Fügefa átültetése szakszerűen, hogy biztosan túlélje
Egy általános érvényű cikket már írtam a Korosabb, idősebb füge átültetése címmel, amely leírja a menetét általánosságban egy füge átültetésének. Ebben a posztban ezt most egy konkrét füge átültetésének lépéseivel leírva mutatnám be. Egy kedves fügekedvelő keresett meg azzal a problémával, hogy egy öt évvel ezelőtt Görögországból hozott fügéje itthon nem érlel termést, pedig odakint, Görögországban gyönyörű, zamatos lila fügék voltak a bokron. Hozott belőle szaporítóanyagot, majd elültette a kertjébe. Teremni terem, de nem érleli be. A füge tipusairól szóló cikkemben már leírtam, amit tudni kell a különböző típusú fügékről, így most itt csak annyit írok, hogy azt sikerült kideríteni, hogy ez egy szmirnai füge, amely beporzás nélkül nem érlel termést. Mivel azonban terveim között szerepel a fügedarázs betelepítése Farmosra, így megkérdeztem, kaphatnék-e belőle dugványnak valót. Erre azt mondta, ha kérem, nekem adja az egész növényt, mert neki nem kell így...
Hát innen indul ennek a posztnak a sztorija. Mivel ő az ország egy távolabbi pontján lakik, megbeszéltük, hogy alaposan visszavágja a tövet, felszedi amennyi gyökérrel csak tudja, nedves rongyba, nylonba csomagolja, és feladja nekem postán. Én pedig majd jól elültetem. 😊
A füge egy igazi túlélő!
Azt már nagyon sokszor leírtam, hogy a fügének nagyon kevés igénye van, és ha azt a keveset ki tudjuk elégíteni, akkor nagyjából mindent (is) túlél. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint ez a történet. A füge átültetését minden esetben azzal kezdjük, hogy a felesleges, vékonyka sarjhajtásokat mind kivagdossuk mellőle. Ezt követően az erősebb ágakat is nyugodtan visszavághatjuk drasztikusabban is akár, mert nem lehet teljes koronával átültetni úgysem.
A képen látható, hogy ez az öt éves füge is igen erősen lett visszavágva. Mondjuk ennek legfőbb oka az volt, hogy beleférjen egy 60 centi magas dobozba a postázás miatt. De ezt leszámítva is érdemes erősen visszavágni a füge ágait. Hogy miért? Mert egy növénynek mindig arányban kell, hogy legyen a gyökérzete a lombkorona méretével úgy, hogy inkább a gyökérzet legyen a nagyobb. Amikor kiássuk a fügét, lehet észre sem vesszük, de a gyökérzetének legalább a 4/5 részét a földben fogjuk hagyni. Elvágjuk az ásóval a fő gyökereket, a vékonykák pedig elszakadnak. Mikor kivesszük a földből, és lemossuk, látni fogjuk, hogy nem túl sok gyökér marad meg.
Ha ehhez a gyökérzethez sok, és hosszú törzsek, ágak, hajtások maradnak meg, akkor, amikor elkezd kihajtani, több vizet, és tápanyagot használ el a lombkorona, mint amennyit a csonka gyökérzet fel tud venni a talajból, és ennek a következménye a lassú, de biztos kiszáradás lesz. Ezért nagyon fontos, hogy mindig vágjuk vissza bátran az átültetés előtt a fügét.
Ha nem azonnal ültetjük el a fügét, akkor a gyökerek alapos átmosása után tegyük egy vödör vízbe, mert a vékonyka gyökerei már egyetlen óra alatt is képesek kiszáradni.
Ezután jöhet az ültetés. Ültethetjük rögtön a végleges helyére, vagy átmenetileg dézsába. Én most dézsába ültettem, mert végleges kiültetés nálam szabályokhoz van kötve, és még nem jött el ennek a fügének az ideje. Dézsában jobban figyelemmel tudom kísérni a fejlődését, mintha kiültettem volna a Farmosi füge-fajtagyűjteményembe.
Az ültetéskor óvatosan lapátoljuk a földet a gyökérzetre, nehogy annak súlya leszaggassa a vékony kis gyökereket. Beültetést követően pedig alaposan locsoljuk be, hogy a víz mindenhova bemossa a földet a gyökerek közé. Ne tömörítsük nagyon a földet, az magától is tömörödni fog idővel. 😊
Mikor lehet átültetni a fügét?
A füge átültetésének ideje a téli mélnyugalmi időszakban aktuális, amikor a növényben már leállt, vagy még nem indult be a nedvkeringés. Ez leginkább ősz vége, tél eleje, vagy tavasszal van. Én jobban szeretem a tavaszi átültetést, mert az sikeresebb, mint az őszi, hiszen nem kell túlélni egy talán túl száraz, és hideg telet. Így én a tavaszi (márciusi) átültetésekben hiszek. Én mindenkinek azt tanácsolom, hogy márciusban ejtse meg az átültetéseket, ha teheti.
Hova ültessem át a fügét?
Hogy milyen helyeket szeret a füge, arról részletesen írtam a füge kiültetése című cikkemben, most itt csak kivonatosan ismételném önmagam: könnyen felmelegedő, laza, vízáteresztő talajt, és nagyon sok napfényt szeret. Nem bírja a fagyzugos, huzatos, árnyékos helyeket. Akit ennél részletesebben érdekelnek a füge igényei, az olvassa el a fentebb említett cikket, vagy akár a füge gondozásáról és környezeti igényeiről írt cikkemet. Mindkettőben nagyon hasznos információk találhatóak.
Az ebben a posztban bemutatott módszer a szabadgyökerű füge ültetése. A kisásott füge gyökérzetét ez esetben kimostuk. Ki lehet ásni földlabdával együtt is, de azt jobbára csak kisebb fügékkel tudjuk megtenni. A nagyobb fügebokrok/fügefák esetében lehetetlenség kellő méretű földlabdával átültetni munkagépek nélkül, de kellő odafigyeléssel simán megoldható bármilyen öreg, vagy bármilyen nagy füge átültetése.
A legfontosabb kulcsszavak ez esetben a kellő időben történő átültetés, a kellően erős visszavágás kiásás előtt, és a kiásott füge gyökérzetének megóvása a kiszáradástól elültetés előtt.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!