Idén is támad a füge-levélbolha, így védekezhetsz ellene
A füge-levélbolha 2022-es magyarországi megjelenése óta folyamatosan jelen van, és egyre nagyobb területek hódít meg. Olvasóimtól is egyre több olyan levelet kapok, amelyben a füge-levélbolha (Homotoma ficus) megjelenéséről panaszkodnak, és tanácsot kérnek, hogyan védekezhetnének ellene.
Írtam már cikket korábban a füge-levélbolha elleni védekezés lehetőségeiről, de akkor nem tértem minden lehetőségre, az akkori cikk elsődleges célja egy felhívás volt, hogy küldjetek nekem minél több észleléet erről a kártevőről. Ez úton is köszönöm a sok-sok visszajelzést, amit küldtetek. Ezekből is látszik, hogy sajnos igen stabilan megvetette a lábát a füge-levélbolha hazánkban. Én jómagam a Budavári Török kerti fügéken is felfedeztem a kártevőket, szóval Pécsről sikerült feljutnia a fővárosba is már. A kertészetek pedig majd gondoskodnak – természetesen nem szándékosan – arról, hogy szétpostázzák az ország minden pontjára.
De milyen kártevő is a füge-levélbolha?
Maga a füge-levélbolha más hazai levélbolhákkal nem téveszthető össze, a csápja robusztus, erős és hosszú szőrökkel borított. Szintén erős szőröket figyelhetünk meg az enyhén hajlított alakú elülső szárnyak erei mentén. Ráadásul a szárny szélein, az erek végein sötét, barnás foltok is láthatóak. A cikk elolvasásától függetlenül érdemes lehet az alábbi videót is megnézni, amelyben a kártevőt mutatom be, és haza terjedéséről is beszélek.
A lárvák aprók, lárva életük nagy részében zöld színűek, sokszor nagy tömegben találhatóak a füge levelének a fonákján, az erek közelében. A füge-levélmollyal szemben a faj kártétele nem feltűnő, nem rág, és nem sző hálót, a szívogatása nem okoz látható kárképet, valamint a növény vitalitását sem csökkenti észrevehető módon még nagyobb fertőzöttség esetén sem. Jelenlegi tudásunk szerint a gyümölcsöket sem károsítja, csak a levelekből szívogatott nedvekkel táplálkozik. Ugyanakkor feltűnő lehet már viszonylag korán a viaszos fedőréteg. Apró fehér viaszos pamacsokat találhatunk a környezetükben, amelyek feltehetőleg a védekezésüket és a rejtőzködésüket szolgálják.
Valamint mézharmatot választanak ki, mint a levéltetvek, így árulkodó jelek lehetnek a lentebbi levelek színén a csillogó ragacsos pöttyök is, amelyekért sajnos a levéltetvekhez hasonlóan a hangyák a füge-levélbolhákkal is szimbiózist alakíthatnak ki. A hangyák a cukros ürülékért cserébe védelmezik a füge-levélbolhák lárváit. Sajnos a fertőzött növényekkel szomszédos fügék kolonizációjában is segíthetik a füge-levélbolhákat a hangyák, hiszen a lárvák még röpképtelenek. Ez előre vetíti, hogy a harc ellenük nem lehet sokkal sikeresebb, mint a levéltetvek ellen. 😒
A füge-levélbolha lárvái öt lárvastámiumon mennek át, mire kifejlett rovarokká válnak. Az első stádiumban nagyon aprók, sárgás fehér színűek, szabad szemmel alig láthatók. Később kialakul a fajra jellemző lárva forma és színe is zölddé válik. Ez a kártevő bábozódás nélkül fejlődik kifejlett rovarrá, az utolsó fejlődési szakaszokban pedig a színe már sok esetben inkább barnás, mint zöld. Végül május körül érik el a kifejlett füge-levélbolha formát, amely formájukban már röpképesek. Májusban elhagyják a füge növényeket, és más dísznövényekre vándorolnak, ott töltik a nyarat és az őszt.
Ezt követően október környékén tömegesen térnek vissza a fügebokrokra, ahol párosodás után leteszik tojásaikat a csúcsrügyek rügytakarói alá, illetve az azokhoz közeli kéregrepedésekbe, majd elpusztulnak. Megfelelően enyhe tél esetén tojás alakban vészelik át a telet, majd tavasszal kezdődik elölről az életciklusuk.
Ez a videóm már a cikk megírása után készült egy budai fügebokorról a XI. kerületben, és jól látható rajta, hogy bizony igen erős a fertőzöttség mértéke. Sajnos szépen lassan az országban mindenhol meg fog jelenni a füge-levélbolha, és éppen olyan általános és megszokott lesz a jelenléte, mint a füge-levélmolyé... 😒
Hogyan védekezzünk a füge-levélbolha ellen?
