Fig endosepsis , fügedarázs , kórokozó , növényvédelem ,

Füge endoszepszis, a fügedarázs által terjesztett gombás fügebetegség – fig endosepsis

Több alkalommal is volt már a fügedarázs (Blastophaga psenes) a cikkeimnek főszereplője, és mindig pozitív kontextusban beszéltem róla. Való igaz, fontos szerepe van abban, hogy igazán minőségi fügéket teremjenek szeretett fügéink. Most azonban egy olyan oldalát ismerhetjük meg ennek a parányi rovarnak, amelyre nem is gondoltunk volna. Ez a parányi beporzó ugyanis egy nagyon kellemetlen gombabetegség terjesztését is végzi, amely képes ehetetlenné tenni a fügét. Ez a betegség a füge endoszepszis (fig endosepsis), amelyet belső rothadásnak, barna rothadásnak, szemvégi rothadásnak, rózsaszín rothadásnak de akár lágy rothadásnak is neveznek attól függően, hogy éppen milyen stádiumban tart a betegség.

A még éretlenül zöld fügéken a fertőzöttség rózsaszín vagy barna belső csíkokként, elszíneződött területekként láthatók a virágok tövében, vagy néha az egész virág barna. Ahogy a füge érik, a barna csíkok rozsdaszínű foltokká válnak, amelyek a füge számos virágát érintik. Általában ezek a színes foltok először a gyümölcshúsban, a füge serlegnyílásának közelében jelennek meg, de a gyümölcshús bármely részén kialakulhatnak. A fertőzésnek ebben a szakaszában a fügéken külső tünetek még nem észlelhetők.

Ahogy a füge az érés során megpuhul, egy kör alakú bőrfelület, amely általában a serlegnyílás körül alakul ki, vízzel átitatott megjelenésűvé válik. A vízzel átitatott terület végül felfelé terjeszkedik a füge oldalán egészen a nyakáig, és lilás színűvé válik. Alkalmanként tiszta vagy borostyánszínű szirupos folyadék serkenhet ki a füge serlegnyílásából. A gyümölcs ízében már a legkisebb fokú fertőzöttség esetében negatív változás áll be, azaz nagyon kellemetlen lesz az íze. Az aszalt fügén a füge endoszepszis fehér porszerű rétegként jelenik meg a gyümölcshús felszínén az üregben.

Bármely típusú füge (beleértve a kaprifügéket is), amelyet a fügedarázs (Blastophaga psenes) meglátogat, érintett lehet. A zöld gyümölcsök barna vagy rozsda színű területeket mutatnak a virágalapokon vagy az egész virágon. Éréskor a barna csíkok sárgás-barna foltokká válnak, amelyek számos virágot tartalmaznak, és a pép bármely részén kialakulhatnak, de általában a serlegnyílás közelében találhatók. Ebben a szakaszban külső tünetek még nem jelentkeznek. Amikor a gyümölcs meglágyul, a bőr vízzel átitatottnak tűnik, általában a serlegnyílás körül körkörös foltban, és lenyúlik az oldalakon a nyakig. A vízzel átitatott területek fokozatosan rózsaszínűvé vagy lilává válnak. Más esetekben csak egy kis vízzel átitatott gyűrű jelenik meg a serlegnyílás körül, és egy csepp sűrű, átlátszó vagy borostyánszínű szirup válik ki belőle. A pép borostyánsárgává válik, és jóval sötétebb, mint az egészséges gyümölcs bézs színe. Az érintett füge gyümölcs megszárad, és egészségesnek tűnik, ha a pépet nem érinti nagymértékben. Azonban még a kissé érintett pépnek is van mellékíze. Kialakulhat a „csúszásos bőr” állapot is, mely során a gyümölcsbőr málóssá,  könnyen eltávolíthatóvá válik.

A leggyakoribb endosepszis kórokozó a Fusarium lactis és a Fusarium moniliforme, de a kevésbé gyakori Fusarium solani és Fusarium dimerum is okozhat fertőzéseket. Az áttelelést követően nagyjából áprilistól a gombák spórákat kezdenek termelni, amelyeket az ebben az időben kirajzó nőstény fügedarazsak visznek ki a testükön a kaprifügékből. Amikor bejutnak egy másik kaprifügébe, ott a spórák rátapadnak a füge virágaira, és elkezdődik a gomba életciklusa a fentebb leírt módon. Az innen kikekelő darazsak a pollennel együtt a gombák következő generációjának megtelepedéséhez szükséges spórákat ismét magukkal viszik, de immár nem csak a kaprifügékbe, hanem az ehető fügékbe is. Így tehát a füge endoszepszis betegség erősen kötődik a fügedarazsakhoz és a kaprifügékhez is, nélkülük ezek a gombák nem tudják megfertőzni a fügéket, illetve az adriai típusú fügék első terméshullámát nem érinti ez a betegség, mert akkor még nincsenek fügedarazsak.

