Kell-e takarni a fügét, az egyre enyhébb teleinken?
A füge téli takarása témakörben már írtam cikket korábban, de most úgy éreztem, ismét virtuális tollat kell, hogy ragadjak. Nem lehet nem észre venni, hogy hazánk időjárásban egy melegedő trend figyelhető meg. Ennek köszönhetően egyre melegebbek mind a nyári, mind pedig a téli napok. Példának mondanám, hogy ma, a cikk megírásának napján kijelenthetem, hogy -8.7 Celsius foknál hidegebb egyetlen órára sem volt még (ez is külterületi adat, a kertemben -6.4 Celsius volt), és az a -8.7 is egy abszolút rekord eddig ezen a télen, mert ezt megelőzőleg -5 fok volt a leghidegebb. Pedig itt van január közepe, és köztudott, hogy a január a leghidegebb hónap hazánkban.
A nappalok meg persze ennél még melegebbek. Szintén a mai napig elmondhatom, hogy nem volt eddig egyetlen olyan nap sem, amikor egész nap 0 fok alatt lett volna a hőmérő higanyszála. Még akkor sem, amikor szeles, hűvös és borongós idő volt. Ez nagyon nagy változás, ami egyaránt ad okot örömre és szomorúságra is. Öröm, mert a különleges, egzotikus növényeket kedvelők egyre könnyebben tudják nevelni növényeiket, de ugyanakkor szomorúság is, mert évtizedeken át megszokott gyümölcstermőink pedig sok esetben nem tudnak megfelelően alkalmazkodni a megváltozott klímához, illetve egyre több új kártevő jelenik meg évről-évre hazánkban, amelyeknek korábban nem volt alkalmas a klímánk a megtelepedésre.
Nekünk, kertszerető, fügét szerető kertészeknek is alkalmazkodnunk kell!
A hosszúra nyúlt bevezetőm után rátérek a lényegre. Nincsenek kétségeim, hogy lesznek még cudar telek az országban, hiszen a Föld történetében periodikusan követték egymást a melegebb és hidegebb időszakok. De most melegebb van, és ehhez nekünk is alkalmazkodnunk kell. A berögzült szokásainkon változtatni kell, különben több kárt okozhatunk, mint hasznot. A egyik ilyen szokás a fügék téli takarása. Mai napig látom, hogy sokan posztolják a képeket a becsomagolt fügebokrokról, hogy ők bizony felkészültek a télre, betakarták a fügéiket. De vajon van-e ennek értelme, vagy csak felesleges munkát végeznek?
A füge téli takarás, csak a számára extrém hidegben indokolt!
A füge fagytűrése -15 Celsius fok. Ez az ökölszabály, az etalon. Ettől persze fajtánként lehetnek egy-két fokos eltérések, de a tudomány és szakemberek jelen véleménye szerint a füge fagytűrése -15 Celsius fok. Ezen persze a körülmények is tudnak változtatni (fűtött ház falának tövébe ültetett füge, más növények védelmébe ültetett füge, stb), illetve ha a füge vesszői nem értek be rendesen, akkor nyilván ennél sokkal kevesebbet fognak kibírni.
De a lényeg, hogy a -15 fokot egészen biztosan túl fogja élni még akkor is, ha a föld feletti részeinek egyes részei elfagynak. Szóval ez a -15 Celsius fok a füge egyik nagyon fontos száma, ami fontos lenne, hogy rögzüljön mindenkiben (most nem megyek bele olyan mítoszokba, amelyek -22 fokot is kibíró fügékről szólnak, mert az ilyeneknél alapos vizsgálat után mindig kiderül, hogy vagy nem is bírta ki, csak újra kihajtott tavasszal, vagy valamilyen körülmény miatt a füge bokor környékén nem is volt -22 Celsius fok).
Idén el sem pakoltam a fügéket...
