikkeket írni. Többször írtam már cikket a füge metszése témakörben, és általában én a tavaszi metszést szoktam ajánlani. E mellett a fő érvem az volt mindig, hogy a mi éghajlatunkon bármelyik télen jöhet olyan hideg, amelyben a füge vesszők egy része elfagy. Ha a füge tavaszi metszése mellett tesszük le a voksot, akkor van lehetőségünk arra, hogy bekalkuláljuk a metszésbe az elfagyott részeket is. Ha télen metszünk, könnyen előfordulhat, hogy a szépen megmetszett füge ágaiból is fagy el néhány, vagy akár több is, és akkor tavasszal újabb metszést kell beiktatni, így tulajdonképpen többet metszünk a növényünkről, mint szerettünk volna, és kevesebb termés lesz várható.

Ugyanakkor igaz, hogy az utóbbi években jelentős melegedés volt tapasztalható hazánk időjárásában, és egyre kevesebbszer van olyan hideg, amely komolyabb károkat okozhatna a fügén. Ha pedig nem kell esetleges elfagyást is bekalkulálnunk a metszésbe, akkor gyakorlatilag meg metsszhetjünk a fügénket télen is. Amiért leginkább tollat ragadtam az az, eloszlassam a kételyeket: nem lesz kevesebb termésünk csupán csak azért, mert tél helyett tavasszal metszettünk. Akármikor metszünk, a leendő termés egy részét mindenképpen lemetsszük előre, még akkor is, ha télen metszünk. A rügydifferenciálódás (azaz a termő és levélrügyek kialakulása) ugyanis már nyár végén elkezdődik, és az őszi nyugalomba vonulásig be is fejeződik. Ezen ok miatt tehát teljesen mindegy hogy télen, vagy tavasszal metszünk.

Függ-e a metszéstől a jövő évi termésmennyiség?

Természetesen igen. De nem csupán annak okán, hogy mikor metsszünk, hanem inkább amiatt, hogy hogyan végezzük el a füge metszését, ha már metszés mellett döntöttünk. A füge általában a nyári termését az előző évi vesszőkön hozza, az őszit pedig az az évi vesszőkön. Ezért a metszésnél fontos figyelni, mely ágaknak mely részét vágjuk le.

Egy nagyon helytelenül metszett füge.

Ne vágjunk vissza ágakat a felénél, és ne csipkedjük az ágvégeket sem, mert egyrészt ezzel leendő termést vágunk le, másrészt ezzel újabb hajtások növekedésére késztetjük a fügét, ami túlzott elburjánzáshoz vezethet. Ez pedig tesz jót a fügének, mert ezzel együtt megnövekszik a víz- és tápanyag igénye is. Valamint a sok félbevágott ág mindig elkezd több új hajtást is növeszteni, amitől a bokor elsűrűsödik, a belső részeit nem éri kellő mennyiségben a napfény, és a levegő, amitől kevesebb lesz a termés, nehezebben érik be, illetve befülled, és utat enged a gombás megbetegedéseknek. Arról nem is beszélve, hogy a metszés miatt az ágon lentebb levő, úgynevezett alvó rügyekből kezd el kihajtani, ami későbbi rügyfakadást, majd ennek következményeként későbbi másodtermés megjelenést eredményez, amelyek a késés miatt nagyobb eséllyel nem fognak beérni őszre.

Egy szépen, helyesen metszett füge.

Ezért, ha már metsszük a fügét, akkor tegyük azt helyesen, és az elöregedett részeket az első elágazásig kövessük vissza, és ott egy, vagy maximum két rügy meghagyásával vágjuk le. Ezzel biztosítjuk, hogy a lemetszett ág helyébe ne három-öt új ág nőjön, hanem majd csak maximum kettő, amiből később is csak az erősebbet érdemes megtartani. A helyzet nagyjából ugyanez az elfagyott részekkel is, azzal a kivétellel, hogyha azt látjuk, csak a csúcsrügy fagyott el, de az alatta lévő rész él, akkor inkább ne is nyúljunk hozzá.

Mitől függ akkor a jövő évi termésmennyiség?

Mint fentebb írtam, a rügydifferenciálódás már vége felé elkezdődik. Ekkor dől el, hol alakulnak ki termő és hol hatásrügyek. A füge esetében szinte minden esetben kialakulnak a termésrügyek is a fentebb vázolt ágrészeken, de ha a környezeti feltételek nem megfelelőek a füge számára, akkor előfordulhat, hogy kevesebb termőrügyet képez. Ezért fontos a szezonban biztosítani a füge számára mindazt, amire természetes igényei szerint szüksége van. Ez volt a dolog egyik része.

A mások dolog, ami befolyásolja a következő évi termést az metszési mód. Az úgy nevezett Japán metszési mód lényege, hogy a szőlőhöz hasonlóan termőkarokat alakítanak ki, és azokon termő csapokat. Ezeken a termőcsapokon növekszenek a termő vesszők minden tavasszal, majd ezeket télen vagy tavasszal visszametszik egy-két rügyre. Látható tehát, hogy soha nincsen előző évi vessző az így metszett fügén, azaz nincs ahol kialakuljanak az első terméshullám (nyári füge) termései. Cserébe azonban sokkal több és jobb minőségű termés várható az idei hajtásokon növekvő második terméshullámból (őszi füge). Nálunk a viszonylag rövid őszi szezon miatt ez a metszési mód nem alkalmazható. Látható tehát, hogy a következő évi termés mennyisége részben függ a környezeti adottságoktól, részben pedig a metszés módjától.

Végső konklúzió

Én személy szerint továbbra is a tavaszi metszést javaslom általánosságban, de ha az ország olyan részén élünk, ahol ritkák az erősebb téli fagyok, akkor nyugodtan megejthetjük a füge metszését télen is. Én magam is metszek télen is fügét, meg tavasszal is. Arra azonban mindig figyeljünk oda, hogy a metszést szakszerűen és körültekintően végezzük.

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

Népszerű cikkek

Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?

Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét ( Ficus Carica) , és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően. A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell... Kell-e metszeni a fügét? A válasz összetett, mert igen és nem. Igen , az ültetést követően érdemes azonnal a kétharmadára visszavágni, valamint az ültetés utáni első évben ugyanezt megismételni. Ezt azért célszerű elvégezni, hogy az első időszakban több energiát tudj...

Időjárás

Címkék

Aclees taiwanensis adriai Afrikai fügelégy állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág Budai Vár bujtás Carpobrotus Carpophilus hemipterus Ceratitis capitata Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak darázscincér deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előadás előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség esemény fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény farmosi fügedarazsak Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana Fig endosepsis fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge ormányos füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelégy fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj gyümölcslégy hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kabóca kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kétszínű gyümölcsfénybogár kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem közlemény Krakatoa kukacos füge kultúra kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság levélhullás levéltetvek lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Mt. Etna Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus ujjas óriás unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak Zaprionus indianus

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- fugesember.hu