Ficocyba ficaria , kabóca , kártevő , levéltetvek , növényvédelem ,

Fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria) – hogyan védekezzünk ellene

Az utóbbi időben már-már félelmetes, hogy mennyi új kártevője jelent meg hazánkban a fügének. Ez nyilván összefüggésben lehet a hazai klíma utóbbi évtizedben tapasztalható melegedő trendjeivel éppen úgy, mint az évről-évre fokozódó növénybehozatallal a mediterrán térségből. Ebben a cikkemben is a füge egyik fajspecifikus kártevőjéről fogok beszámolni nektek, amelynek a neve fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria). Bár megmondom őszintén, hogy a fátyolosan áttetsző szárnyai miatt nekem a fátyolos fügekabóca név jobban passzolt volna hozzá. 😊 A téma aktuális, mert az idei Növényvédelmi Tudományos Napon [PDF] is szó volt erről a rovarról.

A fehér fügekabócát (Ficocyba ficaria), korábbi nevén T'yphlocyba ficaria egy magyar zoológus, Horváth Géza írt le először még 1897-ben (majd később, 1918-ban ismét írt róla), de nem hazai tájakon, hanem horváthországi fügevidékeken. És bár hazánkban csak idén (2024) írták le hivatalosan a jelenlétét, különböző helyeken történő észlelések alapján arra lehet következtetni, hogy hosszabb ideje jelen van már hazánkban, azonban csak az utóbbi években kezdett annyira felszaporodni, hogy szinte mindenhol megtalálható már az országban.

Horváth Géza öröksége

Entomológiával, elsősorban a kártékony rovarok elleni védekezés magyarországi megszervezésével foglalkozott. Nagy érdemeket szerzett a filoxéra elleni küzdelemben, a kortársak a magyar szőlőtermesztés újjáteremtőjének tartották. A szőlőbetegségek vizsgálatának hatására érdeklődése az ún. szipókásrovarok (poloskák, kabócák, növénytetvek) kutatása felé fordult. Számos rovarfaj monográfiáját készítette el, összeállította továbbá a Balatonban élő vízi poloskák jegyzékét. Jelentősek a magyarországi növény- és állatnevekkel kapcsolatos dolgozatai és a honfoglaló magyarok növény- és állatkultúráját vizsgáló írásai. – írja a Nemzeti Örökségek Intézete honlapján.

Később többen foglalkoztak ezzel a fajjal. Néhányan a teljesség igénye nélkül: Haupt (1935), Ribaut (1936), Gomezmenor (1951), Grandi (1951), illetve Vidano (1960). Nekik köszönhetően mára viszonylag sokat tudhatunk erről az érdekes, de fügét szerető emberek számár cseppet sem szimpatikus rovarról. Hazai faunára XXX írták le az idei évben, de jelen cikkem tartalmát tekintve leginkább a Vidano által lejegyzettekre és az azokat kiegészítő saját terepi vizsgálataimra, tapasztalataimra alapulnak.

A fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria) bemutatása

A kifejlett rovarok hossza nagyjából 2,9-3,2 mm közötti hímek, és 3-3,3 mm közötti nőstények esetén, de előfordulhatnak ezeknél kisebb példányok is. Fehér színű teste keskeny és hosszúkás a fejtől a szárnyvégek felé nyílhegy szerűen keskenyedő. Testhossza általában a szélességének 4-5-szöröröse, testhosszánál valamivel hosszabb szárnyai fátyolosan áttetszők.

Életciklusai két különböző növényfajhoz kötik, amelyek közül a fő tápnövénye a közönséges füge (Ficus carica), a másik, másodlagos pedig az örökzöld lonc félék (Lonicera) közül leginkább a japán lonc (Lonicera japonica), a jerikói lonc (Lonicera caprifolium), a fekete lonc (Lonicera nigra) és az ükörkelonc (Lonicera rylosteum), de előfordulhatnak egyéb örökzöld lonc fajokon is. Örökzöld alatt azt kell érteni, hogy enyhébb teleken, vagy védett helyeken a loncfélék többsége nem veszíti el teljes lombját, és ezt használja ki a fehér fügekabóca is. Az alábbi két képen japán loncok láthatók kerítésre futtatva.

