Zseléfüge (Ficus pumila var. awkeotsang) – Jelly Fig
A Ficus pumila var. awkeotsang (Jelly Fig: Zseléfüge) a Ficus pumila egyik fajtája, amely az eperfafélék (Moraceae) családjába tartozó kúszófüge. Az „Awkeotsang” tajvani eredetű, nevét annak az egyénnek a lányáról (Aiyu) kapta, aki 1921-ben felfedezte a gélképző tulajdonságokat. A Ficus pumila var. awkeotsang az első füge nemzetség, amelyet Tomitaro Makino japán botanikus mutatott be Tajvanon. Később E.J.H. Corner angol botanikus az awkeotsangot a Ficus pumila egyik változatának minősítette. A Ficus pumilának van egy másik változata is: A Ficus pumila var. pumila, más néven kúszó füge, amely Kelet-Ázsiában széles körben elterjedt.
A Ficus pumila var. awkeotsang és a Ficus pumila var. pumila között különbségek vannak, beleértve a levélformát, a szikóniák méretét, a fenológiát és az élőhely-preferenciát. A Zseléfüge az 1200-1900 méteres magasságot kedveli, míg a Ficus pumila var. pumila az alföldeket. Éppen ezért ezt a növényt sem túl egyszerű otthon tartani; nem egy tipikus szobanövény.
A zseléfüge (Ficus pumila var. awkeotsang) bemutatása
A zseléfüge egy liánszerű növény, amely függőlegesen, és vízszintesen is képes terjedni. Hosszú indáival akár 4-5 méteres magasságokba is fel tud kúszni. Ehhez különleges módszert alkalmaz: a léggyökerei ragacsos tejnedvet választanak ki, amellyel szó szerint odaragasztja magát nagyjából bármilyen porózus felülethez. Ezért, ha lakásban kívánjuk tartani, akkor figyelni kell erre. Rendszeres metszéssel azonban jól kordában tartható ez a különleges növény.
A zseléfüge levelei 7-12 cm hosszúak, és 3-5 cm szélesek. A levelek alsó részét rövid, narancssárga, barna szőrök borítják. Szereti a magas páratartalmat, és ha a talaja állandóan nedves, de nem tűri a pangó vizet. Az öntözéssel éppen ezért óvatosan kell bánni, mert könnyen rohadásnak indulhatnak a gyökerei, ám ugyanakkor a szárazságot sem bírja, ha gyökérlabdája kiszárad, elkezdi hullajtani a leveleit. A zseléfüge termése hengeres füge (6-8 cm hosszú, 3-4 cm széles). A gyümölcsöt hordozó kocsány kb. 1 cm hosszú, és sűrűn szőrrel borított.
A huzatot nem viseli jól, ezért – főként lakásban tartva – ügyelni kell, hogy huzat, és hirtelen hőmérsékletváltozás ne érje. Kimondottan megfelelő számára a 20-24 fokos szobahőmérséklet. Tavasszal azonban kiköltöztethető a szabadba, ahol félárnyékos, vagy szűrt napfényes helyet válasszunk számára. A fagyokat nem viseli túl jól, így télre mindenképpen vigyük be a lakásba.
Zseléfüge (Ficus pumila var. awkeotsang) felhasználása
A növény fő felhasználási területe a termés magja, amelyet Tajvanon Aiyu zselé (Chinese: 愛玉冰; pinyin: àiyùbīng; vagy 愛玉凍; àiyùdòng; vagy egyszerűen 愛玉; àiyù) készítésére szednek (Szingapúrban jégzselé néven ismert). A zselé édesítőszerekkel, és citrom- vagy lime-lével kombinálva kedvelt snack a tajvani éjszakai piacokon, a tajvani termelői piacokon, és a szingapúri házalóközpontokban.
A zseléfüge magjai pektint tartalmaznak, ami egy viszkózus zselésítő anyag. 15-20 percig szobahőmérsékleten vízzel kevergetve és extrahálva (a szó latin eredetű, kivonást jelent, az élelmiszer-, ill. a takarmányiparban az olajos magvakból az olaj kinyerése: mind a mechanikai, mind az oldószeres extrahálást alkalmazzák; az olaj kinyerése után visszamaradó termék értékes fehérjetakarmány) a szárított magokat könnyen lehet zselét készíteni. Figyelemre méltó, hogy az Aiyu zselé nem igényel magas hőmérsékleten történő előállítást, ami eltér más zselésítő anyagoktól. Az Aiyu zselé az egészségre is jótékony hatással van, mivel képes késleltetni a vércukor felszabadulását, ami természetes vércukorszint-szabályozó összetevőként használható.
Terem ehető fügét a zseléfüge?
Igen és nem. Saját élőhelyén a kúszófüge terem ehető fügét, de mivel a beporzását ennek a fügének is csak egyetlen fügedarázs faj, a Wiebesia pumilae [Blastophaga pumilae] képes elvégezni, így nálunk nem fog teremni. Ez a darázsfaj ugyanis hazánkban ismeretlen. Ebből következik, hogy kedvező környezeti viszonyok esetén megjelenhetnek rajta a kis fügék, de azok még az érés előtt le fognak potyogni, mert nem képesek a beporzás nélküli érésre, azaz a partenokarpiára.
Azt is érdemes tudni, hogy a zseléfüge, a közönséges fügéhez hasonlóan kétlaki, azaz külön növényen nőnek a hímivarú, és külön növényen a nőivarú virágok. A sikeres beporzáshoz tehát szükség lenne a zseléfüge mindkét ivarú növényére, amely még jobban megnehezíti a kiskerti termésérlelést. De ezek az apróságok ne tartsanak vissza senkit attól, hogy saját zseléfügét neveljen, mert mint minden fikusz faj, ez is csodálatos növény. 😊
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!