Eddig minden évben közel 200 fügét pakoltam be a melléképületbe ősszel, majd pakoltam ki tavasszal feleslegesen, mert már az elmúlt három télen sem voltak olyan fagyok, amelyek ezt indokolttá tették volna. Ezért idén már el sem pakoltam őket, csak összehordtam egy helyre a dézsás fügéket a kert egy olyan részén, ami naposabb, védettebb, és egyszerűen kint hagytam mindet.
A fotón a fügéim egy része látható csupán, ennél sokkal több fügém van, de máshol vannak a nagyobb dézsások, megint máshol a cserepesek. Persze figyelem az előrejelzést, és ha kell, legfeljebb betakarom őket, de elpakolni már nem szándékozom...
Ezt azért fontos tisztázni, mert a helyes és szakszerű téli takarás lényege, hogy a talajból felfelé áramló hőt megtartsuk a növény körül, ezáltal biztosítva, hogy ne érje fagy. Egy jól kialakított takarás alatt akár 6-8 Celsius fokkal is melegebb lehet, mint a szabad levegőn. És ekkor jön be a képletbe egy másik nagyon fontos szám is a füge esetében, amit még kevesebben ismernek, mint a fagytűrési hőmérsékletet. Ez pedig a +10 Celsius fok. Ez az a hőmérséklet, amit a füge még elvisel kis ideig a nyugalmi állapotában anélkül, hogy felébredne téli álmából. Ha tartósan +10 Celsius fok, vagy a feletti hőmérséklet éri a mélynyugalmi állaptában lévő fügét, akkor felébred téli álmából, és elkezd kihajtani. Ez nagyon fontos, mert nagyok sok baj származhat abból, ha a füge nedvkeringése idő előtt beindul. A korán megkezdett vegetációs miatt a fagytűrése -15 Celsius fokról lecsökken nagyjából -1 Celsiusra, és a legkisebb fagynál is komoly károk érhetik a fügét. Másik probléma, hogy ha beindul a vegetáció, és a füge kihajt, akkor onnantól megváltoznak a környezeti igényei is. Onnantól fényre, vízre, tápanyagra és szabad levegőre van szüksége. Ebből adódik, hogy ilyenkor már nem lehet takarni.
Ne takarjuk a fügét -12 fok felett
A fentiekből az következik, hogy ha napközben 6-7 fokos hőmérsékletek is előfordulnak, ami nálunk így január közepén sem ritka, akkor a jól kialakított takarás alatt akár 14-15 Celsius hőmérséklet is kialakulhat, ami szinte biztosan azt fogja eredményezni, hogy a füge idő előtt kihajt. Ha kihajtott, akkor muszáj leszednünk róla a takarást, különben berohad alatta. A baj azonban, hogy ilyenkor már -1, -2 Celsius fok is komoly károkat okozhat a fügében. Ezért nagyon fontos, hogy csak azért, mert itt a tél, és mi már fázunk, ne takarjuk be indokolatlanul a fügét (ez amúgy más növényekre is igaz lehet, csak ott más számok a mérvadók), mert egyrészt feleslegesen dolgozunk vele, másrészt csak kárt okozunk. Egyszerűen csak figyeljük az időjárás előrejelzést, és akkor cselekedjünk, ha -12 Celsius foknál hidegebb időt jósolnak. Addig teljesen felesleges bajlódni a füge takarásávl.
Mindig van szabályt erősítő kivétel...
Kivételt képeznek ez alól a frissen ültetett fügék, főleg ha ősszel lettek ültetve. Én sosem javaslom a füge őszi ültetését, mert nincs ideje felkészülni a télre, és nagy az esélye, hogy nem is éli azt túl. A fügéket az ültetésüket követő első télen érdemes takarni. De nem a sátor szerű teljes takarással, mert az teljesen felesleges -12 Celsius alatt, hanem csak a tövét érdemes falevelekkel felkupacolni, hogy ne sérüljön a hajtások töve, és ne fagyjon el körülötte a talaj. De ennyi bőven elég, amíg nem jönnek komolyabb fagyok.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!