Miért sárgul és hullik a füge levele nyáron?
Mostanában nagyon sok olyan kérdés fut be hozzám, hogy segítsek, mert a füge levelei elkezdtek sárgulni, hullani, vagy végzetesebb esetben akár teljes lombvesztés is történt. Ilyenkor jogosan merül fel mindenkiben a kérdés, hogy mi történik a növénnyel, hiszen az ősz még messze van.
Ilyenkor kapom a következő kérdéseket: miért hullik a füge levele? miért sárgulnak el a füge levelei? miért fonnyadnak és hullanak le a fügék? Az ehhez és hasonló kérdések teljesen jogosak, főleg, ha öntözni is szokta a kerttulajdonos a szeretett növényét. A füge leveleinek sárgulásával kapcsolatban korábban is írtam már cikket, ha esetleg úgy érzed, ez a poszt nem ad választ a problémádra, akkor olvass bele abba is, mert abban más oldalról közelítettem meg a témát.
Légköri aszály...
A füge leveleinek idő előtti hullása, a fügelevelek sárgulása mögött több ok is állhat, de ha csak nincs valamilyen komoly baja a növénynek, akkor valószínűleg a hosszú ideje fennálló kánikula és az ehhez társuló tartós aszály lesz a kulcs. Nem is szimplán csak aszály, hiszen van az országnak több területe is, ahol olyan régen hullott csapadék, hogy a levegő páratartalma tartósan 40% alá csökkent jóval, és a hőmérséklet meghaladja a 25 Celsius fokot. Ilyenkor légköri aszályról beszélhetünk.
A légköri aszálynak is a legdurvább esete áll fent. Ugyanis, amikor legalább éjszakánként kellően lehűl a levegő, akkor a nappal a légkörbe került pára hajnalra lecsapódik. Ilyenkor a növények a leveleiken keresztül is jelentős mennyiségű vizet vesznek fel, a maradék pedig pirkadat után elkezd ismét a légkörbe párologni. Amikor viszont éjszaka sem süllyed a hőmérő higanyszála olyan mélyre, hogy harmat tudjon képződni, akkor a növényeknek éjjel sincs idejük regenerálódni. Azt hiszem, bátran kijelenthetjük ilyen időszakot élünk sok-sok hete.
Az ilyen esetekben nagyon fontos, hogy pótoljuk a hiányzó csapadékot öntözéssel. Ez az az eset, amikor bizony még az is megeshet, hogy a fügét is öntözni kell. Nekem az öt éves bokraim már kibírták sárgulás vagy lombvesztés nélkül is ezt az időszakot, mert eleve ahhoz szoktattam őket, hogy nem locsolok. De a fiatalabb fügéim bizony kérik a vizet, és amikor ezt elhanyagolom, nekem is sárgulnak a levelek. A füge és az aszály című cikkemben is írtam erről már.
Tehát ilyenkor öntözni kell a fügét, nincs mese!
De nem mindegy hogyan tesszük. Azt nagyjából mindenki tudja, hogy locsolni reggel és este kell. De amikor ilyen szaharai forróság van, akkor nem elég csupán a napszakot figyelembe venni. Nálunk itt, az Alföldön este nyolckor még 36 Celsius fokok tudnak lenni. Ha ebben a hőmérsékletben nekiállok esőztető öntözéssel a fügékre locsolni a majdnem harminc fokkal hidegebb vizet, akkor pont olyan sokkot kapnak a fügék, mint amikor felhevült testtel beleungrunk a hideg vízbe. Az ilyen sokkra sokszor a levelek sárgulásával, majd lehullásával reagál a füge. A levelek lehullását követi a termések hullása is.