Ennek a két tápnövényt is károsító rovarnak elég érdekes az életciklusa, amelynek nagy része a közönséges fügéhez (Ficus carica) kötődik, és itt egy szezonban két nemzedéke fejlődik ki. A fügefán ez a két nemzedék szakaszosan, de szinte átfedés nélkül követi egymást júniustól október végéig, majd a kifejlett egyedek még a fügék lombkoronájában párosodnak. Ezt követően az adott szezonban a fügéhez köthető ciklusuk véget ér, mert nagyjából ilyenkor kezd el annyira csökkenni a fügefák nedvkeringése, hogy a vegetációjuk véget ér, és bekövetkezik az őszi lombhullás. Ha ilyenkor nem találnak a közelben loncot a fehér fügekabócák, akkor az életciklusuk teljesen megszakad, és nem képesek áttelelni. Ha találnak loncot, akkor a megtermékenyített nőstények hátrahagyva az életcéljukat beteljesített hímeket, átvándorolnak a loncokra, hogy ott folytassák életciklusukat. Tojásaikat a levélnyelekbe, vagy a levélzet erezetébe fúrt lyukakba rakják, ahol azok áttelelnek, míg az imágók szép lassan elpusztulnak. Erősen hideg teleken a loncok lombvesztése a fehér fügekabócára nézve végzetes lehet, így a populáció mértéke erősen függ a téli hőmérsékleti minimumoktól.

Ne tévesszük össze!

Fontos, hogy a fehér fügekabóca mindig fehér, illetve fátyolosan áttetsző fehár. Hazánban is igen gyakori a szőlő egyik kártevője a szőlőkabóca (Empoasca vitis), de ez a rovar zöld, vagy sárgászöld színű.

A két rovar tehát első ránézésre rendkívül hasonlónak tűnhet, de nem ugyanaz a kettő, és a szőlőkabóca csak látogatója a fügének (néha meg-meg pihen a leveleken), nem kártevője annak.

A tojások időjárástól függően április közepe-vége táján kelnek ki, és nagyjából május közepére fejlődnek több vedlést követően kifejlett fügekabócává (az egyik árulkodó jel lehet a jelenlétére a sok-sok hátrahagyott levedlett lárvabőr). Ekkor ismét párosodnak (még a loncokon), majd átvándorolnak a fügére és immár annak leveleinek erezetébe, illetve a levélnyelekbe fúrt lyukakba helyezik tojásaikat. Így fejlődik ki egymás után két generáció a fügén, mígnem ősszel ismét jön a párzás, majd a loncokra vándorlás.

Jól látható tehát, hogy a teljes életciklusukhoz, amely három nemzedékből áll egy évben, két növény faj együttes jelenlététől és a kellően enyhe telektől függ. Olyan helyeken, ahol a fügék környezetében nem találhatóak loncok, vagy ahol olyan kemények a telek, hogy a loncok teljes lomvesztéssel reagálnak rá, nem képesek áttelelni. Hazai térhódítását is ez segíti, mert hogy teleink egyre enyhébbek, a különböző loncfélék pedig legalább annyira divatosak és kedveltek, mint amennyire a füge népszerű s szeretett növény lett hazánkban. Így egyre nagyobb az a terület az országban, ahol a fehér fügekabóca jól érezheti magát, és biztonsággal áttelelhet.

A fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria) kártétele

A fehér fügekabóca szívószájszerves rovar, amely a tápnövények leveleinek alsó oldalán szívogatják a növény nedveit. Ennek köszönhetően a levelek felső felületén a szívogatások nyomán apró fehér, pigmenthiányos foltok, elszíneződések jönnek létre, amelyek erős fertőzöttség esetén a teljes levélfelületet érinthetik. Ennek hatására csökkenhet a fontszintézis hatékonysága is, valamint az ilyen levelek képesek az idő előtti lehullásra is, ezért nagyon fontos lehet az időben elkezdett védekezés, hogy megelőzzük a növény legyengülését.

Vegyszeres védekezés a fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria) ellen

Amikor a füge vegyszeres védekezéséről beszélünk, mindig fontosnak tartom megemlíteni, hogy hazánkban a füge kultúrában nincsen jelenleg engedélyezett vegyszer, így mindenki csak a saját felelősségére alkalmazzon a fügéin kemikáliákat. Tekintve, hogy a teljes szezon alatt jelen van a rovar a fügén, nem egyszerű a rovarölő szerek alkalmazása. Ugyanakkor az, hogy két tápnövényes kártevőről van szó, szerencsés is lehet a számunkra.

