Miért sárgul a füge levele, és hogyan kell kezelni?
Nagyon sok olyan levelet kapok az olvasóktól, amiben azt kérdezik tőlem, mit tehetnének, mert sárgulnak a fügebokrukon a levelek. A válasz azonban nem is annyira egyszerű és kézenfekvő, mert a növények – közöttük a füge is – többféle környezeti hatásra is reagálhatnak a levelek sárgulásával. Ezért ilyenkor nem szabad csupán a füge leveleinek elszíneződéséből kiindulni, egyéb tüneteket is meg kell vizsgálni.
Másként néz ki ugyanis, ha a füge levelei túlöntözés következtében sárgulnak, és megint másként néz ki, ha vízhiány miatt sárgulnak. De sárgulhatnak a levelek szimplán csak az ősz beállta miatt is. Ebben a cikkben megpróbálom a lehetséges okokat sorra venni, és megmagyarázni őket. A füge levelének sárgulását okozhatja a légköri aszály is, amelyről ebben a cikkemben írtam részletesebben.
A túlöntözött füge esete, avagy jóból is megárt a sok(k)!
Általánosan igaz – főleg a fiatal fügékre –, hogy szeretik, ha a számukra szükséges vízhez kiegyenlítetten jutnak hozzá. Sajnos a mi éghajlatunkon ez általában nem így történik, ezért vannak időszakok, amikor öntözni kell a fügét, és vannak olyan időszakok is, amikor jól el kell dugni a locsolókannát, nehogy bajt okozzunk vele. 😀 A füge gyökerei ugyanis igen érzékenyek a pangó vízre, és ha egy kötöttebb talajon túlöntözzük a fügét, annak részleges, vagy akár teljes gyökérrohadás lehet az eredménye, ami egy igancsak nem kívánt állapot. Ennek első tünete a sárguló, de nem lelógó levelek. Ilyenkor a füge levelei elkezdenek elsárgulni, de megmarad a tartásuk még egy darabig. Nem konyulnak, nem fittyednek le, csak később, mikor már teljesen megszűnik a nedvkeringés.
Ez a túlöntözés legszembetűnőbb tünete. Amikor azt olvassuk valahol – mert szeretik ezt írogatni az emberek a facebookon (is) –, hogy a fügét el kell árasztani vízzel, meg a füge szereti a sok vizet és hasonlók, akkor érdemes egy kicsit átgondolni a dolgokat. A füge évi csapadékigénye 400-600 mm között van. Ez azt jelenti, hogy teljesen felesleges úgy elárasztani, mint egy rizsföldet. De hogy mennyi vizet, és milyen gyakorisággal igényel a füge, több tényezőtől is függ. A nyári kánikulában több öntözést igényel éppen úgy, mint egy jól áteresztő homokos talajon. Ellenben tavasszal és őszel – vagy a nagyon kötött talajokon – nem igényel olyan gyakori, és olyan nagy mennyiségű öntözést. Figyeljünk tehát oda, és a saját kertünk paramétereit, tulajdonságait figyelembe véve öntözzünk.
A vízhiányos füge sárgul az irigységtől, hogy az előbbi fuldoklik a vízben...
Az előbbi okkal pont ellentétes okra – vagyis a vízhiányra – is tud sárguló levelekkel reagálni a füge. Ebben az esetben azonban a levelek nem tartják meg természetes tartásukat, állásukat, hanem lekonyulnak. Elsőre nem is mindig kezdenek el sárgulni, hanem egyszerűen csak lekonyulnak. Ez a lekonyulás nem keverendő össze azzal, amikor a levélnyelek állása megmarad, csak a levél síkja közelít a függőlegeshez. Annak a jelenségnek az oka a nagy hőség, ami ellen a növény a levelek állásának változtatásával reagál, hogy így próbálja meg csökkenteni az értékes víz kipárologtatását. Ez a jelenség általában nagy hőségben jelentkezik, és leginkább csak a cserepes, dézsás fügékre jellemző. Szóval, a vízhiányos füge leveleiből ekezdi visszavonni a vizet a törzsbe, és a gyökerekbe, hogy biztosítsa a túlélést. Emiatt a levelek először lekonyulnak, majd elkezdenek elszáradni, elsárgulni (fajtától függ, mennyire sárgul el, van, amelyik simán csak zölden elfonnyad). Ezt követően ledobálja a leveleit, és úgy néz ki, mint az őszi levélhullás után.
Ebben az állapotban még jó darabig képes túlélni a füge, mert a fás részek lassabban száradnak ki. Ha ekkor elkezdjük öntözni, még magához térhet, és újra kihajthat. Ehhez azonban kell kb egy-két hét, szóval ne dobjuk azonnal a kiszáradni látszott fügénket a komposztra. Körmünkkel kaparjunk meg egy rügyet rajta, ha belül zöld, és enyhén nedvedzik, akkor az a füge még küzd az életbenmaradásért, kezdjünk el vele intezívebben törődni. ❤️
A tápanyaghiányos füge belesárgul az éhségbe...