Tehát ha nem kap elég vizet, akkor az aszály vagy légköri aszály miatt sárgul/hullik a levele, ha öntözzük, de sokkoló módon tesszük, akkor meg azért. Én azt szoktam ilyenkor javasolni mindenkinek, hogy este kannából öntözzünk, vagy slaggal, de a csak fügék körüli földterületet, a lombot ne. Hajnalban pedig, amikor azért 22-24 Celsiusnál nem nagyon volt melegebb a legnagyobb kánikula idején sem, be lehet indítani az esőztető rendszert.
Mit tehetünk, ha már megvan a baj?
Ebben az esetben sincs semmi gond. A lombvesztéssel a növény a párologtatását akarja csökkenteni, így ez még nem a füge pusztulásának jele, csak a folyamat eleje, ami egy ilyen önvédő mechanizmussal kezdődik. Ha ennél a pontnál elkezdjük rendszeresen öntözni, hamarosan rügyet fog bontani. Ugyanakkor a sokk miatt a rügydifferenciálódás nem biztos, hogy a kívánt módon zajlik le, így a jövő évre megeshet, hogy sokkal kevesebb termőrügyünk lesz, azaz az első terméshullámban kevesebb fügére számíthatunk. De legalább túléli a fügénk.
Tudom, hogy állandó vita téma, hogy kell-e locsolni a fügét, és normál körülmények között azt szoktam javasolni, hogy nem kell. De ami most van, az nem normál körülmény. Igaz, hogy a mediterráneumban is tud ilyen, vagy akár ennél is melegebb lenni, de ott a levegő mindig párásabb, így nincs légköri aszály. Szóval a mi éghajlatunkon a fiatalabb fügéke nem szabad teljesen magukra hagyni. Ha tudatosan ahhoz szokatjuk őket, hogy keveset vannak öntözve, akkor öt-hat éves korukra már egész jól megbirkóznak az aszállyal öntözés nélkül is, de azért erősen függ a fajtától és a talajtípustól is, így nem szent írás ez a szabály. A fiatal fügéket tehát mindenképpen öntözni kell, mert egyedül nem tudnak még megbirkózni ezzel a rendkívüli aszállyal.
Készüljünk fel, hogy jövőre sem lesz jobb...
Az elmúlt évek nyarai arra engednek következtetni, hogy ez nem alkalmi eset. Jövőre sem várható sokkal több csapadék a nyáron, és hidegebb sem lesz. Készüljünk fel, ha tehetjük. Mulcsoljunk, mulcsolhunk és mulcsoljunk (valamilyen olyan anyaggal, ami nem csak a megtartja a vizet, de megakadályozza a talaj túlhevülését is, azaz a kavics nem megfelelő), illetve ha tehetjük, építsünk ki csepegtető öntözést a növényeinkhez, hiszen ez a legtakarékosabb módja az öntözésnek, pláne ha nem vezetékes vízzel tesszük, hanem kútból. Valamint, ha mostanában ültetünk fügét, akkor tudatosan szoktassuk hozzá a kevés vízhez.
Ha ugyanis folyamatosan nagy mennyiségű vízzel öntözzük, hozzászokik, hogy a talajfelszín közelében is van elég víz, így nem készteti semmi arra, hogy a mélyebb talajrétegbe is lehatoljon a gyökérzetével. Ezért mindig azt tanácsolom, hogy a frissen ültetett fügéket az első két évben rendszeresen öntözzük bőven, majd a harmadik évtől kezdjük el növelni a két öntözés között eltelt időt, és az öntözővíz mennyiségét, hogy ezzel arra kényszerüljön a fügénk, hogy a mélyebb talajrétegeke kutasson víz után.
Mint a bevezetőben már említettem, korábban is írtam már cikket a füge levelének sárgulásával kapcsolatban. Abban a cikkben a túlöntözés, az esetleges kártevők és a lehetséges tápanyaghiány volt a téma. Ha úgy érzed, a te fügéd nem az aszály miatt sárgul, akkor olvasd el a miért sárgul a füge levele, és hogyan kell kezelni? című cikkemet is, hátha ott megtalálod a választ.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!