Fügekávé készítése házilag...
Két nap híján két éve írtam cikket a fügekávéról és annak történetéről. Már akkor tudtam, hogy ezt egyszer ki kell próbálnom nekem is. Mivel a fügeimádat mellett kísérletező kedvű gasztroblogger is vagyok, biztos voltam benne, hogy ez a nap el fog jönni. És el is jött... 😊
Nagyjából egy hete, hogy igen jó áron sikerült hozzájutnom aszalt fügéhez (200 grammos fügekoszorú formájában), ezért többet is vettem belőle egyszerre, hiszen fügéből sosem lehet elég. Paradoxonnak tűnhet, hogy itt egy fügeőrült, akinek több, mint 160 fügefajtája van, de mégis veszi a fügét. Hát igen! Ez azért van, mert sajnos a fügéim nagy része mindössze egy-két éves, így az a mennyiség, ami megterem rajtuk, elfogy frissen. Ha feldolgozni is szeretnék, még sajnos nekem is vennem kell a fügét (reméljük, már nem sokáig). 😁 Szóval én vettem a fügét, de akinek aszalásra alkalmas fügefajtája van, az saját magának is megaszalhatja a fügét a napfény segítségével. De, hogy a tárgynál maradjak: a vásárolt fügék egy részéből diós-mandulás fügeszalámi készült (tojás és hozzáadott cukor nélkül), a maradékból pedig gondoltam, kipróbálom a fügekávé elkészítését...
Szárítás...
A fügekávé nem túl bonyolult, ellenben rendkívüli odafigyelést igényel, és nem is egy túl rövid folyamat eredménye. Az egésznek a lényege, hogy az aszalt fügét annyira ki kell szárítani, hogy olyan kemény legyen, mint a kő. De szó szerint. Teljesen ki kell szárítani. Ezt végezhetjük a napon nagyon hosszú idő alatt, vagy csinálhatjuk sütőben minimum hőmérsékleten szimplán csak hosszú idő alatt. A lényeg, hogy olyan száraz legyen, mint a sivatag homokja. Ez annál egyszerűbb és rövidebb idő, minél kisebb darabokban van a füge, ezért érdemes jó kicsike kockákra darabolni szárítás előtt.
Pörkölés...
Amikor ez megvan, jön a pörkölés, majd az örlés. A pörkölést biztosan lehet szakszerűbben is végezni, mint ahogy én csináltam, mert én csak simán beletettem egy serpenyőbe, és alacsony láng felett folyamatos kevergetés mellett szépen megpörköltem.
Itt nagyon fontos a megfelelő hőmérséklet eltalálása, mert ha túl nagy a hőmérséklet, akkor megég, ha túl kicsi, akkor nem pörkölődik meg. Hogy ne legyen olyan könnyű a dolga annak, aki eme cikk nyomán szeretne fügekávét pörkölni (meg mert szimpla gáztűzhelyen pörköltem, ahol fogalmam sincs melyik fokozaton mekkora a hőmérséklet), nem írtam fel a pontos hőmérsékletet. A lényeg, hogy amikor kezd olyan színe lenni, mint a kávénak, akkor már jó úton járunk.
Darálás...
Ha ezzel is megvagyunk, akkor le kell darálni. Vagy le kell őrölni, kinek mi tetszik jobban. Én szimplán aprítógépben őröltem meg, mert nincs kávédarálóm. Pedig az lett volna az igazi, mert így azért nem lett annyira finom dara, mint a kávé. Ellenben amikor kinyitottam az aprítógépet, megcsapta az orrom az a fantasztikus karamellás-fügés illat, ami semmi máshoz nem hasonlítható. Fantasztikus illata van, már ezért megérte kipróbálni. 😊 Miután ledaráltuk, eltehetjük egy aromazáró üvegbe. Nekem 60 dekagramm aszalt fügéből lett szárítás és pörkölés után 28 dekagramm őrölt fügekávém, ami azért sejtetei, hogy a szárítottnak nevezett aszalt füge mennyi nedvességet képes még veszíteni.
És akkor jöjjennek a főzés módjai! Igen, módjai, mert hogyha már kísérletező gasztrobloggernek címkézem magam, akkor legyek valóban kísérletező, és ne álljak meg egyfajta módszernél. Ezért eldöntöttem, hogy több módon is megpróbálkozom a fügekávé főzésével.