A védekezésre sajnos kémiai szerek nem nagyon állnak rendelkezésre tekintve, hogy a füge esetében nincsenek hazánkban engedélyezett vegyszerek. Ezért ha a szabályokat be akarjuk tartani, nem sok eszköz van a kezünkben. Ha mégis kemikáliákhoz szeretnénk nyúlni, érdeklődjünk a gazdaboltban. Általánosságban az egyéb levélbolhák, levéltetvek és pajzstetvek ellen hatásos készítményektől remélhetünk némi sikert. Ilyen szerek például a Mospilan 20 SG és a Lamdex Extra. Ezeket egy permetezőtankba kell elkeverni és együtt kijuttatni. Ha szükséges, két hét múlva a kezelést meg lehet ismételni.
Ha azonban a biológiai védekezésre fektetnénk a hangsúlyt, akkor a következő módszereket próbálhatjuk ki. Az olajos szerek általában hatásosak, mert kiszárítják és megfojtják a kártevőket. Neem olaj, vagy narancsolaj lehet a segítségünkre. Ezen kívül mi magunk is készíthetünk ellenük házi szert, amely mind ránk, mind a növényeinkre teljesen veszélytelenek. Ehhez egy liter vízbe keverjünk három evőkanál 10%-os ecetet és három evőkanál mosogatószert vagy folyékony szappant. Keverjük el alaposan, és várjuk meg, amíg a habja elül. Utána ezzel permetezzük be a levelek fonákját. Fontos, hogy a szernek nem csupán érintkeznie kell a kártevőkkel, hanem be is kell fednie azokat, azaz jó alaposan be kell fújni. Ez a módszer képes igen jelentős mértékben gyéríteni az állományt.
Mikor kell a védekezést elkezdeni?
Minél előbb. Mint fentebb már írtam, a kártevők a csúcsrügyek rügytakarói alatt, illetve az esetleges kéregrepedésekben a csúcsrügyek közelében telelnek át tojások formájában. Amikor a környezeti tényezők megfelelőek ahhoz, hogy a füge felébredjen téli álmából, akkor válik a környezet megfelelővé a tojások keléséhez. A kikelt lárvák már a rügyekben elkezdik a károsítást, mint az a fotón is látható.
Később pedig a levelek fonákján a vastagabb erek mentén csoportosulnak. Itt egészen nagyjából májusig fejlődnek, miközben öt lárvastádiumon mennek keresztül. A védekezés időzítésénél kulcs fontosságú, hogy még azelőtt tegyük meg a szükséges intézkedéseket, mielőtt kifejlett rovarrá válnának, tehát jó, ha legkésőbb április közepe-vége felé akcióba lépünk.
Muszáj védekezni a füge-levélbolha ellen?
Jelen tudásunk szerint a kártevő nem okoz komoly károkat a növényben, nem károsítja a gyümölcsöket sem, sőt! A füge növény vitalitását sem befolyásolja jelentősebben még nagyobb fertőzöttség esetén sem, szóval én a magam részéről azt mondanám, hogy nem feltétlenül kell kemikáliákat alkalmazni ellenük, mert azzal többet ártunk, mint használunk, hiszen kertünk hasznos rovarjait is elpusztíthatjuk, amelyek segítségünkre lennének, mint például a ragadozó poloskák és a katicabogarak.
Bizonyított tény, hogy a füge-levélbolha lárváit is szívesen fogyasztják a katicabogarak és lárváik is, valamint a különböző ragadozó poloskafajok is (ezen poloskafajok nem mindegyike van jelen az országban, de bármikor megjelenhetnek), valamint ahogy azt egy korábbi cikkemben már bemutattam korábbi cikkemben már bemutattam, a zengőlegyek lárvái is képesek megtizedelni a füge-levélbolha lárvák kolóniáit. Ezért én a magam részéről nem érzem szükségszerűnek az ellenük történő hadviselést, bár igaz: Farmoson eddig még nem találkoztam a természetben ezzel a kártevővel. Innen-onnan kapott cserepes fügéken és szaporításra kapott dugványokon már felfedeztem, de azokon megszüntettem a fertőzést. Köztudott, hogy szoktam metszésből származó dugványokat eladni időszakos jelleggel, és ilyenkor mindig fertőtlenítem a dugványokat, mert fontos számomra, hogy tőlem ne kapjatok semmilyen kártevőt vagy kórokozót a szaporítóanyagokkal. Egyébként engem nem zavarna a füge-levélbolha jelenléte.
Ugyanakkor hozzá kell tennem, hogy az utóbbi időben olyan durva füge-levélbolha fertőzöttséget tapasztaltam például Budapest bizonyos részein, amely mérték már megfontolandóvá teheti a kémia védekezést. Ezt azonban nagyon meg kell gondolni, mert ezek a szerek nem csak a kártevőket, de a kertünk számára hasznos rovarokat is megtizedelhetik.
Felhasznált források: akjournals.com, entnemdept.ufl.edu
További tartalmaim a témában:
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!