Harlekinkatica a fügén, mit keres ott, és mit kell tenni vele?
Sokféle rovarról írtam már, amelyek az érett vagy éretlen fügét látogatják. Voltak közöttük direkt kártevők, és olyanok is, amelyek csupán másodlagos károkozók, azaz valamilyen más rovar által okozott kárképen jelennek meg, és ott tevékenykednek tovább. Most a harlekinkaticáról fogok írni, mert sajnos ő is szereti meglátogatni a túlérett, kellően felcukrosodott fügéket.
Természetesen ő sem direkt azzal a céllal érkezik a fügére, hogy a termésünket és a kedvünket tönkretegye. Továbbmegyek ennél, ő is csak egy másodlagos károkozó, mert a szájszerve nem elég erős ahhoz, hogy felsértse egy egészséges füge bőrét. Azonban ha a darazsak, a madarak vagy a hangyák feltépték a fügét, akkor már szabad az út a harlekinkaticák számára is.
De mit keres a harlekinkatica a fügén?
A kérdés jogos, hiszen ragadozó rovarról van szó. Ugyanakkor a telelésre készülve keresik a sok tápanyagot jelentő cukrot, és a túlérett gyümölcsökben rengeteg cukor van. Ezért akár nagy tömegekben is megjelenhetek ha ilyet találnak. Nem is olyan régen hasonló jelenségről írtam cikket, csak akkor a méhek fügén való megjelenéséről volt szó. Nem hiába, hiszen ahogy azt már nagyon sokszor és sok helyen leírtam, a fügét mindenki szereti, így a rovarok is. 😊
Mit tehetünk, ha ilyet tapasztalunk?
Az érzés mindig felkavaró, és bosszantó, mikor azt látjuk, hogy a nagy odafigyeléssel gondozott fügebokrunk vagy fügefánk termését illetéktelenek dézsmálják. Ugyanakkor ebben nekünk, kertészkedőknek is van felelősségünk, hiszen a rovarok többsége a túlérett gyümölcsökhöz vonzódik. Ezért könnyen megelőzhetjük az ilyen helyzeteket, ha kellő időben leszedjük az érett fügéket, mert a fent hagyott, cukros, már-már csepegősen mézédesre érett fügék svédasztalt jelentenek a rovarok számára, nekünk pedig már amúgysem túl gusztusosak ezek a fügék, ezért kár ilyen sokáig fent hagyni őket az ágakon.
Vegyszeres védekezés lehetséges ellenük?
Én személy szerint több okból sem javaslom a vegyszeres védekezést. Egyrészt a vegyszerek többsége nem szelektív, így a kertünk számára hasznos rovarokat is megtizedelik. Másik ok, hogy érési időben nem túl szerencsés a kemikáliák alkamazása ha enni is szeretnénk a fügéből (az már egy másik dolog, hogy a füge esetében jelenleg nincsenek is engedélyezett növényvédő szerek). Ha pedig nem akarunk belőle enni, ne zavarjon minket, hogy a rovarok jóllaknak belőle. Harmadik ok, hogy a harlekinkatica rendkívül hasznos rovar a füge tekintetében.
De hát a harlekinkatica egy invazív károkozó, nem?
Igen, jelenleg úgy tartják nyilván. És igaz, hogy gyéríti és megpróbálja kiszorítani a hazánkban őshonos katica fajokat, valamint komoly gondot okoznak a borászoknak, de mindezek ellenére rendkívül sok haszna van. A harlekinkatica egy igen falánk ragadozó, és több fügén is kárt okozó másik rovarfaj szerepel az étlapján. Zsákmányát a hétpettyes katicánál aktívabban keresi, így imágói nagyobb egyedszámban gyűlhetnek össze a levéltetű-telepeken.
A legfontosabb zsákmányállatai a valódi levéltetvek (Aphididae) családjába tartoznak, de a levélbolhákat (Psyllidae) is nagy számban fogyasztja. Zsákmányállatai közé tartoznak továbbá a fenyőgubacstetvek (Adelgidae) viaszos pajzstetvek (Pseudococcidae), bíborpajzstetvek (Margarodidae), kagylós pajzstetvek (Diaspididae), gubacsszúnyog-félék (Cecydomidae) és lepketojások (Lepidoptera). Táplálkozásukat megfigyelték még takácsatkákon (Tetranichidae), levéldarazsak fiatal álhernyóin (Argidae), fiatal levélbogár (Chrysomelidae) és ormányosbogár (Curculinoidae) lárvákon.
Mint fentebb írtam, a füge esetében nincsen hazánkban még jelenleg semmilyen engedélyezett növényvédőszer. Ez azt jelenti számomra, hogy minden rovarnak örülni kell, aki segít minket a fügével kapcsolatos növényvédelemben. Ezért én azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne kezdje el pusztítani a kertjében a harlekinkaticákat, mert pótolhatatlan munkát végeznek a teljes fügeszezon alatt. Ezért pedig talán nem olyan nagy ár, hogy ősszel beledézsmálnak a mi számunkra már amúgy is csekély gasztronómiai értékkel rendelkező, túlérett fügékbe. 😊 Helyezzünk ki a számukra vonzó telelési eszközöket (a harlekinkaticáról bővebben a Kreatív Kertész oldalon olvashatsz), hogy ne a lakásunkba keressenek menedéket, és akkor talán ennek a problémának is csökken a jelentősége. Hiszem, hogy a természettel együtt élve sokkal hatékonyabban lehet kertet művelni, mintha folyamatosan harcolunk a környezetünkkel.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!