Kőröshegyi apró lila füge – fajtabemutató
A Köröshegyi apró lila fügét (Ficus carica) annyira akartam, hogy rövid időn belül háromszor is megvettem. 😁 Egyszer egy dugványt vettem, ami sajnos minden törődés ellenére sem volt hajlandó gyökeret ereszteni, majd vettem egy kicsike légbujtást róla, ami meg nem maradt meg. Végül harmadjára is fizettem érte, és az már nem csak megmaradt, de extrán meg is hálálta a kitartásomat.
Most joggal kérdezhetnétek, hogy mi ennyire nagy szám ebben a fügében, hogy ennyi pénzt, időt és energiát öltem a beszerzésébe, megtartásába. Ha csak önmagában a terméseit nézem, akkor valójában semmi extra nincsen benne. Jobb azért az átlag mézfügéknél, de azért nem a top 10. Ami igazán különlegessé teszi számomra, az az, hogy nagyon bőven termő, könnyen bokrosodó fajta, ami lassan növekszik, és kis méretű, kompakt bokrot nevel, azaz törpe növésű. Ez pedig azt jelenti, hogy alkalmassá teszi kis méretű kertekben való ültetésre, vagy dézsában nevelt fügének.
De hogy magáról a Kőröshegyi apró lila fügéről is mondjak pár szót, a fentieken felül még azt említeném meg, hogy levelei tipikus három-öt karéjos fügelevelek, ágrendszere gazdagon elágazó, és fagytűrése megfelel az átlagnak. Zárt serlegnyílású fügéit két hullámban érleli, melyek a szó legszorosabb értelmében aprók, alig nagyobbak egy cseresznyénél.
Bőre lila, vagy barnás lilás, pépje piros vagy bordó. Bőre vékony, húsa (bőr és pép közötti rész) vékony. Íze kellemesen zamatos némi gyümölcsös felhanggal és nem túl lédús. Ami pedig a „non plus ultra”, hogy hajlamos az aszalódásra, mégpedig a bokron, azaz nem hullik róla az érett füge. A Kőröshegyi apró lila füge egyébként igen sok paraméterében hasonlít a Michurinska-10 és a Negru Svinita fügékre, de azért akadnak eltérések is bőven közöttük. Ami nagyon értékessé teszi még, hogy a teljesen zárt serlegnyílása miatt egyáltalán nem mutattak érdeklődést iránt sem a hangyák, sem pedig a darazsak.
Felhasználást tekintve egyébként nagyon remek salátafüge az apró méretei miatt, de akár egyben aszalásra is alkalmas lehet, kicsit lesznek ekkor nagyobb az aszalványok a mazsolánál. Ha pedig frissen szeretnénk fogyasztani, akkor igazi csemege az apró, de annál gusztusosabb kis fügéivel. 😍
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Hol lehet ilyet venni?
VálaszTörlés