Levéltetvek a fügén, avagy amikor megdől egy mítosz
Sokszor hallom, olvasom, hogy a levéltetvek nem szeretik a fügét, mert nem bírják a latexes tejnedvét. Sejtettem én korábban is, hogy ez azért nem teljesen igaz, bár a saját fügéimen sem láttam sosem tetveket eddig. Ez egy olyan téma, amiben állandóan vita van (mint például a füge metszése, vagy éppen a füge locsolása témákban), de azt hiszem, most sikerült kelő bizonyítékot szereznem arra, hogy kimondhassam: megdőlt a mítosz, miszerint a levéltetvek nem szeretik a fügét...
Az utóbbi időben nagy hangsúlyt fektettem arra, hogy a munkahelyem környéként (Budapest, XI. kerület) feltérképezzem a füge-levélbolha fertőzöttséget, és ennek okán már igen kora tavasszal bejártam igen sok helyet a kerületben, és megvizsgáltam igen sok fügebokrot. Eközben számos alkalommal találtam sajnos arra bizonyítékot, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben, de a levéltetvek igenis jelen vannak a fügebokrokon.
Az is lehetséges, hogy csak akkor mennek a fügére, ha más nincsen a közelükben, amit jobban szeretnek. Ez megmagyarázná, hogy a hatalmas kertemben lévő több száz fügén miért nem láttam sosem tetveket. Én eddig a legtöbb esetben olyan fügéken észleltem a levéltetvek jelenlétét, amelyek a belvárosban voltak viszonylag meleg helyen, lebetonozott utcákban, lakóházak közé zsúfolva. Elképzelhető, hogy egy ilyen környezetben hamarabb ráfanyalodnak a fügékre is. Persze ez csak latolgatás a részemről, biztosabbat ennél egyelőre nem tudok mondani sajnos. Egy biztos, a levéltetvek gond nélkül elvannak a fügén is.
Ugyanakkor a levéltetvekről tudni kell, hogy május vége körül elhagyják a gazdanövényeket általában, és más növényekre vándorolnak. Így lehetséges talán, hogy a nyár folyamán már igen kevés beszámoló van arról, hogy a fügék tetvesek lennének. Ez azt jelenti, hogy ha szeretnénk, akkor védekeznünk kell ellenük. Ugyanazokkal a tetvek elleni szerekkel lehet védekezni ellenük, mint más növények esetében. Azt azonban meg kell említenem, hogy a füge esetében hazánkban egyelőre nincsen engedélyezett növényvédő szer, így mindenki csak a saját felelősségére permetezze!
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!