Minél messzebb, annál jobb!

Kutatók megfigyelték, hogy a fertőzés mértéke erősen fordítottan arányos a spórákat kibocsátó kaprifügéktől mért távolsággal. Nem tudni, hogy a spórák élettartama miatt, vagy hogy a darazsak testéről esetleg a szél fújja le, de minél nagyobb távolságot tesz meg egy fügedarázs, mire belép egy új fügébe, annál kisebb mértékű a fertőzés. Kaliforniában például emiatt már direkt viszonylag messze (akár külön ültetvényre) ültetik a kaprifügéket a termesztett fügéktől.

A betegséggel szembeni vegyszeres védekezés nehézkes, hiszen a fügék belsejében történik a lényegi rész. Ugyanakkor a kapri fákon lévő termések folyamatos vizsgálatával jelentősen csökkenthető a komoly fertőzöttség kialakulása Az elszíneződött kaprikat el kell távolítani a fákról, mivel ezekből a gyümölcsökből származó darazsak általában fertőzöttek a kórokozóval. Továbbá fontos, hogy ne hagyjunk mumifikálódott terméseket sem a kapri, sem a termesztett füge fákon, füge bokrokon, mert mint azt korábbi cikkemben is írtam, számos gombabetegség telelhet át bennük. Most már tudjuk, hogy a füge endoszepszist okozó gombák is képesek ezekben áttelelni.

Sajnos még nem sokat tudni idehaza erről a füge betegségről, hiszen még csak az utóbbi pár évben kezdett igazán teret hódítani a fügedarázs Magyarországon. Ahogy azonban egyre nagyobb területeken lesz tartósan jelen, úgy fognak egyre inkább teret hódítani a kaprifügék is. Azt követően pedig előfordulhat, hogy ez a gombás betegség is sűrűbben fog jelentkezni.

Források:

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

Népszerű cikkek

Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?

Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét ( Ficus Carica) , és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően. A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell... Kell-e metszeni a fügét? A válasz összetett, mert igen és nem. Igen , az ültetést követően érdemes azonnal a kétharmadára visszavágni, valamint az ültetés utáni első évben ugyanezt megismételni. Ezt azért célszerű elvégezni, hogy az első időszakban több energiát tudj

Házi fügebort és fügelikőrt készítettünk friss fügéből – fügebor recept

Régóta készítek mindenféle gyümölcsökből és bogyókból házi borokat , amelyek receptjeit évek óta meg is osztom mindig az Ezt fald fel! nevet viselő gasztroblogunkban. Hosszú, részletes, amolyan step by step tipusú leírások ezek, amelyek nyomán bárki könnyedén utánunk csinálhatja bármelyik bort, ha érez rá némi késztetést. Nincs ez másként a legújabb finomságunkkal, a friss fügéből készült fügeborral sem, mert hát hogy is hagyhattuk volna ki pont a fügebort, mikor fügével foglalkozunk... 🤠 Lehet fügebort készíteni aszalt fügéből is, de minek, ha van friss a ház körül? Mi ezen okból csak friss fügéből készítjük a fügebort minden évben, aminek hatalmas sikere van. Finom, zamatos csemegebort szoktunk készíteni belőle, amely akár desszertek mellé is fogasztható. Persze csak ízlés kérdése az egész, ha valaki a szárazabb borokat szereti, úgy is elkészítheti a fügebort. Mivel a Fügés ember  weboldal nem receptekre van optimalizálva, így itt nem is szoktunk recepteket közzé te

Időjárás

Címkék

Aclees taiwanensis adriai Afrikai fügelégy állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág Budai Vár bujtás Carpobrotus Carpophilus hemipterus Ceratitis capitata Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak darázscincér deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előadás előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség esemény fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény farmosi fügedarazsak Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana Fig endosepsis fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge ormányos füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelégy fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj gyümölcslégy hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kabóca kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kétszínű gyümölcsfénybogár kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem közlemény Krakatoa kukacos füge kultúra kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság levélhullás levéltetvek lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Mt. Etna Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus ujjas óriás unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak Zaprionus indianus

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu