LSU fügekollekció – amit az LSU fügefajtákról tudni érdemes
Az USA-ban az LSU fügefajták az egyik legnagyobb értékkel bíró fajták a fügetermesztők és a fügefajtagyűjtők körében. Én is írtam már több LSU fügefajtáról is itt, a Fügés emberen, ezért gondoltam, itt az ideje, hogy írjak egy cikket arról, hogy pontosan mi fán is teremnek az LSU fügefajták.
Minden az 1950-es évek közepén kezdődött az Egyessült Államokban, amikor Ed O'Rourke csatlakozott az LSU Kertészeti Tanszékéhez gyümölcsnemesítőként. Az nemesítési program a 60-as évek közepén ért véget. A louisianai éghajlaton való jó termeszthetősége miatt a Celeste fajtát választották az LSU-ban nemesített fügefajták elsődleges női szülőjének, valamint az 1929-ben Georgiában kifejlesztett Hunt fajtát is használták. Hím szülőként egy kaliforniai kaprifügét használtak, de erről ennél bővebb információt nem találtam sajnos.
Amikor a fügetenyésztési program az 1960-as évek közepén megszűnt, O'Rourke több száz fügefát ültetett el Louisiana több pontján, beleértve a Hammond kutatóállomást is. Az 1990-es években Charlie Johnson és az LSU AgCenter (Louisiana State University Agricultural Center) gyümölcsspecialistája, Jimmy Boudreaux O'Rourke-kal együttműködve azonosították az általa kitenyésztett fügefajtákat.
Ed eredeti munkájából összegyűjtötték és beazonosították az egyes növényeket. Több módon is összehasonlították őket, és kiválasztották azokat, amelyek minden kétséget kizáróan az AgCenter által végzett nemesítési programból származó fajták. Az LSU fajták összegyűjtése és azonosítása után a kutatók elkezdték kiértékelni az adott fajták jellemzőit (termésméret, hidegtűrés, betegségekkel szembeni ellenállóság, stb.). Az adatgyűjtést ugyanolyan talajon, ugyanolyan korú, ugyanolyan körülmények között nevelt különböző fajtákkal végezték mintegy öt éven át, majd ezeket hasonlították össze egymással, és más egyéb, a nemesítési programon kívüli fügefajtákról származó adatokkal. Ezt követően kezdődött meg a kiválasztott fajták hivatalos megjelenése a piacon.
Az LSU Purple-t 1991-ben adta ki az AgCenter, az LSU Goldot pedig 1995-ben. Az LSU Tiger, LSU Champagne és az LSU O'Rourke (Ed után elnevezett) fajtákat 2007-ben adták ki. Azóta azonban már az LSU Scott's Black is megjelent. Az LSU fügefajtákat szabadalmi oltalom nélkül bocsátották a nyilvánosság elé, és bármely faiskola vagy magánszemély szaporíthatja és értékesítheti. Minden kiadás O'Rourke eredeti tenyésztéseiből származott.
Az LSU hivatalos fügefajta-kiadásainak jelenlegi listája:
- LSU Purple (1991)
- LSU Gold (1995)
- LSU Champagne (2007)
- LSU Tiger (2007)
- LSU O’Rourke (2007)
- LSU Scott’s Black
A hivatalosan is kiadott LSU fajtákon kívül további 17 nem hivatalos fajta is kikerült az LSU nemesítési programból.
Nem hivatalos LSU fügefajták:
- LSU 156
- LSU 5
- LSU Brown
- LSU Buddy Lee Unk
- LSU Candy
- LSU Dead Cat 1 (DC1)
- LSU Dead Cat 2 (DC2)
- LSU Dead Cat 6 (DC6)
- LSU Dead Cat 7 (DC7)
- LSU Early Improved Celeste
- LSU Everbearing
- LSU Golden Celeste
- LSU Hollier
- LSU Jack Lily
- LSU Strawberry
- LSU Thibodeaux
- LSU Red
- LSU White Honey
A nem hivatalos LSU fajták alcsoportokra is oszthatók:
- Egyedi: Azok, amelyek származása az LSU program által ténylegesen nemesített új fajtákra nyúlik vissza. Például a „Dead Cat” fajták egyértelműen ebbe a kategóriába tartoztak.
- Meghatározatlan: Olyan fajták, amelyekről ismert vagy feltételezhető, hogy az LSU-ból származnak, de nincs egyértelmű kapcsolatuk az LSU program által létrehozott egyedi fajtákkal.
- Ismeretlenek: Olyan ismeretlen fügefajták, amelyekről már kiderült, hogy nem az LSU fügenemesítési programból származnak (pl. Buddy Lee).
Minden bizonnyal sok vita tárgyát képezheti, hogy az egyes nem hivatalos fajták melyik alcsoportba tartoznak. Egyesek azt feltételezik, hogy az összes ismert nem hivatalos fajtát valójában az LSU programban nemesítették, bár egyesek valójában korábban ismert fajták voltak már.
Mivel az LSU AgCenter (Louisiana State University Agricultural Center) számos fügefajta pontos „típushű” gyűjteményét őrzi, az LSU programból „megszökött” dugványok némelyike már ismert fajta lehet. Ezen fajták egy részét nemesítési célokra használták, más részét összehasonlításképpen. Ezek közül néhány a Celeste, a Hunt, a Hardy Chicago, a Kadota, a Magnolia, az Alma, a Southeast Brown Turkey, a Texas Everbearing és még sokan mások.
Tehát csak azért, mert egy füge az AgCenter ültetvényeiről származik, még nem biztos, hogy ott nemesített önálló fajta, hiszen számos ismert fajtát ültettek és neveltek csak azért, hogy egyazon talajon, egyazon körülmények között nevelt ismert fajtákkal tudják a nemesítésből származó fajtákat összehasonlítani.
Mindezek után belátható, hogy aki ténylegesen LSU fügefajtákat szeretne gyűjteni, nincs könnyű helyzetben. Én nem feltétlen tervezem az összes LSU fajta begyűjtését, de párat már megszereztem, és párat még biztosan meg is szeretnék szerezni. Ugyanakkor az összes fajta leírását szeretném magyar nyelven megjelentetni, de ez nem kis munka, amihez nem kevés idő kell. A fenti listában kattintható fajtákról már elkészült a fajtabemutató cikk. Az adott cikkekben pedig mindig nyilatkozok arról, hogy rendelkezem-e az adott fajtából egyeddel, vagy sem. Kellemes böngészést kívánok az LSU fajták között. 😊
Dinamikus tartalom betöltése folyamatban!
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!