A október végi-november eleji tápnövényváltást kihasználva fogást találhatunk a fehér fügekabócán. Amikor a füge bokroknál már lezajlott az őszi lombvesztés, akkor érdemes kontakt + felszívódó rovarölő szerek keverékével permetezni a kertünkben lévő loncféléket, hogy gyérítsük az áttelelő, vagy éppen tojást rakó nemzedéket. Tavasszal, az április tojáskelés után érdemes szintén végezni egy permetezést a kontakt + felszívódó kombóval, de akkor már lefújhatjuk vele a fügebokrot is (kizárólag saját felelősségre, hiszen mint írtam, a füge esetében nincs engedélyezett növényvédőszer jelenleg a hazai növényvédő piacon), hogy az esetlegesen ott lévő, tojást rakó fügekabócákat is gyérítsük.

Kettő az egyben védekezés!

Itt jegyezném meg, hogy a fehér fügekabóca elleni április-májusi vegyszeres védekezés egybeesik a füge-levélbolhák (Homatoma ficus) tavaszi tojáskelésével, így elmondhatjuk, hogy két legyet kártevőt ütünk egy csapásra.

Egyelőre nem tudunk róla, hogy kimondottan lenne parazitoidja, vagy ragadozója a fehér fügekabócának, de talán bízhatunk abban, hogy a különböző ragadozó rovarok, rovarlárvák idővel ráéreznek a fehér fügekabóca, vagy lárváinak ízére, és felveszik étlapjukra. Én egy alkalommal végignéztem, ahogy egy aprócska piros pók, amelyik alig volt kétszer akkora, mint a fehér fügekabóca lárvája, zsákmányul ejtette azt, és lakmározott belőle. Sajnos fényképen megörökíteni azonban nem volt alkalmam ezt. Talán majd máskor.

A fehér fügekabóca (Ficocyba ficaria) elterjedés

Bár hazai megjelenését még csak mostanában írták le hivatalosan, de egészen biztosan jelen van az országban már hosszú évek óta éppen úgy, ahogy majdnem egész Európában. Az alábbi térképen jól látható, mely területeken van jelen stabilan.

A fehér fügekabóca hazai terjedését segítheti az a tény, hogy a melegedő időjárási körülmények miatt egyre nagyobb területeken tudnak a téli gazdanövényeik, a loncok örökzöldek maradni. Mivel a loncok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban, így egyre csak többet ültetnek belőlük éppen úgy, mint a fügékből. Ebből pedig egyenesen következik az, hogy a fehér fügekabóca populációjában növekedési trendek lesznek várhatóak az elkövetkező években éppen úgy, ahogy növekedés volt megfigyelhető az elmúlt néhány évben.

Mindent összevetve nem a fehér fügekabóca a füge legádázabb kártevője, de túlzott felszaporodása esetén komoly károkat képes okozni, ezért érdemes megfontolni a tavaszi védekezést ellenük, vagy ha a fügét nem kívánjuk vegyszerezni, akkor a környező loncokat érdemes szeptembertől májusig több ütemben kezelni felszívódó rovarölő szerekkel. Ez utóbbi módszer hatékonysága azonban megkérdőjelezhető, hiszen a telekhatárainkon kívül is lehetnek a közelben loncok, amelyekkel nem tudunk majd mit kezdeni.

Felhasznált irodalom: Vidano, C., 1960: Dioecia obbligata in Typhlocyba (Ficocyba n. subg.) ficaria Horváth (Hemiptera Typhlocybidae). Bollettino dell’Institute di Entomologia della Universita degli Studi di Bologna. 24: 121-145

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

Népszerű cikkek

Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?

Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét ( Ficus Carica) , és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően. A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell... Kell-e metszeni a fügét? A válasz összetett, mert igen és nem. Igen , az ültetést követően érdemes azonnal a kétharmadára visszavágni, valamint az ültetés utáni első évben ugyanezt megismételni. Ezt azért célszerű elvégezni, hogy az első időszakban több energiát tudj...

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény) ...

Időjárás

Címkék

Aclees taiwanensis adriai Afrikai fügelégy állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág boldog gyümi Budai Vár bujtás Carpobrotus Carpophilus hemipterus Ceratitis capitata Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak darázscincér deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előadás előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség esemény fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény farmosi fügedarazsak Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficocyba ficaria Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana Fig endosepsis fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge ormányos füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelégy fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj gyümölcslégy hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kabóca kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kétszínű gyümölcsfénybogár kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem közlemény Krakatoa kukacos füge kultúra kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság levélhullás levéltetvek lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Mt. Etna Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus ujjas óriás unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak webáruház Zaprionus indianus

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- fugesember.hu