100% fügekávé kávéfőzőben...
Nekem ez a módszer nem vált be. Lehet, csak túlságosan megtömtem a kávéfőzőt, de ebben a formában nekem alig főtt le valamennyi. Mondjuk úgy, hogy a gépbe töltött vízmennyiség egyharmada jött ki, a maradékot a biztonsági szelep pöfögte ki gőz formájában. A tesztgép egy Szarvasi Eszpresszó gép volt (ez itt nem a reklám helye, csak a pontosság kedvéért neveztem meg a masinát). Tehát ez a módszer nálam nem vált be. Ha van tipped, mi lehetett a baj, kérlek írd meg kommentben. Én nem mentem ennek jobban utána, mert ami kijött a gépből, az sem volt túl finom. Szóval ezt feladtam...
100% fügekávé törökösen főzve...
A kezdeti kudarc nem szegte kedvem, mert ha én elhatározom egyszer, hogy fügekávét fogok inni, az egészen biztosan úgy is lesz, és nem állíthatnak meg csip-csup problémák. 😎 Ezért fogtam egy kisebb lábast, beletettem ugyanannyi kávét, amennyit a kávéfőzőbe, majd nyakon öntöttem annyi vízzel, amennyit a kávéfőzőbe is tennék. Ezt lassú tűzön felforraltam, majd forrástól még három percig főztem (mert három a magyar igazság 😜). Ezután lezártam alatta a gázt, és végül tüllkendőben leszűrtem. Ez ebben a formában nagyon kellemes illatú volt, és azt gondoltam, hogy most aztán feltaláltam a spanyolviaszt – no meg az ultrahiperszuper fügekávét. Már-már láttam lelki szemeim előtt a szupermarketekben kígyózó sorokat, akik mind-mind a nagy érdeklődés miatt folyamatosan hiánycikk Farmosi fügekávét keresik a boltok ürességtől tátongó polcain... aztán megkóstoltam, és egy szempillantás alatt foszlott semmivé a vízióm, mert hogy nem volt annyira sem szuper, sem hiper, sem pedig ultra jó a fügekávé. Leginkább olyan íze volt, mintha egy tálka aszalt fügét nyakon öntöttek volna egy másik tálka forró karamellával. Nem volt rossz, sőt határozottan egyedi és érdekes volt. De nem lesz a kedvencem, mert hogy én annyira nem rajongom a karamelláért... de határozottan jobb volt, mint a kávéfőzős versenytársa. De nem adtam fel...
3:1 aráyban hagyományos kávé és fügekávé kávéfőzőben...
Gondoltam, hogy jó ez az íz, de nem ennyire töményen. És akkor eszembe jutott, amit a fügekávés cikkemben írtam, miszerint:
„...az őrölt fügekávé tetszés szerint keverhető hagyományos koffeines kávékkal, vagy akár önmagában is főzhető...”
Ezen az elven elindulva jutottam el oda, hogy kipróbáljam hagyományos kávéval keverve is. Fogtam hát a kedvec kávémat – nem mondom meg melyik az –, és véletlenszerűen eldöntve 3:1 arányban kevertem össze, ahol a nagyobbik mennyiség a hagyományos kávé.
Ezt a keveréket töltöttem be a kávéfőzőmbe, amit már gond és probléma nélkül le is főzött. Ennek az illata sokkal jobb volt, mint az első két esetben, és itt már teljesen biztos voltam a sikerben. Ez a tuti recept. Megkóstoltam, és valóban. A csodálatos friss kávé ízével és illatával tökéletesen harmonizált az enyhe karamellás-fügés felhang! Nálam tehát ez lett a dobogós.😍Ezt bármikor bármilyen mennyiségben tudnám fogyasztani. Ezért azt tanácsolom, ha te is szeretnél kísérletezni a fügekávéval, ezt a módszert semmiképpen se hagyd ki!
Pár napja pedig fügelevél teát készítettem a saját fügéimről gyűjtött levelekből, amelyeket a napon szárítottam. Ha érdekel, hogyan csináltam, itt olvashatsz róla: Fügelevél tea – hogy készítsem, és mikor gyűjtsem a hozzávalót?
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!