Az első fügedarazsak Farmoson – a hódítás kezdete
Nagyjából két éve döntöttem el, hogy szeretnék majd saját fügedarázs (Blastophaga psenes) populációt Farmosra, ezért gőzerővel álltam neki a kaprfügék kinevelésének. Több forrásból is vannak kaprifügéim, és tavaly ért el odáig a dolog, hogy megpróbáljam őket betelepíteni. Az ugye nem titok, hogy Magyarországon már hosszú évek óta jelen van a fügedarázs egy egészen picike területen, de az Alföldön stabil populációja nem ismert eddig, ezért gondoltam, hogy majd én közbejárok az ügyben...
Kaptam postán olyan tavaszi (profichi) kaprifüge terméseket, amelyekben ott voltak a pici fügedarazsak, és éppen a kirajzásuk folyt. Ezeket kis kampókkal felakasztgattam a kaprifügéim ágaira, hogy az ezekből kirajzó fügedarazsak legelőször a kaprifügéim nyári terméseit (mammoni) találják meg. Ez meg is történt, az újdonsült lakók beköltöztek a nyári kaprifügéimbe, majd ahogy annak a rendje van, ősszel kirajzottak onnan, és beköltöztek a kaprifügék téli (mamme) terméseibe, ahol lerakták jojásaikat ezzel megalapozva a következő évi első nemzedéket: Akit jobban érdekel a fügedarázs és a füge szimbiózisa, annak ajánlom figyelmébe a Fügedarázs és a közönséges füge kapcsolata című cikkemet, amely egy (korábban a témában tartott) előadásom leirata.
És itt érkeztünk el a jelenhez...
Enyhe tél volt a 2023/2024 tél is az országban. Még itt, az Alföldön sem volt jelentősebb fagy. Mindezek ellenére én védett helyen teleltettem a krifügéimet. Olyan helyen, ahol -3 Celsius foknál hidegebb sosem szokott lenni. Szépen át is teleltek a kaprifügék, ami már önmagában igen bíztató jel volt.
Nagy izgalommal vártam a tavaszt, hogy vajon tényleg sikerült-e a betelepítési kísérlet. 😊 És jelentem, sikerült! A videót ennek örömére készítettem, hogy megosszam veletek is ezt a hírt. Sikerült Farmosra betelepíteni a fügedarazsakat. Most már csak arra kell vigyázni, hogy mindig legyen mind a három terméshullámú (profichi, mammoni, mamme) kaprifüge a számukra.
A következő cél
A következő nagy cél, hogy találjak olyan védett helyet a kaprifügéknek, ahol akár szabadföldi körülmények között is áttelelhetnek, hogy ne kelljen a dézsás kaprikra hagyatkoznom.
További érdekes cikkek fügedarázs témában:
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Nagyon menő amit csinálsz!
VálaszTörlésKöszönöm szépen! 🙂
Törlés