Megjelent a Fügedarázs (Blastophaga psenes) Németországban
Magyarországon már 2008-óta dokumentáltan jelen van a fügedarázs (Blastophaga psenes), a Ficus carica és Ficus palmata beporzó rovara. Eddig tőlünk északabbra nem volt még hivatalos adat a fügedarázs jelenlétéről. Ugyanakkor Európa számos országában vannak fanatikus füge gyűjtők és rajongók, akik közül többen is igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy megtelepítsék fügés kertjeikben a fügedarazsakat.
Nem tudni, hogy ennek köszönhető-e vagy csak spontán természetes úton jelent meg egy szomszédos országunkban ez a parányi rovar, de a mai napon hivatalos közlemény jelent meg, amely kimondja, hogy Németország nyugati és délnyugati részén négy különböző helységben is detektálták a fügedarázs jelenlétét, amelyet megfigyelt és gyűjtött példányokkal igazoltak is 2022-ben. A kutatók és a szakemberek még vitatják a megjelenés lehetséges okait az ország több pontján is, ugyanakkor azt már biztosan lehet tudni, hogy a három észlelési helyen gyűjtött darazsak DNS kódja némi eltérést mutat, amely arra utalhat, hogy különböző helyekről származhatnak az adott helyeken megjelenő darázs populációk. A következő években sok megfigyelést és vizsgálatot terveznek még elvégezni, illetve szeretnék majd Európa más országaiban jelenlévő darázs populációk DNS-eivel összevetni az adataikat, hátha kiderül, hogy merről érkeztek az új „telepesek” 😊
A közlemény további része a füge és a fügedarázs közötti különleges kapcsolatot mutatja be, amelyről egyébként én már előadást is tartottam, valamint több cikkemben is bemutattam. Számomra nagyon örömteli hír, hogy egy szomszédos országban, tőlünk északabbra is sikerült megvetnie a lábát a fügedarázsnak. Magam is nagy rajongója vagyok a fügének, és éppen idén tavasszal írtam közleményt arról, hogy sikeresen áttelelt itt, Farmoson az első fügedarázs nemzedék a kaprifügéimben, valamint tavaly írtam, hogy Budapest több területén is észlelhető a fügedarázs jelenléte, vagy az arra utaló jelek. A most következő videóban az előadásom látható, ahol a füge és fügedarázs közötti kapcsolatról beszéltem.
Ez leginkább a szenvedélyes füge gyűjtőknek és az általuk generált fügedarázs-turizmusnak köszönhető, hiszen sok gyűjtő jár az ország több pontjáról is minden évben Pécsre, hogy onnan vigyen haza darazsas fügéket, vagy éppen kaprifüge hajtásokat, hogy saját kis lokális környezetében megtelepítse a fügedarazsat. Persze sokban hozzájárul ehhez, hogy az utóbbi években rendkívül felmelegedtek a telek, és segíti a fügedarázs sikeres áttelelését, valamint egyre többek ösztönöz arra, hogy elkezdjenek a fügével foglalkozni.
Forrás: dez.pensoft.net
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!