Michurinska-10 füge – fajtabemutató
Az füge kedvelők facebook csoportban újságolta valaki, hogy vett egy Ficus Carica Michurinska-10 fügét a bulgároktól, és már a fényképen is tetszett, de amit aztán utána a neten olvastam róla, az végképp meghozta azt az érzést számomra, hogy ez kell nekem, én akarok egy ilyet.
Kiderítettem, honnan rendelte, majd rendeltem én is egyet. Gondoltam, bemutatom nektek a fajtát, hátha ti is kedvet kaptok hozzá. Mivel magyar anyag nincs erről a fajtáról sem, ahogy sajnos nagyon sok másikról sem, egy fordítást hozok nektek...
Michurinska-10 füge bemutatása:
A Michurinska-10 a leggyakoribb fügefajta Bulgáriában. A nevet Radka Serafimova több mint 50 évvel ezelőtt adta a bulgáriai fügefajtákkal kapcsolatos tudományos kutatásai során. A tudományos nevet azonban a legtöbben nem ismerik, és az ország különböző régióiban "A kis fügének", "Ali Pasának", "Barnának" hívják, és olyan helyeken, ahol más fajta nem nőhet, egyszerűen csak úgy hívják: "A füge". A Michurinska-10 fajta valószínűleg a leginkább hidegálló, jó minőségű füge a világon. Az világhálón olyan állítások is fellelhetőek, melyek szerint akár a -20 fokot is kibírja, de azért én ezeket a városi legendákat némi kétkedéssel kezelném. Ez egy régi bolgár helyi fajta, amely csak Bulgáriában és Macedónia egyes régióiban, Szerbiában és Romániában található meg. Bár ez manapság, az internetes - akár nemzetközi - online rendelések korában már eléggé kétséges, hiszen már Magyarországon is többeknek is van belőle. Ez a fajta az új hajtásokon adja a fő termést. Ez azt jelenti, hogy ha hidegebb területeken a földig is fagy, a következő szezonban még mindig fő termést hoz, így egy totális fagykár esetén sem kell a rá következő szezonban mellőznünk az isteni finom fügét (ezt amúgy személyes tapasztalattal tudom igazolni. Elültettem egyik év őszén, majd következő év áprilisában egy óvatlan mozdulattal a talaj szintjéig visszavágtam fűkaszával. Csak egy kb fél centis csonk lógott ki a földből. Abból kihajtott, és június elejére már négy darab 80 centi körüli hatása volt, és összesen 23 db picike fügekezdemény volt rajta).
A Michurinska-10 fajta bőségesen terem. Ez a fajta az egyetlen Bulgáriában, amely mindig és kivétel nélkül minden évben nagy mennyiségű, és jó minőségű termést produkál. A Michurinska-10 két termést ad, egyet júniusban, a fő termést pedig július végén vagy augusztus elején (bár egy totális fagykár esetén szerintem itt is csak egy terméshullámmal lehet számolni a rá következő szezonban). Igen, két termést ad egy évben, azaz van első és másodtermése is. Egyes leírások ugyan ennek az ellekezőjét állítják, mondván a Michurinska-10 unifera tipusú füge, de ez nem igaz. Első és második termése is van. Első termése ugyan kevesebb (mint ahogy ez minden fügére igaz, amelyik kétszer is terem), de egyáltalán nem elhanyagolható sem mennyiségre, sem pedig minőségre.
De akkor miért van az, hogy egyik helyen ezt írják róla, a másikon meg amazt? Azért, mert a Michurinska-10 füge tavasszal az egyik legkorábban meginduló füge. Ennek következménye, hogy a pici fügekezdemények is - a többi fügefajtához viszonyítva - viszonylag hamar megjelenik. Persze ezután a mi éghajlatunk kiszámíthatatlan kora tavaszának kegyelmére van bízva. Ugyanis a kis fügék nagyon érzékenyek a hidegre, könnyen megfáznak. Elég pár nap átmeneti lehűlés, és máris elkezdi dobálni az első terméseit. Rosszabb tavaszokon - mint az idei is volt pont - akár az első temések 80-90%-át is ledobálhatja a megfázás miatt. Szóval az első termés mennyisége és minősége valóban más és más lehet az ország különböző pontjain attól függően, hogy milyen az átlagos tavaszi időjárás. Ami viszont megmarad rajta első termésként, az nagyobb, mint a másodtermés, és júniusban érik be.
A másodtermésű gyümölcsök pedig augusztus-tól szeptember végéig, kevésbé csapadékos, melegebb őszön akár október végéig érnek (azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is). Hidegtűrése téli, mélynyugalmi állapotban állítólag -16 és -19 celsius-fok, de az öreg fák akár -20 celsius-fokot is kibírhatnak (mint fentebb írtam, ezt a -20 fokot is kibír kijelentést azért én némi kétellyel kezelném). -22 fok alatt azonban már az öregebb fák is talajszintig fagynak. Nagyon szépen hangzanak ezek a számok, de azért én mindenképpen fenntartásokkal kezelném. Ettől függetlenül természetesen rendeltem belőle Bulgáriából a palmi.bg oldalról, mint ahogyan azt a bevezetőben is írtam. Kíváncsi leszek rá, mit tud produkálni.
A csomag egyébként rendkívül hamar megérkezett, és mint a fotón is látható, egy szép, egészséges fügét küldtek, aminek nagyon örültem. Mivel ez még nyár végén volt, rögvest ki is ültettem végleges helyére, hogy őszig még jól be is gyökeresedhessen. Aztán szeptember körül olvastam, hogy kemény hideg betöréseket jósolnak a télre. Na akkor kicsit megijedtem, de aztán úgy voltam vele, nem lesz nagy feladat egy ilyen kicsike (kb. harminc centi magas volt) fügét betakarni télire. Ide kattintva olvashattok a füge téli takarásáról.
Mire ezt a cikket írom, túl vagyunk a tél leghidegebb napjain, és bátran kijelenthetem, hogy a takarás jól vizsgázott. A leghidegebb napon -14.2 fok volt Farmoson, ami egy ilyen picike fügét, amelyiknek ágai kevesebb, mint fél centi átmérőjűek, biztosan letarolt volna tövig. De nem, túlélte, és köszöni szépen, jól van a Michurinska-10 fügém.
A cikk több alkalommal is frissítve volt a publikálása óta, ezért előfordulhatnak benne olyan információk, amelyek jóval későbbiek, mint az eredeti poszt megírásának időpontjában rendelkezésre álló adatok és tapasztalatok.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Érdeklődni szeretnék, hogy ennek a fajtának (Michurinska-10) a porzása hogy történik? Öntermékeny, vagy szükség van hím- nőivarú növényekre? Milyen tőtávolságban érdemes a fügéket ültetni? A válaszát előre is köszönöm.
VálaszTörlésEnnek a fajtának nincs szüksége a fügedarázs beporzására, anélkül is érlel termést úgynevezett partenokarpikus módon. Az ültetési távolság pedig sokban függ attól, milyen művelési móddal lesz a füge tartva. Így ebben konkrét tanácsot nem tudok adni általános jellegű kérdésre.
Törlés