Csak, hogy ne legyen olyan egyszerű a dolgunk, a tápanyaghiányra is reagálhat levélsárgulással a füge, de persze itt is másként sárgul, mint a fenti esetekben. Ha a tápanyaghiány okozza a levelek sárgulását, akkor azok időben elnyújtva sárgulnak el folyamatosan. Az életteli zöld szín először kivilágosodik, majd sárgászöld lesz, és végül ezt követi a sárgulás. Ez az állapot a füge tápanyaghiányára utal, ami leginkább a cserepes, dézsás fügék esetében fordul elő. Ez az általános tápanyaghiányra utaló tünet, de tápanyaghiányos állapot egy sokkal összetettebb téma, amelyről egy önálló posztot fogok írni valamikor.
A zárt edényben tartásnál nagyon oda kell figyelni az ültetőközeg tápanyagutánpótlására, mert az természetes módon nem tud megtörténni. Erről most nagyon részletesen nem írnék, mert korábban már szenteltem egy egész cikket a füge trágyázására és egy másik cikket pedig a fügék dézsás nevelésére. Akit ez a probléma érint, olvassa át a rá vonatkozó cikket, vagy akár mindkettőt. Hasznos infókat osztok meg bennük.
Kártevők a gyökérzónában
Ez is egy lehetséges ok. 🐛 Amikor valamilyen kártevő rágja a gyökereket, akkor a növénynek gyengül a keringése, és nem tud elég vizet juttatni a lombkoronába. Ilyenkor a tünetek teljes egészében lefedik a fentebb írt vízhiányos tüneteket, hiszen tulajdonképpen vízhiányos a füge, csak nem az öntözés hiánya, hanem a megcsonkított gyökértömeg a kiváltó ok. A háttérben több kártevő is állhat, a mezei pockoktól a pajorokon át egészen a lótetvekig. De akár a gyökérgubacsképző fonalféreg is állhat a probléma hátterében.
Ha azt tapasztaljuk, hogy öntözésre sem reagál a füge, akkor érdemes feltárni, és megvizsgálni a gyökérzetet, lehet, hogy ott már csak a probléma gyökere van a fügéé helyett. 😒 Fontos tudni, hogy ez érintheti a cserepes, és dézsás fügéket is.
Őszi divatra sárgába öltöző fügék...
Bár alapértelmezettnek gondolnánk a legtöbben, de azért leírom mégis. Az ősz közeledtével teljesen természetes jelenség, ha a füge levelei elkezdenek sárgulni. Általában a hűvösebb idő beálltakor következik ez be. Ilyenkor az időjárás legtöbbször nyirkos is, és a lassuló nedvkeringésnek köszönhetően a levelek egészsége sem az igazi már.
Fogékonyabbá válnak a gombás betegségekre, ezért ilyenkor a sárgulás mellett barna foltosodás is megjelenhet a leveleken. Nem kell azonnal vegyvédelmi ruhába öltözni, és fungicidekkel jól megszórni a fügebokrokat, mert ez teljesen normális jelenség. Ha beköszönt az ősz, a levelek elszíneződnek, majd szép lassan lehullanak. Ilyenkor érdemes elővenni a kerti szerszámokat és elvégezni a fügékkel kapcsolatos őszi munkálatokat, de más teendőnk nincsen. Gyönyörködjük az ősz színeiben. 😊
Napfény után sovárgó fügék sárgasága
Azt gondolom, hogy a növényeivel kicsit foglalkozó kertészkedőnél ez az eset nem fordulhat elő, de a teljesség kedvéért írok erről is pár szót. Minden növénynek szüksége van fényre, 🌞 vagy képtelenek fotoszintetizálni. A nagyon gyenge fényviszonyok között tengődő növények levelei, így a fügéé is, kisárgul, vagy ha teljes sötétségben van tartva, akár szinte teljesen ki is fehéredhet. Emellett, mivel természetes módon keresi ilyenkor a fényt, és azt „gondolja”, az magasan lehet, a hajtásai megnyurgulnak, elvékonyodnak. Az ilyen körülmények között tartott növények nem bírják sokáig, mert fotoszintézis nélkül nem tudnak életben maradni huzamosabb ideig. Ne tartsunk tehát növényket fénytelen, sötét helyeken a vegetációs időszakban. A teleltető helyiségben is biztosítsunk természetes – vagy azzal közel egyenértékű mesterséges – fényt számukra, ha már elkezdtek kipattanni a rügyek, de az időjárás még nem engedi meg, hogy kivigyük őket a szabadba. Ma már viszonylag kedvező árban elérhetők a növénylámpák, mert a hagyomás izzók fénytartománya nem elegendő a növényeink számára.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!