Nagyra nőtt fügefák ifjítása, megújítása...
...avagy a fügefák csodálatos megújulási képessége!
Sokszor találkoztam már azzal a kérdéssel, hogy egy hatalmasra nőtt fügefát vagy fügebokrot hogyan lehet megfiatalítani, hogy újra kezelhető méretű legyen, és a terméseit se a felhők közül kelljen szüretelni. Ez a téma már itt, a Fügés emberen is többször lett érintve, de most egy külön posztot szánok annak, hogy vissza lehet-e vágni a hatalmasra nőtt fügefát. Előre szólok, hogy a cikk a fügére nézve kimondottan erőszakos jeleneteket tartalmaz. Gyengébb idegzetű olvasóimnak csak felnőtt felügyelete mellett ajánlott az elolvasása! 😁
A munkahelyem egyik bejáratánál a porta épülete mellett hosszú évtizedek óta állt egy fügefa. Igazából bokor, nem is fa, mert több törzse volt talajszinttől, de ezek annyira megvastagodtak, hogy már inkább volt nevezhető több törzsű fának. Sajnos akkoriban azonban még nem írtam fügés cikkeket, így nem is éreztem fontosnak lefotózni a hatalmas, majnem öt méter magas füge-szörnyet. 😁
Mivel azonban nagyon ránőtt az épületre, és folyamatosan szemetelte annak lapostetejét a leveleivel és a soha be nem érő fügéivel (eddigi megfigyeléseim alapján valószínűleg szmirnai típus lehet, amely sajnos fügedarázs hiányában nem érlel termést – lentebb még írok erről a fügéről pár szóban majd), négy éve egy lombhullás utáni őszi napon jöttek a kertészek, és egyszerűen talajszint felett kivágták egy láncfűrésszel az egészet! 😱 Bizony, ahogy mondom. De itt még nincsen vége a történetnek!
A füge csodálatos megújulási képességekkel rendelkezik!
Ami ezután történt, az azt bizonyítja, hogy a füge a növényvilág Főnix madara. A kivágást követő tavasszal több méter átmérőjű körben brutális mennyiségű sarjat hozott, hiszen a gyökerek tele voltak tápanyagokkal és energiával, ami a hiányzó törzsek miatt csak új hajtások formájában tudott előtörni. A kórház (igen, egy kórházban dolgozom) kertészei kiválasztottak ezek közül kettőt, azokat meghagyták, majd az összes többit folyamatosan és szisztematikusan kivágták. Ennek az lett a következménye, hogy most, négy évvel később két gyönyörű, de az eredetinél jóval kisebb fügefa van a helyén, amelyet gondos metszéssel próbálnak kordában tartani.
Ezzel a történettel azt szerettem volna csak szemléltetni, hogy a fügefák mennyire élni akaró növények. Ha van egy olyan fügefánk, amelyik túlnőtt rajtunk, és már nem tudjuk a méretét kezelni, vagy nincs kedvünk folyton emelőkosaras autót bérelni a szüreteléshez, akkor nyugodtan foghatunk egy fűrészt és nekiállhatunk a hatalmas füge törpésítésének. 😃 Ami fontos, hogy ezt vegetációs időn kívül tegyük csak. Vagy ősz végén-tél elején, amikor már az összes levele lehullott, vagy február környékén, amikor még nem ébredt fel a téli álomból.
Ebben a posztban konkrét javaslatokat nem fogalmazok meg a füge szakszerű ifjításról, az majd egy külön cikk lesz. Ez most arról szól leginkább, hogy ha olyan hatalmas fügefánk van, amit egy egyszerű metszéssel, visszavágással már nem tudnánk megfiatalítani, akkor a teljes kivágás segíthet, bármennyire is drasztikusnak tűnik. Persze a sebkezelésre ilyenkor figyeljünk, és a vágási felületet kezeljük le.
A St. Imre fügéről pár szóban
Fentebb ígértem, hogy írok róla pár szót. A nevet én adtam neki a kórházról, ahol dolgozom. A fa már akkor itt volt, mikor én még csak gyermek voltam. Tudom, mert a környéken nőttem fel, jártunk ebben az intézményben többször is. Soha nem érlelt termést, amióta én ismerem ezt a fát. Megjelennek rajta a fügék mind a két terméshullámban, de diónyi nagyságot elérve egyszerűen lepotyognak zölden.
Most, hogy fügével foglalkozok, megvizsgáltam behatóbban a fát és terméseit. Porzós szálakat nem találtam a belsejében, így csak arra tudok gondolni, hogy szmirnai típus lehet, amely a fügedarázs áldásos beporzó munkája nélkül nem érlel termést. Mivel azonban már vannak kaprifügéim is, és a jövőben tervezek kísérletezni a fügedarázs betelepítésével, így szaporítottam magamnak erről a fáról, és a St. Imre nevet adtam neki. Később, ha már töbet tudok róla, a fajtabemutatóját is ezen a néven fogjátok megtalálni az oldalon.
Most már nyugodtan megkereshetitek a láncfűrészeket, baltákat és egyéb pusztító eszközöket, aztán elindulhattok a kertbe kivágni a hatalmas füge matuzsálemeket, hogy a helyükre kisebbek nőhessenek! 😎
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Nagyon érdekes és hasznos cikk. Köszönöm szépen! :)
VálaszTörlésKöszönöm szépen! :)
Törlés